<b></b> Forcat ruse i çojnë civilët e Kharkivit në territoret ruse

Forcat ruse i çojnë civilët e Kharkivit në territoret ruse

22.05.2022 20:56

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka publikuar një video që tregon evakuimin e civilëve nga rajoni i Kharkiv në territorin e Federatës Ruse.

Në një deklaratë të lëshuar ministria tha se më shumë se 60 refugjatë ishin zhvendosur në rajonin e Belgorodit, shumica prej tyre të moshuar, gra dhe fëmijë.

Kujtojmë se pas kapjes së Mariupolit, forcat ruse kanë vazhduar sulmet e tyre në rajonin lindor të Donbasit, ku thuhet se kanë bërë përparime të kufizuara drejt Severodonetsk, dhe mendohet se po planifikojnë një rrethim të ri.

Tjera nga autori:
1