<b></b> Kështu mbrohet Putini nga sulmet

Kështu mbrohet Putini nga sulmet

24.05.2022 21:33

Rreth dy muaj më parë, Vladimir Putin thuhet se i ka shpëtuar një atentati. Ka pasur tashmë katër përpjekje për të vrarë shefin e Kremlinit në të kaluarën. Megjithatë, falë rregullave strikte të sigurisë, kjo nuk ka qenë kurrë e mundur. 

Menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, pati një atentat ndaj bosit të Kremlinit, Vladimir Putin. Të paktën kështu raporton shërbimi sekret ukrainas.

Kirilo Budanov, 36 vjeç, një gjeneral ukrainas, i tha gazetës ukrainase Pravda: “Putini u sulmua. Ky është informacion jo publik. Një tentativë absolutisht e pasuksesshme, por me të vërtetë ndodhi. Ishte rreth dy muaj më parë”.

Për shkak të atentatit të fundit, presidenti rus ndoshta po bëhet gjithnjë e më shumë paranojak. “Sun” raporton se Putini tani shoqërohet vazhdimisht nga një ekip snajperësh. Kjo është për të gjurmuar dhe eliminuar atentatorët përpara se 69-vjeçari të sulmohet.

Shefi i Kremlinit thuhet gjithashtu se shpesh kërkon strehim në një bunker të izoluar kur ai nuk është jashtë. Ai gjithashtu ka kohë që njerëzit e tjerë ta shijojnë ushqimin e tij përpara se ta hante ai, sepse mund të helmohej.

Madje ka raportime se Vladimir Putin ka porositur doreza speciale. Këto duhet të mbrojnë lëkurën e tij nga kontakti me substancat vdekjeprurëse. Putini thuhet gjithashtu se e kontrollon ujin në banjën e tij të mëngjesit për nivele të dyshimta kimike disa herë në ditë.

Shqetësimet e Putinit për sigurinë dhe masat ekstreme nuk duhet të jenë krejtësisht të pabaza. Edhe para atentatit më të fundit për vrasjen, të paktën katër atentate të planifikuara të presidentit rus ishin dështuar.

Vizitë në Azerbajxhan: Në vitin 2002 Vladimir Putin ishte në një vizitë shtetërore në Azerbajxhan. Një burrë irakian që me siguri po planifikonte një atentat ndaj Putinit u gjurmua atje. Burri duhet t'i dërgojë eksploziv bashkëpunëtorit të tij. Forcat e sigurisë e morën vesh këtë plan dhe arrestuan dyshen. Ata u dënuan me dhjetë vjet burg.

Bombë në autostradë: Në nëntor 2002, Putin ishte duke vozitur në një autostradë afër Kremlinit. Rrugës ishte një grup njerëzish që pretendonin të vendosnin tabela të reja në rrugë. Pak më vonë, mediat raportuan se në autostradë ishin gjetur 40 kilogramë eksploziv. Më pas pajisjet shpërthyese u zhdukën në mënyrë misterioze dhe makina e Putinit u devijua.

Policia britanike zbulon konspiracionin: Në tetor 2003, një njësi antiterroriste britanike thuhet se ka parandaluar një atentat ndaj presidentit rus. Dy burra u arrestuan, por më vonë u lejuan të ktheheshin në Rusi pa akuza.

Burrat, njëri prej të cilëve ishte një ish-vrasës i shërbimit sekret rus, kishin një plan për të vrarë Putinin nga një snajper gjatë një udhëtimi jashtë vendit. Megjithatë, një ish-oficer i shërbimit sekret rus FSB raportoi projektin në policinë britanike, pas së cilës ata mundën të reagonin.

Rebel çeçen: Në vitin 2012, njësia antiterroriste ukrainase Alfa arrestoi një burrë në Odessa pas një shpërthimi në banesën e tij. Burri më vonë u shfaq gjysmë i zhveshur dhe me lëndime në televizionin shtetëror rus.

Atje burri rrëfeu për një atentat ndaj Putinit. Ai tha: “Qëllimi ynë ishte të shkonim në Moskë dhe të përpiqeshim të vrisnim kryeministrin Putin. Afati ynë ishte pas zgjedhjeve presidenciale ruse”. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1