<b></b> Kina po tregon fytyrën e saj të vërtetë me ujgurët myslimanë

Kina po tregon fytyrën e saj të vërtetë me ujgurët myslimanë

28.05.2022 17:57

Dokumentet e reja mbi marrëdhëniet e Kinës me ujgurët myslimanë e bëjnë të qartë qartë se në Pekin mbretëron një regjim terrori. 

Çfarë jave për sundimtarët e Kinës! Xi Jinping kishte tre lajme negative në mediat e huaja për nja kohë shumë të shkurtër. Xi Jinping, për të cilin demokracia e lulëzuar në pragun e tij është një gjemb në këmbë, ka kërcënuar vazhdimisht se do të sulmojë dhe pushtojë Tajvanin nëse nuk "ribashkohet" me Republikën Popullore, kurse Joe Biden ka potencuar vazhdimisht se ai do ta mbrojë ishullin me ushtrinë e tij nëse është nevoja. 

Menjëherë pas kësaj, "Dosjet e Policisë Xinjiang" u bënë publike. 14 shtëpi mediatike me famë ndërkombëtare kanë vlerësuar dhe kontrolluar për vërtetësinë e mijëra fotove dhe dokumenteve që vërtetojnë terrorin e Kinës në provincën veriperëndimore të vendit të tij: Një milion njerëz janë grumbulluar në kampe përqendrimi, të poshtëruar dhe të torturuar. Qëllimi i Xi Jinping është të zhdukë kulturën dhe mënyrën e jetesës ujgure, të cilën ai e konsideron inferiore ndaj kinezëve, dhe të shfrytëzojë i patrazuar provincën e pasur me burime, transmeton Gazeta Nacionale.

Shtypja mizore e ujgurëve

Kongresi amerikan, parlamenti kanadez dhe ai holandez i kanë përshkruar veprimet mizore të Xi si gjenocid. Që në vitin 2019, në një tjetër rrjedhje të dhënash, deklaratat e Presidentit, i cili kishte urdhëruar forcat e tij të sigurisë të tregonin "absolutisht asnjë mëshirë" ndaj ujgurëve, dolën në dritë në "New York Times".

Ndërsa burrat janë skllavëruar në kampe, xhelatët e Pekinit janë me gratë e tyre. Nuk raportohen vetëm përdhunime, por edhe aborte të detyruara dhe sterilizime. Ata synojnë të margjinalizojnë grupin etnik mysliman.

Edhe jashtë kampeve, e gjithë provinca është bërë burg, kamerat e vëzhgimit janë kudo, njohja e fytyrës është në përdorim dhe banorët janë të detyruar të marrin mostra gjenetike.

Së fundmi u njoftua se ministri i Jashtëm i Kinës Wang Yi po planifikon një vizitë në dhjetë shtete të vogla ishullore. Pekini së fundmi nënshkroi një marrëveshje me Ishujt Solomon. Pekini dëshiron të përdorë këtë model për të zgjeruar sferën e tij të ndikimit përmes traktateve me kombet e vogla në Paqësor - një ofensivë magjepsëse që synon Australinë, Zelandën e Re, Japoninë dhe Shtetet e Bashkuara.

Synimi i Kinës për ta bërë këtë tashmë mund të vërehet në Paqësorin perëndimor: Pekini po kërkon territore nga vendet fqinje – me qëllim që të dominojë ushtarakisht këtë pjesë të oqeanit dhe të jetë në gjendje të ndikojë në tregtinë botërore në çdo kohë. Nëse ishujt e vegjël bien për Pekinin, varësia e tyre ekonomike dhe politike do të vuloset.

Fakti që Pekini po mohon autenticitetin e zbulimeve të reja dhe i quan ato "manipulim politik" tek Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Michelle Bachelet, nuk jep asnjë arsye për të shpresuar për ndryshime të shpejta politike. Xi Jinping, i cili dëshiron të zgjidhet për një mandat të tretë në Kongresin e 20-të të Partisë Komuniste në nëntor, pra praktikisht për gjithë jetën, do të kishte një nivel pushteti të zotëruar më parë vetëm nga Mao Ce Duni, nën të cilin të paktën 45 milionë njerëz vdiqën nga uria dhe spastrimi politik.

Pandemia forcoi gjendjen e mbikëqyrjes

Xi nuk ndalet në mbikëqyrjen dhe shtypjen e kundërshtarëve të tij. Kjo është ajo që përjetuan njerëzit në shumë prej metropoleve të vendit gjatë bllokimeve të fundit. Nëse partia do, ata do të mbyllen në apartamentet e tyre, do të mbyllen dyert e hyrjes dhe do të rrethohen komplekse të tëra banimi.

Kur gjërat shkojnë keq, ata qëndrojnë atje pa ushqim dhe ilaçe adekuate. Deri më tani, shumë kinezë e kanë besuar historinë e partisë shtetërore se kufizimet në të drejtat e tyre të lirisë, duke përfshirë njohjen e fytyrës dhe renditjen shoqërore, shërbenin vetëm për të ruajtur rendin.

Sipas kësaj, qytetarëve që nuk paguajnë në kohë biletat e parkimit do t'u zbritej një pikë. Në të vërtetë, megjithatë, njerëzit që janë kritikë ndaj qeverisë në mediat sociale tani marrin gjithashtu dënime.

Nuk ka asnjë kritikë publike për kursin totalitar të Xi-së, megjithëse pakënaqësia po shpërthen gradualisht. Ndër të tjera, zëvendëskryeministri Han Zheng përmendet si një alternativë e mundshme e diktatorit Xi. Është e diskutueshme nëse krahu i tij i partisë do të ketë sukses në rrëzimin e Xi-së nga detyra në vjeshtë. Megjithëse lëvizja e Presidentit të SHBA për të premtuar ndihmë ushtarake për Tajvanin nuk justifikon më siguritë e vjetra. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1