<b></b> Kina dërgon dhjetëra avionë luftarakë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit

Kina dërgon dhjetëra avionë luftarakë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit

22.06.2022 20:32

Sipas ministrisë së Mbrojtjes të Tajvanit, një total prej 29 avionësh luftarakë kinezë kanë hyrë sot në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit (ADIZ).

Ministria e Mbrojtjes tha se avionët e Forcave Ajrore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLA) përbëheshin nga avionë luftarakë, avionë të paralajmërimit, avionë të luftës elektronike, avionë anti-nëndetëse, avionë të inteligjencës elektronike dhe avionë të karburantit ajror.

Ky ishte numri i tretë më i lartë i avionëve kinezë që kanë hyrë në ADIZ të Tajvanit që nga fillimi i vitit dhe vjen më pak se një muaj pasi Kina dërgoi 30 avionë luftarakë në një mision të ngjashëm.

Si kundërpërgjigje, ushtria tajvaneze për të paralajmëruar largimin e avionëve kinezë, lëshoi ​​paralajmërime radio dhe vendosi sisteme raketore të mbrojtjes ajrore për të monitoruar aktivitetet.

Tajvani dhe Kina janë qeverisur veçmas që kur nacionalistët e mundur u tërhoqën në ishull në fund të luftës civile kineze më shumë se 70 vjet më parë.

Por Partia Komuniste Kineze (CCP) në pushtet e Kinës e sheh ishullin e vetëqeverisur si pjesë të territorit të saj – pavarësisht se nuk e ka kontrolluar kurrë.

Ndërsa, Pekini nuk e ka përjashtuar mundësinë e përdorimit të forcës ushtarake për të marrë Tajvanin dhe ka mbajtur presion mbi ishullin demokratik gjatë viteve të fundit me fluturime të shpeshta të avionëve luftarakë në ADIZ të ishullit.

Administrata Federale e Aviacionit të SHBA-së e përkufizon ADIZ si "një zonë të caktuar të hapësirës ajrore mbi tokë ose ujë brenda së cilës një vend kërkon identifikimin e menjëhershëm, vendndodhjen dhe kontrollin e trafikut ajror të avionëve në interes të sigurisë kombëtare të vendit".

Tjera nga autori:
1