<b>Emmanuel Macron</b> bëhet lideri i parë francez që rizgjedhet në 20 vjet

Emmanuel Macron bëhet lideri i parë francez që rizgjedhet në 20 vjet

24.04.2022 20:59

Projekti i anketuesve tregon se Emmanuel Macron do të fitojë zgjedhjet presidenciale të Francës, duke shmangur një sfidë historike nga kandidatja e krahut të djathtë Marine Le Pen gjatë balotazhit të së dielës.

Macron parashikohet të marrë 58.2% të votave, sipas një analize të të dhënave të votimit nga anketuesit Ipsos & Sopra Steria, duke e bërë atë liderin e parë francez që rizgjedhet në 20 vjet.

Megjithatë, sipas të dhënave të qeverisë të publikuara vonë pasdite, pjesëmarrja e votuesve ishte në rrugën për të qenë më e ulëta për një balotazh presidencial që nga viti 2002.

Megjithëse fjalimi i Macron për votuesit, e një France të globalizuar, ekonomikisht liberale në krye të një Bashkimi Evropian, fitoi mbi vizionin e Le Pen për një zhvendosje radikale nga brenda, 41.8% e njerëzve që votuan për të, e vendosën të djathtën ekstreme franceze më afër presidencës se kurrë më parë.

Macron dhe Le Pen kaluan në balotazh pasi përfunduan në vendin e parë dhe të dytë, respektivisht, midis 12 kandidatëve që garuan në raundin e parë më 10 prill. Ata kaluan dy javët pas raundit të parë duke udhëtuar vendin për të tërhequr ata që nuk votuan për ta.

Formacioni i raundit të dytë ishte një përsëritje e balotazhit presidencial të vitit 2017, kur Macron – atëherë një i sapoardhur politik – mposhti Le Penin me gati dy vota kundër një.

CNN shkruan se aftësia e Le Pen për të tërhequr votues të rinj që nga viti 2017 është treguesi më i fundit se publiku francez po i drejtohet politikanëve ekstremistë për të shprehur pakënaqësinë e tyre me status quo-në. Në raundin e parë, kandidatët e ekstremit të majtë dhe të djathtë përbënin më shumë se 57% të votave të hedhura, ndërsa 26.3% e votuesve të regjistruar qëndruan në shtëpi - duke rezultuar në shifrën më të ulët të pjesëmarrjes në 20 vjet.

Megjithëse Le Pen kishte braktisur disa nga propozimet e saj më të diskutueshme të politikave, si largimi nga Bashkimi Evropian dhe euro, pikëpamjet e saj mbi emigracionin dhe pozicionin e saj mbi Islamin në Francë - nuk ndryshoi.

Por Vladimir Putin ishte ndoshta përgjegjësia e saj më e madhe politike. Përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën, Le Pen ishte një mbështetëse e zëshme e Presidentit rus, madje e vizitoi atë gjatë fushatës së saj të vitit 2017. Partia e saj gjithashtu mori një kredi nga një bankë ruse çeke disa vite më parë, të cilën ajo ende po e shlyen.

Ndonëse që atëherë ajo e ka dënuar pushtimin e Moskës, Macron sulmoi Le Pen në qëndrimet e saj të mëparshme. Ai argumentoi se asaj nuk mund t'i besohej të përfaqësonte Francën kur kishte të bënte me Kremlinin.

Tjera nga autori:
1