<b></b> Fundi i luftës Ukrainë-Rusi: Frikë e madhe në Perëndim për një fushëbetejë vdekjesh pafund

Fundi i luftës Ukrainë-Rusi: Frikë e madhe në Perëndim për një fushëbetejë vdekjesh pafund

11.05.2022 17:02

Një luftë e pafund dhe e pafitueshme në Evropë? Kjo është ajo që liderët e NATO-s i frikësohen dhe po përgatiten, ndërsa lufta e Rusisë në Ukrainë po kalon në muajin e saj të tretë me pak shenja të një fitoreje vendimtare ushtarake për ndonjërën nga palët dhe pa zgjidhje në horizont.

Associated Press shkruan se, mundësia e një ngërçi po nxit shqetësimet se Ukraina mund të mbetet një fushë beteje vdekjeprurëse evropiane dhe një burim i paqëndrueshmërisë kontinentale dhe globale për muajt, apo edhe vitet në vijim.

Energjia dhe siguria ushqimore janë shqetësimet më të mëdha, por mbështetja masive perëndimore për Ukrainën, ndërkohë që bota ende po del nga pandemia e koronavirusit dhe në një kohë që është duke luftuar edhe me efektet e ndryshimeve klimatike, mund të thellojë numrin e viktimave në ekonominë globale. Dhe nëse Rusia zgjedh të përshkallëzohet, do të rritet rreziku i një konflikti edhe më të gjerë.

ShBA dhe aleatët e saj po dhurojnë një sasi të madhe të armëve vdekjeprurëse në Ukrainë për ta mbajtur atë në luftë. Ndërsa shumica e analistëve thonë se Kievi të paktën po e mban veten dhe ato “infuzione” duhet të vazhdojnë nëse duan të mbështesin betimin e presidentit Volodomyr Zelensky për të fituar.

Ashtu si presidenti rus Vladimir Putin nuk ka sinjalizuar një gatishmëri për të intensifikuar pushtimin as me një mobilizim të përgjithshëm të trupave ose përdorimin e armëve jokonvencionale, ai nuk ka treguar as ndonjë shenjë tërheqjeje. Të njejtën gjë e ka bërë edhe Zelensky, i cili tani pohon se Ukraina jo vetëm që do të mposht pushtimin aktual rus, por do të rimarrë kontrollin e Krimesë dhe zonave të tjera që Rusia ka pushtuar ose kontrolluar që nga viti 2014.

"Është shumë e vështirë të shohësh se si mund të arrish një zgjidhje të negociuar në këtë pikë," tha Ian Kelly, një diplomat veteran në pension që shërbeu si ambasador i ShBA-së në Gjeorgji, një tjetër ish-republikë sovjetike. Ai shtoi se, “asnjëra palë nuk është e gatshme të ndalojë së luftuari dhe ndoshta rezultati më i mundshëm është një luftë që zgjat disa vjet dhe Ukraina do të ishte një plagë e egër në mes të Evropës.”

"Nuk ka asnjë mënyrë që Ukraina do të tërhiqet," tha Kelly. "Ata mendojnë se do të fitojnë."

Në të njëjtën kohë, Kelly tha se pa marrë parasysh sa shumë llogaritje të gabuara ka bërë Putini në lidhje me forcën dhe vullnetin e Ukrainës për të rezistuar ose pa marrë parasysh unitetin dhe vendosmërinë e aleatëve të NATO-s, Putini nuk mund të pranojë humbjen dhe asgjë më pak se një skenar që ai mund të pretendojë se ka arritur sukses.

“Do të ishte vetëvrasje politike që Putini të tërhiqej”, tha Kelly.

Zyrtarët amerikanë, duke filluar me presidentin Joe Biden, duket se janë dakord, edhe pasi Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin ngriti reagime pas një vizite në Kiev muajin e kaluar, ku tha se qëllimi i Uashingtonit nuk është vetëm të ndihmojë Ukrainën të mbrohet, por të "dobësojë" Rusinë deri në pikën ku nuk paraqet më rrezik.

Putin "nuk ka një rrugëdalje tani dhe unë po përpiqem të kuptoj se çfarë të bëjmë për këtë," tha Biden të hënën, pasi nënshkroi legjislacionin e krijuar për të rifilluar "huadhënien" e kohës së Luftës së Dytë Botërore dhe i bëri thirrje Kongresit që të miratojë një paketë ndihme ushtarake dhe humanitare prej 40 miliardë dollarësh për Ukrainën.

Ndërkohë, presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë se duhen negociata me një zgjidhje që shpëton fytyrën si për Rusinë ashtu edhe për Ukrainën.

"Ne do të kemi një paqe për të ndërtuar nesër, le të mos e harrojmë kurrë këtë," tha Macron të hënën. “Ne do të duhet ta bëjmë këtë me Ukrainën dhe Rusinë rreth tryezës. Fundi i diskutimit dhe i negociatave do të vendoset nga Ukraina dhe Rusia. Por kjo nuk do të bëhet në mohim, as në përjashtim të njëri-tjetrit, as edhe në poshtërim.”

Por, megjithëse zyrtarët amerikanë lejojnë që fundi i lojës të jetë në dorë të Ukrainës, ata nuk janë aq të sigurt per negociatat.

"Strategjia jonë është të sigurohemi që Ukraina të dalë nga kjo fitimtare," tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price këtë javë. “Ukraina do ta bëjë këtë në tryezën e bisedimeve. Qellimi jone është të forcojmë pozicionin e Ukrainës në atë tryezë negociuese, ndërsa ne vazhdojmë t'i vendosim sanksione Federatës Ruse."

Por, pasiguria e lartë mbi atë se çfarë përbën një Ukrainë "fitimtare" ka alarmuar zyrtarët në disa kryeqytete evropiane, veçanërisht ato në shtetet baltike të Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë, të cilat janë anëtare të NATO-s në kufi me Rusinë dhe veçanërisht të shqetësuara për synimet e mundshme të Moskës.

Për vendet baltike dhe vendet e tjera në krahun lindor të NATO-s, kërcënimi është real dhe kujtimet e pushtimit dhe sundimit sovjetik mbeten të freskëta. Koncesionet ndaj Rusisë në Ukrainë vetëm sa do ta inkurajojnë Putinin të zgjerohet më tej drejt perëndimit, thonë ato.

“Për të qenë i sinqertë, ne ende nuk po flasim për fundin e lojës,” tha ministri i Jashtëm lituanez Gabrielius Landsbergis për Associated Press në një intervistë të hënën. Ai shtoi se çdo lëshim territorial në Ukrainë do të sillte një botë ku "rendi i bazuar në rregulla" është zëvendësuar nga një "rend i bazuar në rregulla të xhunglës".

Landsbergis sugjeroi që vendet perëndimore të lëshojnë deklarata publike për suksesin, të tilla që "tregojnë se çfarë do të thotë fitore? Cili do të ishte skenari që do të donim?”

Landsbergis ka qenë i hapur në thirrjet për rrëzimin e Putinit si udhëheqës i Rusisë, duke shkuar shumë përtej pozicionit të ShBA-së dhe liderëve të tjerë të NATO-s. Ai thotë se ndryshimi i regjimit në Moskë është mënyra e vetme për të mbrojtur sigurinë evropiane dhe perëndimore në afat të gjatë.

“Duke ardhur nga unë, është shumë më e lehtë të thuash se kemi nevojë për ndryshim regjimi në Rusi, kështu që ne kemi qenë mjaft të hapur për këtë,” tha ai.

 “Ndoshta për Shtetet e Bashkuara është shumë më e vështirë të jenë të hapura për këtë temë, por gjithsesi, në një moment ne duhet të flasim për këtë sepse është shumë e rëndësishme"

Tjera nga autori:
1