<b></b> Një qytet i rëndësishëm në Ukrainë është në prag të kolapsit

Një qytet i rëndësishëm në Ukrainë është në prag të kolapsit

27.05.2022 17:07

Separatistët pro-rusë nga Republika Popullore e vetëshpallur e Donetskut pretendojnë se kanë vendosur kontroll të plotë mbi qytetin e rëndësishëm strategjik të Limanit në Ukrainën lindore.

Forcat ruse janë përpjekur për disa kohë për të pushtuar qytetin si pjesë e avancimit drejt Slovyansk dhe Kramatorsk.

Ukraina: Po përpiqemi të mbajmë kontrollin e një pjese të qytetit

Trupat ukrainase po përpiqen të mbajnë kontrollin e pjesëve të Limanit, tha Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës. 

Ministria thotë se trupat ukrainase po luftojnë për të mbajtur pjesët veriperëndimore dhe juglindore të qytetit.

"Mbrojtësit kundërshtuan përpjekjet e Rusisë për të shtypur ofensivën e saj kundër Slavyansk", tha zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes Oleksandr Motuzyanik në një konferencë.

Liman, një qytet rreth 60 kilometra nga Donetsk Verior, është një objektiv kyç për forcat ruse që përpiqen të depërtojnë në Slavyansk dhe Kramatorsk.

Këshilltari i Zelenskit: Sulmi ishte i organizuar mirë

Oleksiy Arestovich, një këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, tha më herët se separatistët dukej se kishin kontrollin e qytetit.

"Sipas të dhënave të pa verifikuara, ne humbëm qytetin e Limanit", tha Arestovic në një video të publikuar, duke shtuar se sulmi ishte i organizuar mirë.

"Kjo në parim tregon rritjen e nivelit të menaxhimit operacional dhe aftësive taktike të ushtrisë ruse", shtoi ai.

Më herët, guvernatori ukrainas i rajonit të Donetskut, Pavlo Kirilenko, u tha gazetave lokale se shumica e Limanit është nën kontrollin e trupave ruse, por se ushtria ukrainase është zhvendosur në pozicione të reja të fortifikuara në zonë.

Liman është një qendër kryesore hekurudhore dhe ka qenë objektiv i sulmeve për një kohë të gjatë. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1