<b></b> Hungaria dhe Ukraina me fjalë të ashpra ndaj njëra-tjetrës

Hungaria dhe Ukraina me fjalë të ashpra ndaj njëra-tjetrës

07.06.2022 10:52

Budapesti dhe Kievi kanë shkëmbyer akuza të ashpra në ditët e fundit, duke shënuar përkeqësim të shpejtë të marrëdhënieve midis shteteve lidhur me qëndrimin e Hungarisë ndaj Rusisë.

Raundi i fundit i shkëmbimeve të fjalëve të ashpra filloi kur kryetari i rizgjedhur së fundmi i Asamblesë Kombëtare Hungareze, László Kövér, i tha Hír TV të shtunën se presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka "problem personal, mendor", duke shtuar se ai nuk e kuptonte pse lideri i një vendi në telashe do të fliste kundër Hungarisë apo kancelarit gjerman, raporton Telex.

I pari që reagoi ishte Zëvendës Shefi i Zyrës së Presidentit të Ukrainës Andriy Sybiha, duke shkruar fjalë të urta të ndryshme në një postim në rrjetet sociale, duke përfshirë "ai që është fajtor është ai që ka shumë për të thënë".

Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës “pret që Kryetari i Parlamentit hungarez, László Kövér, të publikojë një certifikatë të shëndetit të tij mendor”, shkroi zëdhënësi i ministrisë Oleh Nikolenko pak më vonë.

Të hënën, Mikhail Podoljak, këshilltar i presidentit ukrainas, bëri një postim në Twitter ku tha se

“I vetmi vend ‘problematik’ në familjen evropiane, zoti László Kövér, është Hungaria, e cila parandalon çdo reagim ndaj tmerreve të Rusisë në Ukrainë”.

Ministri hungarez i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë Péter Szijjártó mbrojti Koverin në një postim në Facebook të hënën pasdite.

Sipas tij, “Politikanët ukrainas po flasin vazhdimisht për Hungarinë me tone të papranueshme, duke na provokuar, duke thënë gënjeshtra dhe duke u përpjekur të na shajnë. Ata nuk kanë folur një herë me një ton falënderimi.”

Marrëdhëniet midis dy vendeve ishin të tensionuara para luftës për të drejtat e pakicës etnike hungareze në Ukrainë dhe janë përkeqësuar më tej që nga pushtimi i Rusisë.

Hungaria bllokoi paketën e gjashtë të sanksioneve të BE-së që parashikonte ndalimin e importit të naftës ruse deri në fund të vitit, duke u arsyetuar se embargo do të ndikonte rëndë ekonominë e saj.

Pas disa javësh negociatash të zgjatura, udhëheqësit e BE-së arritën një kompromis politik për të ndaluar importet detare të naftës ruse, por lejuan një përjashtim të përkohshëm për naftën e papërpunuar të dërguar nëpërmjet tubacioneve, siç kërkohet nga Budapesti.

Tjera nga autori:
1