<b></b> Dyfishohet numri i të prekurve me linë e majmunëve në Holandë

Dyfishohet numri i të prekurve me linë e majmunëve në Holandë

08.06.2022 14:26

Holanda tani ka 54 raste të regjistruara të lisë së majmunëve krahasuar me 26 të regjistruara të hënën e kaluar, raporton media holandeze, NL Times.

Të martën (7 qershor), Instituti Kombëtar për Shëndetin Publik dhe Mjedisin (RIVM) njoftoi për 54 raste të konfirmuara të lisë së majmunëve në Holandë. Autoritetet shëndetësore aktualisht po hetojnë se si dhe pse sëmundja po përhapet në Evropë.

Deri në fund të majit, 200 raste të lisë së majmunëve u konfirmuan jashtë vendeve endemike.

Sipas faqes së internetit të RIVM, çdokush mund të infektohet me virusin pas kontaktit të ngushtë me një person ose kafshë me këtë sëmundje. Virusi mund të hyjë në trup përmes syve, hundës, gojës ose plagëve të hapura.

Sipas lajmeve të fundit nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, tani ka 321 raste të konfirmuara në BE dhe 557 raste në mbarë botën.

Që nga e hëna (6 qershor), gjithsej 1,019 raste të konfirmuara dhe të dyshuara të lisë së majmunëve janë raportuar në 29 vende ku virusi zakonisht nuk përhapet, bën të ditur Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Britania e Madhe ka raportuar më së shumti raste deri më tani, 302, e ndjekur nga Spanja, Portugalia, Kanadaja dhe Gjermania.

Tjera nga autori:
1