<b></b>

"Nuk kërkoj falje" - Merkel thyen heshtjen e saj për luftën në Ukrainë

08.06.2022 19:13

Ish-kancelarja Angela Merkel ka mbrojtur me forcë politikën e Gjermanisë ndaj Rusisë gjatë mandatit të saj 16-vjeçar. Ajo hodhi poshtë një kërkimfalje për kursin, disa prej të cilave u kritikuan si shumë të buta ndaj udhëheqjes në Moskë, të martën në mbrëmje në Berlin në intervistën e saj të parë të madhe live me autorin e "Spiegel" Alexander Osang në skenën e Ansamblit Berliner që nga largimi nga detyra. 

Ajo e bën të qartë: “Nuk e fajësoj veten”. Dhe më tej: “Diplomacia nuk është e gabuar nëse nuk funksionon. Kështu që nuk e shoh se duhet të them tani: Kjo ishte e gabuar dhe nuk do të kërkoj falje as për këtë".

Merkel dënoi ashpër luftën e agresionit rus kundër Ukrainës. “Ky është një sulm brutal në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar, për të cilin nuk ka asnjë justifikim”. Sulmi ishte një gabim i madh nga ana e Rusisë.

Nuk ishte e mundur të krijohej një arkitekturë sigurie që do të kishte parandaluar luftën, tha Merkel. Nuk ishte e mundur t'i jepej fund Luftës së Ftohtë. Për presidentin rus Vladimir Putin, rënia e Bashkimit Sovjetik ishte gjëja më e keqe e shekullit të 20-të.

Merkel për aneksimin e Krimesë

Merkel pranoi se aneksimi nga Rusia në vitin 2014 i gadishullit ukrainas të Krimesë në Detin e Zi mund të ishte përballur më ashpër. Megjithatë, nuk mund të thuhet se asgjë nuk ishte bërë në atë kohë.

Ajo iu referua përjashtimit të Rusisë nga grupi i vendeve kryesore industriale (G8) dhe vendimit të NATO-s që çdo vend duhet të shpenzojë dy për qind të prodhimit të brendshëm bruto për mbrojtjen. Ajo nuk ishte “naive” në marrëdhëniet me Rusinë.

Merkel mbrojti gjithashtu se në vitin 2008 ajo kundërshtoi zgjerimin drejt lindjes së NATO-s për të përfshirë Ukrainën dhe Gjeorgjinë. Nëse NATO do t'u kishte dhënë dy vendeve perspektivat e pranimit në atë kohë, Putini mund të kishte bërë "dëm të madh në Ukrainë", tha ajo.

Mos duhet të fajësoni veten se "po përpiqeni shumë pak"

“Nuk kam pse të fajësoj veten që nuk përpiqem sa duhet”, tha Merkel kur u pyet se deri në çfarë mase mund të ndihmonte në parandalimin e një përshkallëzimi me Rusinë. “Për fat të mirë, u përpoqa mjaftueshëm. Është një trishtim i madh që nuk funksionoi”. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1