<b></b> Kriza e Kaliningradit: Rusia kërcënon të hapë një front të ri lufte në Lituani

Kriza e Kaliningradit: Rusia kërcënon të hapë një front të ri lufte në Lituani

21.06.2022 21:58

Kaliningrad ishte për një kohë të gjatë një periferi e dyfishtë, e përbuzur si nga Rusia, ashtu edhe nga Evropa. Ishte strategjik, por nuk i shërbente qëllimeve të askujt. Ai përfundoi si një kravatë e Luftës së Ftohtë. Është territori rus në brigjet evropiane të Balltikut, ku destabilizimi më i vogël mund të nxirrte luftën bërthamore të shumëpritur. Mund të strehojë armë, anije dhe spiunë, por jo të hyjë në vepr im. Pesha më e vogël e bënte të humbiste ekuilibrin. Askush nuk guxoi të shkonte më tej dhe kjo enklavë prej 15,000 kilometrash katrorë e banuar nga një milion njerëz, mbeti si një republikë e katërt e errët baltike, ku Kisha Ortodokse e Moskës kishte më shumë peshë se Stalini.

Kalorësit Teutonikë të Krishterë e themeluan atë në 1200 me emrin Königsberg. Shumë shpejt ai u bë shumë i çmuar, i vetmi port në Balltik që nuk ngrin gjatë dimrit. Tre shekuj më vonë, ai përfundoi duke qenë pjesë e Perandorisë Prusiane dhe më vonë e Gjermanisë. Midis 1871 dhe 1945, rajoni ishte me sukses nën kontrollin e Perandorisë Gjermane, Republikës së Vajmarit dhe Gjermanisë naziste. Me Marrëveshjen e Jaltës, pas disfatës gjermane, Königsberg u la brenda orbitës sovjetike. Ai u bë rajoni i 47-të i Bashkimit Sovjetik dhe u emërua Kaliningrad sipas revolucionarit bolshevik Mikhail Kalinin.

Me shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik dhe pavarësinë e Lituanisë dhe Bjellorusisë në 1991, kjo enklavë mbeti pjesë e Federatës Ruse. Kishte disa kryengritje, por Kremlini përdori të gjitha truket e tij që të mos ndodhte asgjë. Ai varrosi gjithashtu ëndrrat e atyre që donin ta bënin atë "Hong Kongun e Balltikut". Një vend, një sistem, thanë nga Moska. Derisa Vladimir Putin zbuloi tekat e tij si pushtues dhe pasardhës i Pjetrit të Madh.

Në vitin 2005, në 750-vjetorin e krijimit të Königsberg/Kaliningrad, ku morën pjesë krerët e fuqive evropiane, Putin ripohoi se statusi i enklavës nuk mund të vihej në dyshim në asnjë mënyrë dhe zbuloi interesin e tij për krijimin e një vendi antiamerikan i udhëhequr nga Rusia, me Gjermaninë dhe Francën dhe këtë territor ruso-evropian si qendrën nervore të asaj aleance. 

Pushtimi i parë i Ukrainës në vitin 2014, me aneksimin e Krimesë dhe krijimin e enklavave të Donetsk dhe Luhansk, e vendosi Kaliningradin përsëri në qendër të ofertës së Rusisë me Bashkimin Evropian. Mes pro-rusëve filloi të flitej për një territor historik që lidhte këto rajone me Detin Baltik. Dy vjet më parë, Kremlini kishte vendosur tashmë S-400, një sistem mbrojtjeje raketore me rreze të gjatë veprimi, në Kaliningrad. Dhe në vitin 2016, ai dërgoi një sistem raketor Iskander me koka bërthamore të afta për të arritur Gjermaninë dhe vendet skandinave. Moska pretendoi se masa ishte e nevojshme për të kundërshtuar praninë në rritje ushtarake të SHBA-së në rajon.

Kaliningrad varet nga një korridor hekurudhor që e lidh atë me kontinentin rus, përmes Bjellorusisë aleate, dhe përmes të cilit ai merr shumicën e produkteve që i nevojiten për ekonominë e tij. Këto shina kalojnë përmes Lituanisë dhe që nga viti 2004, kur kjo republikë baltike u bashkua me Bashkimin Evropian, ato ruajnë garancinë e lëvizjes së lirë të trenave rusë. Çdo ditë, pesë autokolona mallrash dhe pasagjerësh lëvizin nga perëndimi në lindje dhe anasjelltas. Në stacionin Kybartai, një qytet i vogël lituanez me 6000 banorë, ata kalojnë kufirin nga BE-ja për në territorin rus ose anasjelltas.

Pas pushtimit të 24 shkurtit të Ukrainës, Bashkimi Evropian vendosi një sërë sanksionesh të ashpra ndaj ekonomisë ruse. Tani, Lituania ka vënë në fuqi masat dhe ka ndaluar përdorimin e asaj hekurudhe për të transportuar qymyr, metale, elektronikë dhe mallra të tjera të sanksionuara. Në këtë mënyrë Rusia mbetet pa mundësinë e “eksportit” në Kaliningrad pothuajse gjysmën e produkteve që mbante deri tani. Një goditje e fortë për enklavën dhe një kërcënim për Putinin, i cili ka përforcuar ushtarakisht rajonin që ai e konsideron si majë shtize për çdo lloj sulmi specifik ndaj Bashkimit Evropian. Së bashku me bjellorusët, ajo kishte përqendruar tashmë një numër të konsiderueshëm trupash në kufirin e Lituanisë në të ashtuquajturin operacion ushtarak. Tani, ai kërcënon drejtpërdrejt me hakmarrje ushtarake kundër Vilniusit, kryeqytetit të Lituanisë.

Ministria e Jashtme ruse kërkoi që Lituania të anulojë lëvizjen e "hapur armiqësore". "Nëse tranziti i mallrave midis rajonit të Kaliningradit dhe pjesës tjetër të Federatës Ruse përmes Lituanisë nuk rikthehet plotësisht në të ardhmen e afërt, Rusia rezervon të drejtën të marrë masa për të mbrojtur interesat e saj kombëtare", tha ministria e Jashtme ruse në një deklaratë. Ajo thirri gjithashtu ambasadorin e Lituanisë dhe i tha se vendi i tij po "prishte" marrëveshjet ndërkombëtare të vitit 2014. Dhe një zëdhënës i Kremlinit foli për një "provokim" dhe nevojën për "përgjigjje me të gjitha mjetet".

Nga ana e tij, ministri i Jashtëm lituanez, Gabrielius Landsbergis, akuzoi Moskën për përhapjen e informacionit të rremë dhe siguroi se shërbimi hekurudhor shtetëror po vepronte ligjërisht duke u kufizuar në zbatimin e regjimit të sanksioneve të BE-së që ndalon furnizimin e çelikut ose produkteve të prodhuara me minerale në Rusi

Guvernatori rus i Kaliningradit, Anton Alikhanov, tha se “ne nuk jemi gjithsesi të izoluar”. Ai njoftoi se dy anije tashmë po transportonin mallra nga Shën Petersburgu dhe se shtatë të tjera do të ishin në shërbim në muajt e ardhshëm. Edhe pse e di që territori i tij është i mbyllur nga “armiku”. Me përfshirjen e mundshme të Finlandës dhe Suedisë në NATO, nuk do të ketë më asnjë shtet të shkëputur ndërmjet kontinentit rus dhe Kaliningradit. Balltiku verior nuk do të jetë aq miqësor sa ka qenë për flotën ruse dhe trenat do të duhet të lënë një pjesë të mirë të ngarkesës në stacionin e vogël Kibartai.

Edhe pse kriza ekspozon gjithashtu atë që disa analistë e quajnë "thembra e Akilit të Bashkimit Evropian". Është një brez 96 kilometra që shkon nga qyteti polak i Suwalki, në kufirin midis Lituanisë dhe Polonisë, në Kaliningrad. Në fillim të kësaj linje, është Bjellorusia. Nëse do të fillonte një front lufte drejt Balltikut, ka shumë të ngjarë që Rusia të përpiqej të pushtonte këtë "korridor". Në këtë mënyrë, do t'i linte tre shtetet baltike të shkëputura nga partnerët e tyre të NATO-s. Me bashkëpunimin e diktatorit bjellorus, Aleksandr Lukashenko, trupat e Putinit mund ta pushtojnë lehtësisht këtë korridor. Në këtë mënyrë, Lituania, Letonia dhe Estonia do të ishin në mëshirën e një pushtimi shumë të shpejtë pa mundësinë e marrjes së ndihmës nga partnerët e tyre në Aleancën Atlantike. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1