<b></b> Kina akuzon SHBA-në se po përpiqet të “rrëmbejë” mbështetjen e Azisë

Kina akuzon SHBA-në se po përpiqet të “rrëmbejë” mbështetjen e Azisë

12.06.2022 16:53

Ditën e dielë, ministri i Mbrojtjes i Kinës akuzoi Shtetet e Bashkuara se po përpiqen të "rrëmbejnë" mbështetjen e vendeve në rajonin e Azisë-Paqësorit për t'i kthyer ato kundër Pekinit, duke thënë se Uashingtoni po kërkon të avancojë interesat e veta "nën maskën e multilateralizmit.”

Wei Fenghe sulmoi Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA-së, Lloyd Austin, duke hedhur poshtë "akuzën e tij shpifëse" të bërë një ditë më parë në Dialogun Shangri-La, se Kina po shkaktonte destabilitet me pretendimin e saj për ishullin vetëqeverisës të Tajvanit dhe rritjen e aktiviteti ushtarak në zonë.

Austin kishte theksuar nevojën për partneritete shumëpalëshe me kombet në Indo-Paqësorin, gjë që Wei sugjeroi se ishte një përpjekje për të mbështetur Kinën në një qoshe.

"Asnjë vend nuk duhet të imponojë vullnetin e tij ndaj të tjerëve ose të ngacmojë të tjerët nën maskën e multilateralizmit," tha ai.

Kina po modernizon me shpejtësi ushtrinë e saj dhe po kërkon të zgjerojë ndikimin dhe ambiciet e saj në rajon, duke nënshkruar së fundi një marrëveshje sigurie me Ishujt Solomon, për të cilën shumë kanë frikë se mund të çojë në një bazë detare kineze në Paqësor.

Kujtojmë se, vitin e kaluar, zyrtarët amerikanë akuzuan Kinën për testimin e një rakete hipersonike, një armë më e vështirë për t'iu kundërvënë sistemeve të mbrojtjes raketore, por Kina këmbënguli se kishte qenë një "provë rutinë e një anije kozmike".

Por, duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me testin këtë të dielë, Wei gati e pranoi se në fakt Kina kishte testuar raketën, duke thënë se: “Sa i përket armëve hipersonike, shumë vende po zhvillojnë armë dhe mendoj se nuk është çudi që Kina po e bën këtë.”

Ai shtoi se Kina do ta zhvillojë ushtrinë e saj, dhe tha se është diçka e natyrshme për t’u bërë.

Ndërsa, muajin e kaluar, sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u shpreh se Kina përfaqëson "sfidën më serioze afatgjatë ndaj rendit ndërkombëtar" për Shtetet e Bashkuara, referuar pretendimeve të saj ndaj Tajvanit dhe përpjekjeve për të dominuar Detin strategjik të Kinës Jugore.

Tjera nga autori:
1