<b></b> Konfirmohet rasti i parë i lisë së majmunit në Gjermani

Konfirmohet rasti i parë i lisë së majmunit në Gjermani

20.05.2022 16:11

Një pacient në shtetin gjerman të Bavarisë është infektuar me linë e majmunit, sipas Institutit të Mikrobiologjisë Bundeswehr në Mynih. Rastet e para u zbuluan gjithashtu në Francë dhe Belgjikë.

Gjermania, Franca dhe Belgjika konfirmuan të premten rastet e tyre të para të lisë së majmunëve, duke u bërë vendet më të fundit evropiane ku sëmundja është përhapur.

Çfarë dimë deri tani?

Rasti gjerman u regjistrua në Bavari të enjten, sipas Institutit të Mikrobiologjisë Bundeswehr në Mynih. Pacienti shfaqi simptoma të lezioneve të lëkurës, një karakteristikë kryesore e sëmundjes.

Pas njoftimit, Ministri gjerman i Shëndetësisë Karl Lauterbach tha se ishte vetëm "çështje kohe" përpara se lija e majmunëve të zbulohej në Gjermani. Ai shprehu besimin se shpërthimi mund të frenohet nëse masat merren shpejt.

Rasti në Francë u zbulua në një burrë 29-vjeçar në rajonin Ile-de-France, i cili përfshin Parisin. Autoritetet shëndetësore franceze pretenduan se burri nuk kishte qenë kohët e fundit në një vend ku virusi ishte përhapur. 

Belgjika raportoi dy raste në rajonin verior holandisht-folës të Flanders.

Mbretëria e Bashkuar gjithashtu zbuloi 11 raste të reja të sëmundjes të premten, sipas Sekretarit të Shëndetësisë Sajid Javid.

Çfarë është lija e majmunit?

Virusi i lisë së majmunit e ka origjinën në Afrikë, ku për herë të parë u identifikua te majmunët. Rasti i parë i njeriut u konfirmua në Kongo në vitin 1970, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Simptomat e lisë së majmunëve priren të jenë më të lehta se ato të lisë. Ai përfshin ethe, dhimbje koke, dhimbje muskujsh dhe rraskapitje, por lija e majmunëve gjithashtu shkakton ënjtje të nyjeve limfatike (limfadenopati) ndërsa lija jo, sipas CDC.

Virusi mund të transmetohet nga personi në person përmes pikave të ajrit, kontaktit të ngushtë trupor ose shkëmbimit të rrobave ose objekteve të kontaminuara.

Shpërthimi në Evropë, Amerikën e Veriut

Rasti i parë i lisë së majmunëve në Evropë u konfirmua më 7 maj. Personi i infektuar ishte një individ i kthyer në Angli nga Nigeria, ku lija e majmunëve është endemike.

Sëmundja u konfirmua më pas në Portugali, me 14 raste, të gjitha te meshkujt e rinj. Spanja ka raportuar shtatë raste të konfirmuara, ndërsa një rast është raportuar që atëherë në Suedi dhe Itali, përkatësisht. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1