<b></b> Në Ditën e Fitores, e shkuara dhe e tashmja përplasen në Berlin

Në Ditën e Fitores, e shkuara dhe e tashmja përplasen në Berlin

09.05.2022 21:42

Përvjetori i përfundimit të Luftës së Dytë Botërore në Evropë është gjithmonë një ditë e ngarkuar politikisht në Berlin. Ndërsa, pushtimi rus i Ukrainës, i cili pretendon rrejshëm se është një luftë kundër fashizmit, i jep urgjencë të re kujtimit.

Sipas Deutche Welle, në Berlin, e kaluara është gjithmonë në ndjekje të së tashmes. Dita e Fitores, që shënon dorëzimin e pakushtëzuar të Gjermanisë naziste ndaj forcave aleate, gjithmonë nxjerr aktivistë për të nxitur versionin e tyre të veçantë të historisë.

Këtë herë, 77 vjet më vonë, lufta e Rusisë në Ukrainë ka sfiduar se si lufta më vdekjeprurëse në historinë njerëzore mbahet mend kolektivisht, pasi imazhet e shkatërrimit që shumë menduan se ishin storie të librave të historisë tani shfaqen në kohë reale.

Megjithëse kapitullimi gjerman u zhvillua në Berlin më 8 maj 1945, në Moskë ishte tashmë 9 maj, duke bërë që ngjarja të shpërndahet në dy ditë.

Emocionet dhe rrëfimet komplekse të luftës u ekspozuan në Memorialin e Luftës Sovjetike në Tiergarten të Berlinit.

Të dielën, ambasada ukrainase mbikëqyri një ceremoni të vendosjes së kurorave. Ndërsa, teksa erdhën personalitete të huaja dhe zyrtarë gjermanë, disa qindra protestues pro-Putin dhe pro-ukrainas u rreshtuan në rrugë jashtë.

Nën syrin vigjilent të dhjetëra oficerëve të policisë, të dy palët shkëmbyen barra të nxehta, por paqësore - duke rindeshur të kaluarën, duke lavdëruar sakrificat e Ushtrisë së Kuqe që ndihmuan në përfundimin e luftës dhe duke u grindur se cilët janë tani fashistët e vërtetë.

Rrëfimet konkurruese

Kur ambasadori i Ukrainës në Gjermani, Andriy Melnyk, mbërriti, protestuesit pro-Putin thirrën "Nazi nazistët" dhe "Melnyk jashtë". Kjo ndjek linjën zyrtare ruse se "operacioni i saj special" në Ukrainë është një vazhdimësi e luftës së saj që çliroi Gjermaninë nga nazizmi.

Si kundërpërgjigje, mbështetësit e Ukrainës brohoritën "Slava Ukraini" - "fitore për Ukrainën", e cila është bërë një thirrje tubuese në luftë - dhe "shpëto Mariupolin".

Ndërsa qeveria e Berlinit kufizoi shfaqjen e flamujve të të dyja palëve dhe simboleve të tjera kombëtare vetëm për ngjarjet zyrtare, ngjyrat e Ukrainës midis protestuesve dolën në forma të tjera, si veshje dhe flokë të lyer.

Pjesët e tërësisë sovjetike

Mijëra ushtarë sovjetikë janë varrosur në Tiergarten, jo shumë larg portës së Brandenburgut dhe parlamentit gjerman. Sot zona është një vend i preferuar për shëtitje në këmbë dhe shëtitje paqësore nëpër gjelbërim. Në vitin 1945, zona ishte dëshmitare e një beteje brutale përfundimtare, plagët e së cilës mbeten të dukshme si vrima plumbash në fasadat e ndërtesave.

Gjermania është e detyruar të mbajë vende si këto si pjesë e një marrëveshjeje që çoi në tërheqjen e trupave nga Rusia në fillim të viteve 1990. Bashkimi Sovjetik sapo ishte shembur dhe pushteti iu transferua Federatës së re Ruse. Pjesë të tjera të Bashkimit Sovjetik, si Ukraina, ndjejnë se sakrificat e tyre janë fshirë nga historia.

E ndërsa memorialet sovjetike, si ai në Tiergarten, shpesh shënojnë luftën midis 1941 dhe 1945, për evropianët e tjerë lindorë gjendja e terrorit dhe shtypjes filloi me nazistët në 1939 dhe vazhdoi me sovjetikët pas 1945.

Shpata që thyen svastikën

Termi i referohet një tjetër memoriali sovjetik-përkujtimor, më i madhi në Gjermani, i ndërtuar në rrethin lindor Treptoë të Berlinit menjëherë pas luftës. Kompleksi i shtrirë dhe simetrik të çon në një statujë bronzi 12 metra të lartë në majë të një tume me bar – ku duket një ushtar sovjetik që mban një fëmijë në njërin krah dhe në tjetrin, një shpatë që thyen një svastikë (kryq i thyer).

Të hënën, si çdo 9 maj, shoqatat pro-ruse, të majta ekstreme dhe antiperëndimore u mblodhën për të bërë nderimet e tyre, së bashku me përfaqësues të vendeve të huaja - kryesisht ish-republika sovjetike - dhe të ftuarit e tyre. Qindra njerëz u rreshtuan për t'u ngjitur te statuja, ku u grumbulluan lule dhe mesazhe falënderimi për Ushtrinë e Kuqe.

Për disa atje, Lufta e Dytë Botërore fjalë për fjalë nuk ka përfunduar. Ata pretendojnë se Gjermania nuk u dorëzua kurrë zyrtarisht dhe fashizmi është ende i shfrenuar në formën e kapitalizmit perëndimor. Kjo rrjedh në këndvështrimin e Kremlinit për luftën në Ukrainë, i cili e sheh atë si të provokuar nga imperializmi amerikan dhe zgjerimi i NATO-s drejt lindjes.

"Zeitenwende" e Gjermanisë, ndryshimi i paradigmës së politikës që kancelari Olaf Scholz deklaroi në përgjigje të pushtimit rus në shkurt, nuk u pëlqen shumë njerëzve në këtë turmë. Shpenzimet e reja për forcat e armatosura të Gjermanisë dhe dërgimi i armëve në Ukrainë për të luftuar me Rusinë, është dëshmi e përsëritjes së historisë.

Tjera nga autori:
1