<b></b>

"Komandantët e Azovstal nuk janë dorëzuar, ata janë ende në fabrikën e çelikut"

18.05.2022 17:30

Udhëheqësi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut, Denis Pushilin, tha se komandantët ukrainas brenda Azovstal në Mariupol nuk ishin në mesin e atyre që ishin dorëzuar deri më tani.

Më herët edhe seperatistët edhe Ministria ruse e Mbrojtjes kishin thënë se rreth 960 mbrojtës të Azovstal ishin dorëzuar. Disa u dërguan në spitale, por shumica u dërguan me autobus në një ish-koloni në rajonin renegat.

Agjencia e lajmeve Donetsk citoi Pushilin: "Nuk ka komandantë të lartë për momentin, ata nuk janë larguar. Por kjo është për momentin".

Rusia kishte thënë më herët se 959 luftëtarë ukrainas u dorëzuan

Rusia njoftoi më parë se gjithsej 959 luftëtarë ukrainas, përfshirë 80 të plagosur, ishin dorëzuar që nga e hëna nga bunkerët dhe tunelet nën fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se 694 luftëtarë ukrainas janë dorëzuar në 24 orët e fundit, duke përfshirë anëtarë të Regjimentit Azov, duke përfshirë 29 të plagosur.

Sipas të njëjtit burim, 51 të plagosur u vendosën në një spital në Novoazovsk, një vendbanim i kontrolluar nga rusët dhe aleatët e tyre separatistë. Ministria nuk tha asgjë për fatin e të burgosurve. /Nacionale/

 

Tjera nga autori:
1