Lufta në Ukrainë

LIVE:

Përditësuar 2 muaj më parë

<b>LIVE Lufta në Ukrainë</b> Çfarë mbështetje po i ofron Kina Rusisë në luftën kundër Ukrainës?
<b>Momenti kur ushtari </b> rus vritet nga droni ukrainas

Momenti kur ushtari rus vritet nga droni ukrainas

Lirim Krasniqi

2 muaj më parë

18:17

2 muaj më parë

18:17

Dronët në Ukrainë po tregojnë se teknologjia në luftë është shumë e nevojshme.

Ata nuk po shihen nga forcat ruse edhe kur gjenden mbi kokat e tyre.

Në videon e mëposhtme shihet se si ushtari rus sulmon një pozicion ukrainas, por ai nuk e din se pas atij momenti atë e pret një fat i keq.

Menjëherë, pasi ai lëshon një raketë në drejtim të forcavë ukrainase, ai qëllohet më një dronë nga lartë dhe nuk tregon shenja jete. 

Kujtojmë se lufta në Ukrainë tashmë është koncentruar vetëm në lindje dhe jug të vendit, ku forcat ruse po përballen me një rezistencë të jashtëzakonshme të ushtrisë ukrainase. /Nacionale/

Shtatë të vdekur dhe 34 të plagosur pas sulmit rus në Kharkiv

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

23:51

3 muaj më parë

23:51

Shtatë persona kanë vdekur dhe 34 të tjerë janë plagosur nga bombardimet ruse në qytetin lindor të Kharkiv, tha guvernatori i rajonit.

Oleg Synegubov tha se Rusia kishte qëlluar në një zonë të banuar, shkruan BBC.

Ai tha se tre nga të plagosurit ishin fëmijë dhe një nga të vrarët ishte një foshnjë shtatë muajshe.

Rusia mohon se ka vënë në shënjestër civilët, pavarësisht provave të konsiderueshme se shtëpitë e civilëve janë goditur nga sulmet ruse. /Nacionale/

<b>Ukrainasit publikuan një video: </b> "Kështu shkatërrojmë një kolonë tankesh ruse"

Ukrainasit publikuan një video: "Kështu shkatërrojmë një kolonë tankesh ruse"

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

22:29

3 muaj më parë

22:29

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës ka postuar një video në Facebook, e cila sipas tyre tregon se po shkatërrojnë automjete të blinduara ruse.

Ata pretendojnë se video tregon një transportues të blinduar ukrainas duke shkatërruar një tank rus.

Autenticiteti i videos ende nuk është konfirmuar, as vendi dhe koha kur është regjistruar.

"Tanket ruse kundër transportuesit të blinduar ukrainas. Kush mendoni se fitoi në atdheun e tonë"? thuhet në përshkrimin e videos. /Nacionale/

<b>Ndizet alarmi në Kiev,</b> rrezik për sulme nga Rusia

Ndizet alarmi në Kiev, rrezik për sulme nga Rusia

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

22:08

3 muaj më parë

22:08

Sirenat e sulmeve ajrore thuhet se po bien në Kiev, sipas raporteve në internet.

Këtë e ka thënë në Twitter reporteri i mediumit britanik The Guardian Luke Harding. /Nacionale/

<b>Një zyrtar amerikan</b> shpjegoi pse luftë-anija "Moska" u fundos

Një zyrtar amerikan shpjegoi pse luftë-anija "Moska" u fundos

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

21:54

3 muaj më parë

21:54

Një zyrtar i lartë amerikan ka komentuar fundosjen e anijes luftarake ruse të Moskës.

Dy raketa ukrainase Neptun besohet të jenë përdorur, të cilat i vunë flakën anijes dhe u fundosën.

Shtetet e Bashkuara besojnë se rusët humbën disa perona të cilët ishin në bord. 

Zyrtari tha se nuk kishte një pamje të qartë se pse mbrojtja ajrore e anijes nuk ishte aktivizuar, por renditi disa nga mundësitë se pse ajo u fundos:

  1. Problemet e mirëmbajtjes mund të kenë prekur sistemet
  2. Sistemet e mbrojtjes ajrore mund të mos jenë përfshirë
  3. Raketat mund të kenë hyrë në një kënd që shmangte sistemet e mbrojtjes ajrore
  4. Droni mund të ketë prishur mbrojtjen ajrore, siç kanë raportuar disa. /Nacionale/
<b>Çfarë mbështetje po i ofron</b>  Kina Rusisë në luftën kundër Ukrainës?

Çfarë mbështetje po i ofron Kina Rusisë në luftën kundër Ukrainës?

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

21:31

3 muaj më parë

21:31

Rusia po kërkon aleatë për të zbutur ndikimin e sanksioneve ekonomike të vendosura nga disa vende si përgjigje ndaj pushtimit të Ukrainës.

Presidenti Putin ka thënë se Moska do të "ridrejtojë" eksportet e saj të energjisë diku tjetër.

Kina ka kërkuar të qëndrojë neutrale ndaj konfliktit, duke bërë thirrje për një zgjidhje paqësore. Por ajo ende nuk e ka dënuar pushtimin rus dhe ka kritikuar sanksionet perëndimore.

Tregtia e Kinës me Rusinë ka qenë në rritje

Tregtia dypalëshe me Rusinë u rrit në tremujorin e parë të vitit, duke u rritur me 28% nga një vit më parë, sipas të dhënave të doganave kineze.

Në mars, pasi Rusia nisi pushtimin e saj, tregtia e përgjithshme midis dy vendeve u rrit mbi 12% nga një vit më parë.

Kina përbënte rreth 18% të tregtisë së përgjithshme të Rusisë në vitin 2021 - pothuajse 147 miliardë dollarë vitin e kaluar.

Gjatë vizitës së Presidentit Putin në Pekin në shkurt për Lojërat Olimpike Dimërore, të dy vendet thanë se do të rrisin tregtinë në 250 miliardë dollarë deri në vitin 2024.

Megjithatë, si bllok, BE-ja mbetet partneri më i madh tregtar i përgjithshëm me Rusinë. Në vitin 2021, tregtia totale midis të dyve ishte me vlerë pothuajse dy herë më shumë se tregtia e Kinës me Rusinë.

Kjo tani mund të ndryshojë.

"Është e pashmangshme që tregtia BE-Rusi të zvogëlohet në dritën e sanksioneve", thotë ekonomistja e tregtisë Rebecca Harding. 

A mund të blejë Kina më shumë energji ruse?

Kina është një nga tregjet më të mëdha për naftën, gazin dhe qymyrin rus.

Vetëm një javë para pushtimit të Ukrainës, të dy vendet ranë dakord për një marrëveshje të re ruse të qymyrit me vlerë më shumë se 20 miliardë dollarë.

Putin zbuloi gjithashtu marrëveshjet e reja të naftës dhe gazit me Kinën me vlerë rreth 117.5 miliardë dollarë.

Të dy vendet synojnë të ndërtojnë një tubacion të ri gazi. Ai ekzistues filloi funksionimin në vitin 2019, sipas një kontrate 30-vjeçare me vlerë më shumë se 400 miliardë dollarë.

Megjithatë, tregu më i madh energjetik i Rusisë deri tani ka qenë BE-ja, dhe ajo furnizon 40% të gazit të bllokut dhe rreth 26% të naftës së tij.

"Eksportet ruse të naftës dhe gazit në Kinë janë rritur me një normë prej mbi 9% në vit për pesë vitet e fundit". thotë Harding. "Kjo është rritje e shpejtë, por edhe kështu, Kina është sa gjysma e tregut të BE-së për naftën ruse".

BE-ja po redukton varësinë e saj nga energjia ruse duke ulur importet e saj të gazit me dy të tretat pas luftës në Ukrainë.

Gjermania, destinacioni kryesor i eksportit të gazit natyror të Rusisë, ka njoftuar se do të pezullojë tubacionin e ri të gazit Nord Stream 2.

Sipas një analize, furnizimet nëpërmjet një tubacioni të ri të rënë dakord midis Rusisë dhe Kinës do të kishin vetëm një të pestën e kapacitetit të gazsjellësit Nord Stream 2.

Gjithashtu, nuk është e qartë se kur do të hyjë në qarkullim tubacioni i ri i gazit nga Siberia.

Në terma afatgjatë, Kina mund të dëshirojë të rrisë importet e gazit rus në përpjekje për të reduktuar varësinë e saj nga qymyri në mënyrë që të përmbushë objektivat për uljen e gazeve serrë.

A mund ta mbështesë Kina Rusinë ushtarakisht?

Moska i ka kërkuar Kinës pajisje ushtarake në mbështetje të pushtimit të saj në Ukrainë, sipas zyrtarit amerikan të cituar në raportet e mediave.

Kina thotë se kjo është e pavërtetë dhe i ka quajtur raportet "dezinformim".

Kina është mbështetur shumë në pajisjet ushtarake ruse për të modernizuar forcat e saj të armatosura, të cilat u bënë gjithnjë e më të nevojshme nga imponimi i embargove të armëve të SHBA-së dhe Evropës pas goditjes së Sheshit Tiananmen të vitit 1989.

Rreth 80% e importeve totale të armëve të Kinës ishin nga Rusia midis 2017 dhe 2021, sipas Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes në Stokholm (SIPRI).

Këto blerje kineze përbëjnë 21% të totalit të eksporteve të armëve të Rusisë - klienti i saj i dytë më i madh në botë.

Por Kina ka zgjeruar gradualisht aftësitë e veta të prodhimit ushtarak.

Tani është eksportuesi i katërt më i madh i armëve në botë.

"Armët e Kinës po avancohen tani. Dronët e saj, për shembull, janë armë për të cilat Rusia do të ishte shumë e interesuar", thotë Siemon Wezeman në SIPRI.

Por, thotë ai, "deri më tani nuk kemi parë asnjë provë" se Rusia ka blerë drone kineze.

A mund ta ndihmojë Kina Rusinë financiarisht?

Disa banka ruse janë ndaluar nga sistemi i pagesave ndërkombëtare Swift.

Kjo ka detyruar kompanitë në Kinë, si kudo tjetër, të shkurtojnë blerjet nga Rusia, ndërsa tregtarët luftojnë për të rregulluar problemin financiar.

Si Kina ashtu edhe Rusia kanë inkurajuar lëvizjet drejt metodave alternative të pagesës në vitet e fundit.

Rusia ka Sistemin e saj për Transferimin e Mesazheve Financiare (STFM) ndërsa Kina ka Sistemin Ndërkufitar të Pagesave Ndërbankare (CIPS), që të dyja funksionojnë në monedhat e tyre.

Por Swift ka vazhduar të dominojë transaksionet financiare në rrjetin global të tregtimit.

Aktualisht vetëm rreth 17% e tregtisë midis Rusisë dhe Kinës përdor juanin kinez (nga 3.1% në 2014), sipas raporteve të mediave që citojnë statistikat zyrtare ruse.

Tregtimi i energjisë midis dy vendeve ende bëhet kryesisht në dollarë amerikanë. Por raporti sugjeron se disa firma kineze përdorën juan për të blerë qymyr dhe naftë ruse në mars.

A mund të zgjerojë Kina tregtinë ushqimore me Rusinë?

Kina është një importues kryesor i drithërave si gruri dhe elbi dhe një nga burimet më të rëndësishme të saj është Rusia - një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë.

Deri vonë, Kina kishte vendosur kufizime në importin e grurit dhe elbit nga Rusia për shkak të shqetësimeve të sëmundjeve. Por të gjitha këto u hoqën në ditën kur filloi sulmi rus në Ukrainë. /Nacionale/

<b>Zelensky i kërkoi Bidenit</b> të caktojë Rusinë si një "shtetëror sponsor të terrorizmit"

Zelensky i kërkoi Bidenit të caktojë Rusinë si një "shtetëror sponsor të terrorizmit"

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

20:19

3 muaj më parë

20:19

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky së fundmi i bëri një apel të drejtpërdrejtë presidentit amerikan Joe Biden që SHBA ta caktojë Rusinë si një "shtetëror sponsor të terrorizmit", raporton Washington Post.

Gazeta citoi njerëz të njohur që ishin aty kur u bë biseda mes dy liderëve.  

Biden thuhet se nuk u angazhua për veprime specifike gjatë asaj telefonate. /Nacionale/

<b>Gjenden 900 trupa</b> civilë në rajonin e Kievit

Gjenden 900 trupa civilë në rajonin e Kievit

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

19:45

3 muaj më parë

19:45

Më shumë se 900 trupa civilë u zbuluan në rajonin përreth Kievit pas tërheqjes së forcave ruse,  transmeton Associated Press.

Numri është dy herë më i lartë sesa u njoftua nga autoritetet ukrainase gati dy javë më parë, dhe prania e plagëve me armë zjarri tregon se shumë janë "thjesht të ekzekutuar", tha policia.

Andriy Nebytov, kreu i forcës rajonale të policisë së Kievit, tha se trupat u lanë në rrugë ose u varrosën përkohësisht.

Ai citoi të dhënat e policisë që tregojnë se 95% vdiqën nga plagët me armë zjarri, raporton AP.

Gjithnjë e më shumë trupa po gjenden çdo ditë, nën rrënoja dhe në varreza masive, shtoi ai. /Nacionale/

<b>Televizioni zyrtar </b> rus siguron se "Lufta e Tretë Botërore filloi"

Televizioni zyrtar rus siguron se "Lufta e Tretë Botërore filloi"

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

19:07

3 muaj më parë

19:07

Një gazetare tha se përshkallëzimi tashmë mund të përshkruhet si një luftë me shtrirje globale dhe deklaroi se Kremlini "po lufton patjetër kundër vetë NATO-s".

Një gazetare e televizionit shtetëror rus siguroi se Lufta e Tretë Botërore tashmë ka filluar, pasi forcat ukrainase arritën të fundosnin luftë-anijën "Moska", flamurin e Kremlinit.

Prezantuesja e kanalit Rossiya 1 Olga Skabeyeva tha se anija luftarake pësoi një "zjarr" dhe deklaroi se "përshkallëzimi" midis të dy palëve mund "të quhet me siguri Lufta e Tretë Botërore".

Ajo gjithashtu vuri në dukje se Rusia "po lufton patjetër kundër vetë NATO-s".

Qëndrimi i prezantueses duket se është në përputhje me publikimet e tjera të shtypit që përhapin informacione nga Kremlini dhe që pohon se trupat ruse morën personelin ushtarak të robëruar nga vendet e NATO-s që ndodheshin në Ukrainën lindore.

Komenti, që i atribuohet Andrey Klimov, një zyrtar në Dhomën e Epërme të Dumës, parlamenti rus, mund t'i referohet një grupi milicësh polakë të cilët u zunë në pritë nga trupat ruse në frontin lindor të konfliktit.

Mbytja e luftë-anijës "Moska"

Ministria ruse e Mbrojtjes pranoi të mërkurën se anija "Moska" u fundos. Megjithatë, versioni i saj i historisë është se në bord ndodhi një shpërthim nga një aksident me municione dhe se ajo u fundos në një stuhi.

Ministria ruse e Mbrojtjes kishte thënë më herët se zjarri ishte vënë nën kontroll dhe anija e epokës sovjetike ishte në gjendje të qëndronte në det edhe pse ishte dëmtuar rëndë. Ai tha gjithashtu se do të hetojë shkakun e zjarrit dhe se qindra anëtarë të ekuipazhit ishin evakuuar në anije të tjera në Detin e Zi.

Nga ana e saj, Ukraina pretendoi se anija ishte goditur nga një sulm me raketa. Zëdhënësi ushtarak i Odessa, Sergey Bratchuk tha se "Moska" ishte dëmtuar nga "raketat e brendshme të Neptunit".

Neptuni është një raketë e sapo zhvilluar ukrainase kundër anijeve e bazuar në një dizajn të mëparshëm sovjetik. /Nacionale/

<b>SHBA beson se anija </b> "Moska" u godit nga dy raketa ukrainase

SHBA beson se anija "Moska" u godit nga dy raketa ukrainase

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

18:48

3 muaj më parë

18:48

Shtetet e Bashkuara tani besojnë se luftanija ruse "Moska" që u mbyt u godit nga dy raketa ukrainase, ka thënë një zyrtar i lartë amerikan për agjencinë e lajmeve Reuters.

Kievi thotë se raketat e tij goditën anijen, por Rusia nuk ka raportuar ndonjë sulm dhe pretendon se anija u mbyt pasi një zjarr shkaktoi shpërthimin e municioneve të saj.

Zyrtarët ushtarakë ukrainas thanë se ata goditën luftë-anjën "Moska" me raketa Neptun të prodhuar nga ukraina, një armë e krijuar pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, e cila rriti kërcënimin detar ndaj Ukrainës në Detin e Zi. /Nacionale/

<b>Rusia kërcënon</b> me më shumë sulme në Kiev

Rusia kërcënon me më shumë sulme në Kiev

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

18:10

3 muaj më parë

18:10

Ministria ruse e mbrojtjes tha të premten se do të rrisë sulmet me raketa ndaj Kievit në përgjigje të "diversioneve" të supozuara ushtarake të Ukrainës në territorin rus.

“Numri dhe shkalla e sulmeve me raketa në vendet në Kiev do të rritet si përgjigje ndaj të gjitha sulmeve dhe sabotimeve të llojit terrorist të kryera në territorin rus nga regjimi nacionalist në Kiev”, tha ministria ruse e mbrojtjes.

Ata njoftuan gjithashtu shkatërrimin e një punishteje të prodhimit të raketave në fabrikën Vizar në Sviatopetrivske.

Gazetarët e AFP konfirmuan se një fabrikë në rajonin e Kievit që prodhon raketat Neptun është dëmtuar.

Kërcënimi për sulme të intensifikuara erdhi pasi autoritetet ruse akuzuan Ukrainën për plagosjen e shtatë personave dhe dëmtimin e ndërtesave të banimit me sulmet ajrore në Bryansk, një rajon në kufi me Ukrainën. /Nacionale/

<b>Ukraina: </b> Rusia ende nuk e ka pushtuar plotësisht Mariupolin

Ukraina: Rusia ende nuk e ka pushtuar plotësisht Mariupolin

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

17:55

3 muaj më parë

17:55

Ukraina thotë se po përpiqet të thyejë rrethimin rus të Mariupolit.

"Situata në Mariupol është e vështirë", thanë ata.

"Lufta po vazhdon aktualisht. Ushtria ruse vazhdimisht po bën thirrje për njësi shtesë për të sulmuar qytetin. Por rusët deri më tani nuk kanë arritur ta pushtojnë plotësisht atë". /Nacionale/

<b>Zelensky:</b> Bota le të jetë gati, sepse Putin mund të përdorë armë bërthamore

Zelensky: Bota le të jetë gati, sepse Putin mund të përdorë armë bërthamore

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

17:36

3 muaj më parë

17:36

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha për CNN se "të gjitha vendet e botës" duhet të përgatiten për mundësinë që presidenti rus Vladimir Putin të mund të përdorë armë taktike bërthamore në luftën kundër Ukrainës.

Në një intervistë për mediumin amerikan, Zelensky tha se Putini mund të kthehet në armë bërthamore ose kimike, sepse ai nuk vlerëson jetën e ukrainasve.

"Jo vetëm unë - e gjithë bota, të gjitha vendet duhet të shqetësohen", tha ai.

"Për ta, jetët e njerëzve nuk vlejnë asgjë. Dhe ky nuk është më një problem vetëm për Ukrainën, por për të gjithë botën", tha ai. /Nacionale/

<b>Ukraina pretendon </b> se ka vrarë kapitenin e luftë-anijës "Moska"

Ukraina pretendon se ka vrarë kapitenin e luftë-anijës "Moska"

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

17:23

3 muaj më parë

17:23

Luftanija e fuqishme ruse "Moska" u mbyt dje teksa po afrohej në port.

Tani Ukraina pretendon se kapiteni i "Moskës" u vra gjithashtu në një shpërthim që ndodhi në anije.

Në një deklaratë për Telegram, Anton Gerashchenko, këshilltar i Ministrisë së Brendshme të Ukrainës, tha: "Kapiteni i Rangut 1, Komandanti i aijes së "Moskës" Anton Kuprin u vra gjatë një shpërthimi që ndodhi aty".

Kapiteni Anton Kuprin dha urdhrin për të bombarduar ishullin e gjarpërinjve në ditën e parë të luftës. 

Ishulli i gjarpërinjve, i njohur gjithashtu si ishulli Zmiinyi, është një ishull që i përket Ukrainës, pranë Detit të Zi. /Nacionale/

<b>Shkatërrimi i anijes</b> ruse do të ndikojë në luftën tokësore

Shkatërrimi i anijes ruse do të ndikojë në luftën tokësore

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

17:00

3 muaj më parë

17:00

Shkatërrimi i anijes ruse e quajtur "Moska" ka njëfarë rëndësie për atë që do të jetë në luftën tokësore në Ukrainë, sipas Shashank Joshi, redaktor i mbrojtjes i The Economist.

Anija nuk kishte raketa që mund të sulmonin në tokë, por po siguronte mbrojtje ajrore për anijet e tjera përreth saj, të cilat mbanin raketa Kalibr për të goditur objektivat në Ukrainën jugore dhe qendrore, tha Joshi për programin World At One të BBC Radio 4.

Ai tha se kërcënimi që anija paraqiti së bashku me atë flotë në tërësi, e cila tani është larguar pak nga vija bregdetare, po e detyronte Ukrainën të mbante më shumë njerëz rreth Odesës, qytetit që ishte nën kërcënim. /Nacionale/

<b>"Ka shumë gjasa </b> që Finlanda t'i bashkohet NATO-s"

"Ka shumë gjasa që Finlanda t'i bashkohet NATO-s"

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

16:48

3 muaj më parë

16:48

Ministrja finlandeze për Evropën, Tytti Tuppurainen, tha në një intervistë për Sky News se një "shumicë e madhe" e njerëzve në Finlandë e mbështesin anëtarësimin e vendit në NATO.

Ajo tha se një vendim nuk është marrë dhe çështja do të diskutohet në parlament, por ka "shumë gjasa" që Finlanda të bashkohet me aleancën.

Tuppurainen tha se veprimet e Rusisë kundër Ukrainës kanë qenë "brutale" dhe lufta është "një thirrje zgjimi" për botën.

E pyetur në lidhje me anëtarësimin e mundshëm të Finlandës dhe Suedisë në NATO, ajo tha se "çdo vend ka të drejtë të bëjë rregullimet e veta të sigurisë".

Tuppurainen shtoi tutje se "çfarëdo që Rusia të thotë, ne sigurisht që po e dëgjojmë këtë, por ne po marrim vendimet tona bazuar në interesat tona dhe në kushtet tona, duke marrë parasysh situatën e përgjithshme".

Të enjten, Rusia tha se do të detyrohet të marrë masa sigurie nëse Suedia dhe Finlanda i bashkohen NATO-s. /Nacionale/

<b>Ukraina pretendon</b> se ka vrarë 20,000 ushtarë rusë

Ukraina pretendon se ka vrarë 20,000 ushtarë rusë

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

16:19

3 muaj më parë

16:19

Pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, ka pasur shifra të ndryshme të numrit të të vdekurve nga të dyja radhët.

Ukraina ndërkohë ka shifra tjera, kur njofton për numrin e udhëtarëve të vrarë rusë, kurse Rusia jep gjithmonë vetëm shifra të vogla.

Madje shpesh ata nuk shkojnë më shumë se 2 mijë.

Kurse Ukraina, tashmë pretendon se i ka vrarë Rusisë mbi 20 mijë ushtarë që nga fillimi i luftës më 24 shkurt.

Ata gjithashtu shtojnë se 163 avionë rusë u shkatërruan, së bashku me 756 tanke. /Nacionale/

<b>Kjo nuk i ka ndodhur</b> Rusisë që nga viti 1941

Kjo nuk i ka ndodhur Rusisë që nga viti 1941

Lirim Krasniqi

3 muaj më parë

16:06

3 muaj më parë

16:06

Historiani britanik Evan Mawdsley, i specializuar në historinë ruse dhe Luftën e Dytë Botërore, tha për BBC se një anije ruse u fundos për herë të fundit 81 vjet më parë nga Gjermania pranë Krimesë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ai shtoi se Rusia humbi lloje të tjera të anijeve luftarake gjatë Luftës së Dytë Botërore, por Chernova Ukraine ishte anija e fundit ruse që u fundos - dhe nodhi në vitin 1941.

Profesor Mawdsley shtoi se anija "Moska", edhe pse pothuajse 40 vjeç, është një nga anijet më të mëdha në marinën ruse dhe se asnjë anije e re e madhe sipërfaqësore nuk është ndërtuar që nga vitet 1980.

“Duke supozuar se "Moska" në fakt u godit dhe u shkatërrua nga një raketë relativisht e vogël Neptun, ngjarja sugjeron se anija kishte mbrojtje të dobët raketore dhe kontroll të dobët të dëmtimit”, tha ai. /Nacionale/

Betejat e rrugës po vazhdojnë në Mariupol, Rusia po hakmerret për anijen, thotë Ukraina

Nasuf Abdyli

3 muaj më parë

15:55

3 muaj më parë

15:55

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, Oleksandr Motuzyanyk, tha të premten se betejat e rrugës po vazhdojnë në qytetin e rrethuar të Mariupolit, të cilin forcat ruse nuk kanë arritur që ta marrin tërësisht nën kontroll.

Zyrtari ukrainas tha se luftime aktive ka përreth fabrikës së çelikut, “Illich Steel & Iron works” si dhe në zonën e portit detar, shkruan agjencia “Reuters”.

Ndërkohë Natalia Humeniuk, zëdhënëse e Forcave të Armatosura të Ukrainës, la të kuptohej se sulmet ruse në jug të Ukrainës nga mbrëmja e së enjtes janë hakmarrje për fundosjen e luftanijes “Moskva”.

Pas sulmit ndaj anijes, ajo tha: “Ne të gjithë e kuptojmë se nuk do të falemi.”

“Pamë anije të tjera duke u përpjekur që ta ndihmonin anijen, por edhe natyra ishte në anën e Ukrainë, sepse stuhia nuk lejoi që të kryhej operacion shpëtimi ose të evakuohej personeli”, shtoi ajo.

“Tash për tash, është një sulm në Mykolaiv. Po shohim se është përsëri përdorimi i municionit thërrmues, i ndaluar nga konventat ndërkombëtare”, tha zëdhënësja Humeniuk.

Ukraina thotë se Rusia po përdor armë me rreze të gjatë në Mariupol

Nasuf Abdyli

3 muaj më parë

15:20

3 muaj më parë

15:20

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës të premten pasdite pretendoi se, për herë të parë që nga fillimi i luftës, Rusia është duke përdorur armë me rreze të gjatë në Mariupol.

Qyteti bregdetar jugor është përballur me bombardime të pamëshirshme që nga shpërthim i konfliktit në fund të shkurtit dhe është raportuar për mijëra të vrarë atje.

Oleksandr Motuzyanyk tha se Rusia tash po i përqendron përpjekjet në marrjen e qyteteve Mariupol, Rubizhne dhe Popasna.

Shumë njerëz kanë pretenduar se Mariupoli do të bjerë brenda javëve, nëse jo brenda disa ditëve.

1
1