<b></b>

"Finlanda dhe Suedia duhet të ndryshojnë ligjet për të përmbushur kërkesat e NATO-s"

31.05.2022 18:59

Finlanda dhe Suedia duhet të ndryshojnë ligjet e tyre nëse është e nevojshme për të përmbushur kërkesat e Turqisë dhe për të fituar mbështetjen e saj për ofertën e tyre për t'u anëtarësuar në NATO, tha të martën ministri i jashtëm turk, duke dyfishuar kërcënimin për të vënë veton ndaj një zgjerimi historik të aleancës.

Në një lëvizje që tronditi aleatët e saj, Turqia më 13 maj kundërshtoi anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO me arsyetimin se ata strehojnë njerëz të lidhur me grupet që ajo i konsideron terroriste, duke përfshirë Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe për shkak se ata ndaluan eksportet e armëve në Turqi në vitin 2019.

Shtetet nordike aplikuan për t'u anëtarësuar në NATO pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Të 30 anëtarët e NATO-s duhet të miratojnë çdo plan zgjerimi.

Mevlut Cavusoglu tha se Turqia, një anëtare e NATO-s për shtatë dekada, nuk do të heqë veton nëse nuk plotësohen kërkesat e saj, duke i bërë jehonë komenteve të fundit nga presidenti Tajip Erdogan.

Ankaraja tha se Suedia dhe Finlanda duhet të ndalojnë mbështetjen e tyre për PKK-në dhe grupet e tjera, t'i ndalojnë ata të organizojnë ndonjë ngjarje në territorin e tyre, të ekstradojnë ata që kërkohen nga Turqia me akuza terrorizmi, të mbështesin operacionet ushtarake dhe kundër-terrorizmit të Ankarasë dhe të heqin të gjitha kufizimet e eksportit të armëve. 

Finlanda dhe Suedia kanë kërkuar të negociojnë një zgjidhje dhe kryeqytetet e tjera të NATO-s kanë thënë se mbeten të bindur se kundërshtimet e ngritura nga Turqia - e cila ka ushtrinë e dytë më të madhe të NATO-s - mund të kapërcehen.

Cavusoglu tha se Turqia u kishte dhënë delegacioneve finlandeze dhe suedeze dokumente që përshkruan kërkesat gjatë bisedimeve në Ankara javën e kaluar dhe se ishte në pritje të përgjigjes së tyre, duke shtuar se ai pret që aleatët të punojnë për të adresuar shqetësimet e sigurisë.

"A janë të pamundura kërkesat tona? Jo. Ne duam që ata të ndalojnë mbështetjen e tyre për terrorin", i tha Cavusoglu agjencisë shtetërore të lajmeve Anadolu.

Shtetet nordike thanë se dënojnë terrorizmin dhe janë të hapura për dialog.

Cavusoglu tha se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg po punonte për këtë çështje dhe kishte propozuar mbajtjen e bisedimeve në Bruksel me të tre vendet, por tha se Ankaraja nuk shihte asnjë pikë përpara se Stokholmi dhe Helsinki t'i përgjigjeshin kërkesave të saj me shkrim.

“Duhet të ketë gjëra konkrete që ne të diskutojmë”, tha ai.

Më parë, drejtori i komunikimit i Erdoganit Fahrettin Altun i tha të përditshmes më të madhe finlandeze Helsingin Sanomat se Finlanda duhet t'i marrë seriozisht shqetësimet e Turqisë. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1