<b></b> Kjo është arsyeja pse Putini nuk mund të pushtojë të gjithë Ukrainën

Kjo është arsyeja pse Putini nuk mund të pushtojë të gjithë Ukrainën

02.06.2022 20:16

Donbass është pothuajse plotësisht i pushtuar nga trupat ruse. Kështu, qëllimi i parë dhe më i rëndësishëm i luftës i Putinit është arritur. Por lufta nuk do të përfundojë me kaq. Megjithatë, gjithashtu nuk ka gjasa që rusët të përparojnë më tej.

Me qytetin e Mariupolit, rusët tashmë kanë nën kontrollin e tyre vendin më të rëndësishëm në pjesëv veriore. Hap pas hapi, kilometër pas kilometër, trupat ruse rrethuan - dhe tani janë gati të pushtojnë - qytetin e Sieverodonetsk në rajonin e Luhanskut. Pra, a e ka arritur presidenti Vladimir Putin qëllimin që shpalli më 9 maj për "çlirimin" e Donbasit nga Ukraina?

Po, mendon Marcel Berni, ekspert i strategjisë nga akademia ushtarake në ETH Cyrih. “Teorikisht, Putin mund të shpallë një fitore ruse në çdo kohë dhe të ofrojë një dorë në bisedimet e armëpushimit”, tha ai për Blick.

Megjithatë, eksperti thekson se një tërheqje ruse është ende jashtë diskutimit. Sepse të dyja palët janë në dilemë. "Si ukrainasit dhe rusët nuk kanë arritur aq sa duhet për të qenë të interesuar për një marrëveshje paqeje të qëndrueshme."

“Ata po përpiqen të ngecin në pjesë më të vogla të pjesës së përparme”

Tani është e rëndësishme që ukrainasit të dëshmojnë se janë të palëkundur. "Nëse ukrainasit në Donbas dështojnë të krijojnë një bllokim ushtarak, Putini mund të ndihet ende i fuqizuar për të sulmuar rajone të tjera nga Donbass". Edhe nëse Rusia aktualisht nuk është në gjendje të marrë të gjithë Ukrainën, pala ruse nuk do të jetë e kënaqur me Donbass.

Në Donbass, forcat ruse tani ishin në gjendje të rigrupohen dhe të riorganizohen. Ata po përpiqen të kapin seksione më të vogla të përparme dhe të thyejnë mbrojtjen e Ukrainës dhe po i tërheqin forcat e tyre së bashku përpara qyteteve të rëndësishme për të formuar një fokus. Kjo do ta bëjë qasjen ruse më të përqendruar dhe koherente - edhe nëse ajo bazohet ende në përdorimin e fuqisë së zjarrit të përqendruar.

Rezistencë e madhe në Ukrainën perëndimore

Sipas Bernit, pushtimi i të gjithë Ukrainës aktualisht nuk është i mundur për dy arsye. Kryesisht, pushtimi dështon për shkak të qasjes ruse ndaj forcave dhe vullnetit ukrainas për t'u mbrojtur. Megjithëse rusët kanë një avantazh selektiv në Donbass, kjo është kryesisht për shkak të afërsisë me kufirin rus dhe linjave më të shkurtra të furnizimit dhe komunikimit.

Eksperti i ETH beson se agresorët rusë do të hasin edhe në rezistencë më të madhe jashtë kufijve të rajonit të Luhanskut. "Rezistenca ukrainase në më shumë qytete perëndimore si Sloviansk dhe Kramatorsk do të jetë më e fuqishme". Sepse këto qytete, praktikisht perëndimi i parë i Donbasit, janë taktikisht edhe më vendimtarë, pasi aty ndodhen lidhjet e rëndësishme me trenin dhe rrjetin rrugor ukrainas.

Përveç kësaj, këto qytete janë të fortifikuara shumë mirë. "Ukrainasit ndoshta nuk do të hiqnin dorë nga qytetet në një tërheqje taktike, siç po vëzhgohet aktualisht." Berni vazhdoi: "Pra, lufta do të zhvillohej shumë fuqishëm në zonën e ndërtuar, ku ukrainasit kanë avantazhe në mbrojtje".

Rusia dëshiron të shmangë një tjetër fiasko të lumit

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) sheh një tjetër pengesë që bllokon rrugën për trupat ruse: lumin Siverskyi Donets, i cili doli të ishte një makth ushtarak. Të dyja palët tashmë kanë kafshuar dhëmbët në pengesën natyrore në maj, kështu që të dyja ndeshjeve iu mohua një avancim.

Sipas ekspertëve të ISW, një sulm nga jugu tani duhet të pengojë forcat e armatosura ruse që të kalojnë përsëri këtë lumë. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes britanike, forcat ruse mund të sigurojnë rajonin e Luhanskut dhe të ripërqendrohen në Donetsk nëse mund të kalojnë lumin, duke e përshkallëzuar luftën. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1