<b></b> Kriza globale e ushqimit po afrohet ndërsa Ukraina përpiqet të eksportojë drithërat e saj pas pushtimit rus

Kriza globale e ushqimit po afrohet ndërsa Ukraina përpiqet të eksportojë drithërat e saj pas pushtimit rus

19.06.2022 15:23

Pushtimi rus i Ukrainës, tashmë në muajin e tij të katërt, po eksportimin e drithit dhe po e bën ushqimin më të shtrenjtë në të gjithë globin.

Bllokimi i porteve të Ukrainës nga forcat ruse, shkatërrimi dhe vjedhja e supozuar e drithërave dhe makinerive bujqësore të vendit, si dhe predhat dhe minat e shpërndara tani nëpër fusha, po kërcënojnë të përkeqësojnë mungesat e ushqimit, urinë dhe paqëndrueshmërinë politike në vendet në zhvillim.

Negociatat për korridoret e sigurta për të nxjerrë grurin nga portet e Detit të Zi të Ukrainës, kanë bërë pak përparim, me urgjencën në rritje me ardhjen e sezonit të korrjeve të verës.

"Kjo duhet të ndodhë në dy muajt e ardhshëm [ose] do të jetë e tmerrshme," tha Anna Nagurney, një anëtare e bordit të Shkollës Ekonomike të Kievit, raporton Euronews.

Nagurney tha se 400 milionë njerëz në mbarë botën mbështeten në furnizimet ushqimore të Ukrainës.

Së bashku, Rusia dhe Ukraina eksportojnë gati një të tretën e grurit dhe elbit në botë, më shumë se 70% të vajit të lulediellit dhe janë furnizues të kryesor të misrit. Rusia është po ashtu prodhuesi më i madh global i plehrave.

Lufta bëri që çmimet botërore të ushqimeve tashmë në rritje të ngriheshin në qiell, duke parandaluar që rreth 20 milionë tonë drithë ukrainas të arrinin në Lindjen e Mesme, Afrikën e Veriut dhe pjesë të Azisë.

Deri në 181 milionë njerëz në 41 vende mund të përballen me një krizë ushqimore apo edhe uri të plotë, tregojnë parashikimet e OKB-së.

 

Kostot rriten ndërsa Ukraina kërkon rrugë alternative të eksportit

Normalisht, 90% e grurit dhe drithërave të tjera nga fushat e Ukrainës dërgohen në tregjet botërore përmes detit. Megjithatë, bllokadat ruse të bregut të Detit të Zi kanë penguar pjesën më të madhe të eksporteve të vendit.

Një pjesë e drithërave po ridrejtohet nëpër Evropë me hekurudhë, rrugë dhe lumë, por sasia është minimale në krahasim me rrugët detare. Për më tepër, dërgesat po mbarojnë, sepse hekurudhat e Ukrainës nuk përputhen me ato të fqinjëve të saj në perëndim.

Zëvendësministri i Bujqësisë i Ukrainës, Markian Dmytrasevych, u kërkoi ligjvënësve të Bashkimit Evropian të ndihmojnë në eksportimin e grurit, duke përfshirë zgjerimin e përdorimit të një porti rumun në Detin e Zi, ndërtimin e më shumë terminaleve të ngarkesave në lumin Danub dhe shkurtimin e burokracisë për kalimin e mallrave në kufirin polak.

Por kjo do të thotë se ushqimi është edhe më larg nga ata që kanë nevojë.

"Tani ju duhet të shkoni në të gjithë Evropën për t'u rikthyer në Mesdhe. Me të vërtetë ka shtuar një kosto të pabesueshme për grurin ukrainas," ka thënë studiuesi i lartë në Institutin Ndërkombëtar të Kërkimit të Politikave Ushqimore në Uashington, Joseph Glauber.

Ukraina ka qenë në gjendje të eksportojë vetëm 1.5 milion deri në 2 milion ton drithë në muaj që nga lufta, nga më shumë se 6 milion ton, tha Glauber, një ish-kryekonomist në Departamentin e Bujqësisë të SHBA.

Drithërat ruse gjithashtu nuk po eksportohen. Moska argumenton se sanksionet perëndimore në industrinë e saj bankare dhe të transportit e bëjnë të pamundur për Rusinë që të eksportojë ushqim dhe plehra, duke i frikësuar kompanitë e huaja të transportit nga transporti i tyre. Zyrtarët rusë këmbëngulin se sanksionet duhet të hiqen për të çuar grurin në tregjet globale.

Në anën tjetër, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe liderë të tjerë perëndimorë kanë thënë se sanksionet nuk ndikojnë në ushqim.

Tjera nga autori:
1