<b></b> Kievi nuk do t’i japë tokë Rusisë në këmbim të armëpushimit

Kievi nuk do t’i japë tokë Rusisë në këmbim të armëpushimit

22.05.2022 22:14

Qeveria ukrainase thotë se nuk do të pajtohet me një marrëveshje armëpushimi me Rusinë që përfshin heqjen e territorit.

Forcimi i dukshëm i pozicionit të Ukrainës vjen një ditë pasi presidenti Volodymyr Zelensky tha se lufta mund të zgjidhet vetëm përmes diplomacisë.

Ndërsa, këshilltari presidencial Mykhaylo Podolyak tha se lëshimet do të çonin në një ofensivë edhe më të madhe dhe më të përgjakshme ruse.

Komentet e tij vijnë ndërsa Rusia vazhdon përpjekjet për të rrethuar forcat ukrainase që mbrojnë Severodonetsk në lindje.

Në një tjetër zhvillim, presidenti polak Andrzej Duda është bërë lideri i parë i huaj që i drejtohet personalisht parlamentit në Kiev.

Ai mori një ovacion të fortë, pasi deklaroi se vetëm ukrainasit mund të vendosin për të ardhmen e tyre, duke shtuar se Polonia do të bëjë gjithçka që mundet për të ndihmuar Ukrainën të bashkohet me BE.

Megjithatë, ministri i Evropës i Francës, Clément Beaune, tha në një intervistë radiofonike të dielën se ndoshta do të duheshin "15 ose 20 vjet" që Ukraina të pranohej si anëtare e BE-së.

E ndërsa luftimet vazhdojnë, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha në përditësimin e tij se forcat ruse po përpiqeshin të depërtonin mbrojtjen e Ukrainës për të arritur në kufijtë administrativë të rajonit më lindor të vendit të Luhansk.

Guvernatori rajonal i Luhanskut, Serhiy Haidai, tha se Rusia kishte tentuar të depërtonte në Severodonetsk nga katër drejtime të veçanta.

Duke shkruar në aplikacionin e mesazheve Telegram, ai tha se përpjekjet kishin qenë të pasuksesshme, por granatimet e zonave të banuara po vazhdonin.

Ka pasur thirrje në disa vende perëndimore për një armëpushim që përshfinë idenë që forcat ruse të mbeten në disa nga territoret që kanë pushtuar në jug dhe në lindje të vendit.

Së fundmi, kryeministri italian Mario Draghi i tha Senatit të vendit të tij se një armëpushim "duhet të arrihet sa më shpejt të jetë e mundur".

Por zoti Podolyak tha se çdo lëvizje e tillë do të kthente rezultatin e kundërt.

"Lufta nuk do të ndalet. Ajo thjesht do të ndalet për disa kohë," tha ai. “Ata do të fillojnë një ofensivë të re, edhe më të përgjakshme dhe në shkallë të gjerë”.

Joe Inwood i BBC-së në Kiev tha se aktualisht nuk ka rrugë të mesme midis asaj që duan rusët dhe asaj që do të pranonin ukrainasit. Ai shkruan se përderisa të dyja palët mendojnë se kanë një shans për të luftuar, negociatat nuk do të ecin siç duhet.

Tjera nga autori:
1