<b></b>

"Kancelari Olaf Scholz në qorrsokak"

23.06.2022 21:49

Kancelari Olaf Scholz shpesh kritikohet për mungesë komunikimi në krizën e Ukrainës. Këshilltari i tij për politikën e jashtme, Jens Plötner, akuzon tani mediat se raportojnë shumë për dërgesat e tankeve.

Gjermania është nën një vëzhgim të madh ndërkombëtar në konfliktin e Ukrainës. Vendet e Evropës Lindore në veçanti kanë frikë se Republika Federale mund të kthehet në kursin e saj pro-rus nëse lufta zvarritet ose nëse Kievi dhe Moska në të vërtetë negociojnë një armëpushim. Por a janë të justifikuara shqetësimet?

Kancelari Olaf Scholz (SPD) dhe ministrja e Jashtme Annalena Baerbock theksojnë shpesh se nuk mund të ketë kthim në normalitet me regjimin e Vladimir Putin pas kësaj lufte. Megjithatë, komunikimi hezitues i Scholz-it në këtë krizë brenda dhe jashtë vendit ngre vazhdimisht dyshime për qëllimet e vërteta të luftës gjermane. Për shembull, qeveria gjermane ka qenë nën kritika për javë të tëra, sepse nuk dërgon tanke luftarake të stilit perëndimor ose transportues të blinduar të personelit në Ukrainë – megjithëse Franca, Britania e Madhe apo SHBA-ja nuk i dorëzojnë as këto lloj tankesh. Deri më tani, vetëm vendet e Evropës Lindore kanë furnizuar Ukrainën me tanke kryesore luftarake, ekskluzivisht pajisje të vjetra sovjetike.

Qortimi i mediave në vend që t'u përgjigjet kritikave

"Mund të mbushni shumë faqe gazetash se si do të jenë marrëdhëniet e ardhshme me Rusinë", tha Plötner në një ngjarje "Zeitenwende" në Gjermani. Shoqëria për Politikë të Jashtme (DGAP) të hënën. "Dhe kjo është një pyetje po aq emocionuese dhe e rëndësishme për të debatuar".

Duke pasur parasysh luftën ruse, pyetja më e rëndësishme, të paktën për Ukrainën, është se si të ruajë shtetësinë e saj dhe si të mbrojë sa më shumë territorin e saj nga pushtimi i Putinit. Meqenëse përpjekjet diplomatike janë në një bllokim dhe Putini nuk duket se është i interesuar për paqe për momentin, Perëndimi po ndjek një strategji të përbashkët për të armatosur Ukrainën në mënyrë që ajo të mbrohet – derisa Rusia të jetë e hapur për bisedime.

Deklarata e Plötner është veçanërisht irrituese sepse askush aktualisht nuk mund të vlerësojë me besueshmëri se si mund të duket një paqe tashmë. Në fund të fundit, këshilltari Scholz njofton se nuk do të ketë këshilla nga Berlini në Kiev për të rënë dakord për një armëpushim. “Nuk do të ketë presion nga ana jonë për të pranuar një paqe të diktuar”. Por kjo e bën të pakuptimtë një debat për një rend të pasluftës me Rusinë, pasi prioriteti i parë në Perëndim është mbrojtja e Ukrainës.

Në fund të fundit, NATO dhe Bashkimi Evropian duhet të tregojnë se mbështetja e tyre për Ukrainën nuk do të zvogëlohet, sepse ushtria ukrainase po lufton gjithashtu për vlerat demokratike dhe liberale. Kjo është arsyeja pse vizita e Scholz-it në Kiev ishte e nevojshme dhe pse statusi i kandidatit në BE është i rëndësishëm për Ukrainën në situatën aktuale, sepse kjo i jep qeverisë në Kiev mbështetje politike.

Por Plötner tani e bën të qartë: "Vetëm për shkak se jeni duke u sulmuar nuk ju bën automatikisht një shtet më të mirë kushtetues". Problemet strukturore në Ukrainë janë ende të pranishme dhe duhet të adresohen. "Kjo është arsyeja pse shumica dërrmuese e njerëzve në Bashkimin Evropian e kanë të qartë se ne nuk e kombinojmë statusin e kandidatit me një zbritje për përmbushjen e kritereve të anëtarësimit". Zbatimi i rreptë i kritereve është shërbimi më i madh që mund t'i bëhet popullit të Ukrainës.

"Do të ishte gabim të bashkonim Kinën dhe Rusinë së bashku"

Ashtu si me Scholz-in, Plötner nuk formulon një vizion të saktë se si duhet të formësohet politika e jashtme gjermane pas kësaj pike kthese - sulmit rus ndaj Ukrainës që nga 24 shkurti. Për këtë qëllim, qeveria federale dëshiron të zhvillojë një strategji të re të sigurisë kombëtare dhe ta koordinojë atë me NATO-n dhe BE-në. Por a ka Scholz një qëndrim të ngjashëm me atë të ministrit të Jashtëm Baerbock, i cili po bën fushatë për një politikë të jashtme të bazuar në vlera?

Dyshimet për këtë janë të paktën të përshtatshme dhe bëhen të qarta në debatin për një strategji të mundshme të Kinës. "Do të ishte gabim të bashkonim Kinën dhe Rusinë së bashku", tha Plötner në panelin e DGAP. Kjo do të ishte diçka si një "profeci vetëpërmbushëse". Do të ishte gabim të flitej për një antagonizëm, sepse, për shembull, në luftën kundër krizës klimatike, bashkëpunimi me Kinën është i rëndësishëm, sipas diplomatit.

Por edhe këtu, këshilltari Scholz duket se vetëm po ofron karburant të ri për kritikët e kancelarit: Në fund të fundit, presidenti kinez Xi Jinping qëndron pas luftës së Putinit, fajëson NATO-n për këtë konflikt dhe po armatoset masivisht me synimin drejt Detit të Kinës Jugore. Nëse Gjermania reagon ndaj kësaj vetëm kur Kina sulmon Tajvanin ose Vietnamin, qeveria gjermane do të përballet me kritika ndërkombëtare se nuk ka mësuar nga gabimet në marrëdhëniet me Putinin.

Një gjë është e qartë: pika e kthesës është një shenjë e rëndësishme e nisjes për Gjermaninë, por ajo që ende duhet të formësohet në aspektin e politikës së jashtme. Të paktën Plötner nuk ka iluzionin se Perëndimi e ka izoluar në mënyrë të vendosur Rusinë në luftën për një rend të ri global. "Ne mund të kemi shumicën e votave në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, por do të jetë e lehtë të llogaritet se nuk kemi shumicën e popullsisë botërore pas nesh për këtë pikëpamje", tha këshilltari Scholz.

Kjo diagnozë e saktë tregon se, përveç mbështetjes ushtarake për Ukrainën, Gjermania duhet të zhvillojë edhe bisedime të shumta me vende të tjera. Por kjo kërkon edhe një vendosmëri të caktuar në komunikim, gjë që Scholz-it dhe këshilltarit të tij ndonjëherë i mungon në këtë krizë. Kjo në mënyrë të përsëritur çon në shqetësime midis partnerëve ndërkombëtarë që në fakt mund të shmangen. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1