<b></b> Ish-presidenti ukrainas ndalohet në kufi me Poloninë mes dyshimeve se donte të arratisej nga lufta

Ish-presidenti ukrainas ndalohet në kufi me Poloninë mes dyshimeve se donte të arratisej nga lufta

30.05.2022 22:30

Petro Poroshenko, një ushtarak rezervë 56-vjeçar, ishte filmuar në fillim të luftës duke tundur një pushkë teksa ecte nëpër Kiev në një shfaqje të dukshme patriotizmi.

Por tani, The Mirror shkruan se, ish-presidenti ukrainas Petro Poroshenko është ndaluar në kufirin me Poloninë mes dyshimeve se ai po përpiqej të arratisej nga vendi i tij i shkatërruar nga lufta për të shmangur luftimet.

Me ligjin ushtarak që është aktualisht në fuqi në të gjithë Ukrainën, qytetarët meshkuj të moshës 18 deri në 60 vjeç janë subjekt i mobilizimit dhe nuk mund të dalin jashtë vendit. Ky ligj pritet të qëndrojë në fuqi në të gjithë vendin deri të paktën më 23 gusht.

Pas ndaljes së Poroshenkos në kufi, mendohet se një arsye tjetër e diskutuar për përpjekjen e tij për t'u larguar nga Ukraina është se ai aktualisht akuzohet për tradhti shtetërore, ndihmë të organizatave terroriste dhe financim të terrorizmit.

Akuzat ndaj tij janë bërë në dhjetor të vitit të kaluar, pas dyshimeve se ish-lideri ka organizuar blerje të qymyrit nga zonat e kontrolluara nga separatistët në Ukrainë.

Por Poroshenko, i cili ishte president i Ukrainës nga qershori 2014 deri në maj 2019, ka mohuar se ai po përpiqej të kalonte kufirin për ndonjë nga këto arsye.

Në një deklaratë të dielën, ai iu drejtua kombit dhe kundërshtarit të tij politik Zelenskyt, duke sqaruar arsyen e udhëtimit të tij me këto fjalë: “I nderuar zoti President! Po ju drejtohem në rrugën time nga Kievi drejt Kongresit dhe Samitit të Partisë Popullore Evropiane, familjes politike më me ndikim në Evropë, anëtarët e së cilës janë lidershipi i strukturave të BE-së dhe shumë shteteve anëtare.”

Ai vazhdoi të pretendonte se kishte një ftesë zyrtare nga Presidenti i Partisë Popullore Evropiane për një udhëtim pune që ishte nënshkruar nga Kryetari i Verkhovna Rada (Këshilli Suprem) i Ukrainës.

Ai gjithashtu tha se kishte fjalime të planifikuara për në Kongresin dhe Samitin e PPE, një sërë takimesh me liderët e BE-së dhe liderët e partive evropiane.

“Pasi udhëtimi im si delegacion zyrtar parlamentar në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, ku synoja të mbroja MAP-in e Ukrainës (Plani i Veprimit për Anëtarësimin në NATO) në samitin e Aleancës të këtij viti, u ndërpre plotësisht në mënyrë të paligjshme, shpresoj se janë arritur përfundime dhe askush nuk do ta më ndalojë më të shkoj në Roterdam,” vazhdoi ai.

Ndërkohë, mediat ukrainase raportuan se Poroshenko nuk u lejua të kalonte kufirin për shkak të "problemeve teknike" me një leje që e lejonte të largohej nga Ukraina.

Edhe muajin e kaluar, Poroshenko u bë titull kryesor i mediave, kur tha publikisht se Rusia ishte në rrugën e duhur për të qenë një "Kore e Veriut shumë, shumë e madhe" nëse nuk e braktiste Vladimir Putinin.

Petro Poroshenko, tha se kishte marrëdhënie të gjera me presidentin rus, por shtoi se Putini nuk i kishte mbajtur kurrë premtimet.

Tjera nga autori:
1