<b></b> Irani dhe Venezuela nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi

Irani dhe Venezuela nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi

11.06.2022 17:29

Irani dhe Venezuela nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi 20-vjeçare midis dy aleatëve të prekur nga sanksionet e SHBA-së gjatë një vizite të presidentit venezuelian Nicolas Maduro në Teheran. Nënshkrimi i marrëveshjes “tregon vendosmërinë e zyrtarëve të lartë të dy vendeve për të zhvilluar marrëdhënie në fusha të ndryshme”, tha presidenti iranian Ebrahim Raisi.

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi në kryeqytetin iranian, Maduro tha se bashkëpunimi mbulon sektorët energjetikë dhe financiarë, si dhe "punën së bashku në projektet e mbrojtjes". Së bashku me Rusinë, Kinën, Kubën dhe Turqinë, Irani është një nga aleatët kryesorë të Venezuelës dhe, ashtu si Venezuela, është subjekt i sanksioneve të ashpra të SHBA-së.

"Venezuela ka kaluar vite të vështira, por vendosmëria e popullit, zyrtarëve dhe presidentit të vendit ka qenë t'i rezistojnë sanksioneve", tha Raisi gjatë një konference për shtyp të transmetuar në televizionin shtetëror. “Kjo është një shenjë e mirë që dëshmon për të gjithë se rezistenca po funksionon dhe se do ta detyrojë armikun të tërhiqet”, shtoi presidenti iranian.

Ata po prezantojnë fluturime direkte

Me marrëveshjen 20-vjeçare të nënshkruar nga ministrat e jashtëm të dy vendeve, "Irani dhe Venezuela kanë nënshkruar dokumente mbi bashkëpunimin në fushat politike, kulturore, turistike, ekonomike, të naftës dhe petrokimike", njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve IRNA. 

Që nga 18 korriku, ajo do të prezantojë fluturime direkte midis Karakasit dhe Teheranit "për të promovuar turizmin dhe bashkimin e vendeve tona", tha Maduro, duke shtuar se "Venezuela është e hapur për të pritur turistë nga Irani".

Presidenti iranian theksoi gjithashtu rëndësinë e fluturimeve të drejtpërdrejta midis dy kryeqyteteve, duke thënë se kjo mund të hapë rrugën për përmirësimin e "marrëdhënieve tregtare dhe ekonomike, si dhe për afrimin e dy kombeve".

Lidhjet dypalëshe midis dy prodhuesve të naftës ishin të forta gjatë kohës së liderit socialist të ndjerë venezuelian Hugo Chavez dhe u forcuan më tej nën pasardhësin e tij Maduro.

Në maj, ministri iranian i naftës Javad Ovci u takua me Maduro gjatë një vizite zyrtare në Venezuelë, e cila ka rezervat më të mëdha të provuara të naftës së papërpunuar në botë. Vizita e Ovji në Venezuelë erdhi vetëm disa javë pas një vizite të zyrtarëve amerikanë në mes të rritjes së çmimeve globale të naftës për shkak të luftës në Ukrainë. Në mars, një delegacion amerikan zhvilloi një takim me Maduro, legjitimiteti i të cilit si president Uashingtoni është sfidues. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1