<b></b> Kim Jong-un pinte duhan ndërsa kritikonte zyrtarët për situatën me Covid

Kim Jong-un pinte duhan ndërsa kritikonte zyrtarët për situatën me Covid

19.05.2022 17:11

Kim Jong-Un ka qortuar zyrtarët e qeverisë për reagimin e papërshtatshëm të Koresë së Veriut ndaj epidemisë së koronavirusit, njoftuan mediat shtetërore.

Media publikoi një regjistrim të një takimi të Partisë Laburiste në pushtet, në të cilin Kim Jong Un fyen zyrtarët dhe thotë se përgjigja e shtetit ndaj virusit është e papjekur dhe se do të jetë më e vështirë për të frenuar virusin, raporton Sky News.

Ndërsa i qortonte, Kim Jong Un pinte një cigare. Mediat koreano-veriore raportuan se takimi i partisë diskutoi gjithashtu nëse vendi mund të luftonte me sukses virusin dhe të parandalonte përhapjen e epidemive të mëtejshme. 

Koronavirusi është një problem i madh në Korenë e Veriut

Kujtojmë, Koreja e Veriut zbuloi raste me Covid javën e kaluar dhe që atëherë ka raportuar 1.72 milionë pacientë me simptoma të Covid-19. 62 vdekje u raportuan të martën në mbrëmje.

Kur bëhet fjalë për koronavirusin, Koreja e Veriut ka disa probleme - nuk ka një vaksinë, nuk ka ilaçe antivirale që janë përdorur diku tjetër për të trajtuar Covid-in dhe ka një popullatë të kequshqyer me imunitet të dobët. Për shkak të virusit, Koreja e Veriut ka mobilizuar forcat e saj të armatosura për një sistem 24-orësh. Kjo përfshin 3,000 personel mjekësor ushtarak.

Koreja e Jugut i ofroi Koresë së Veriut furnizime mjekësore, vaksina, maska ​​dhe komplete testimi dhe bashkëpunim teknik, por përgjigja e Phenianit nuk mbërriti. /Nacionale/

 

Tjera nga autori:
1