<b></b> Pentagoni urdhëroi vendosjen e të paktën 10,000 ushtarëve në Evropë

Pentagoni urdhëroi vendosjen e të paktën 10,000 ushtarëve në Evropë

14.05.2022 20:47

Sekretari i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara, Lloyd Austin, shpjegoi se këto forca do të mbështesin mbrojtjen e aleatëve të NATO-s.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin ka urdhëruar vendosjen e të paktën 10,000 trupave në muajt e ardhshëm për të zëvendësuar njësitë e ushtrisë amerikane të vendosura në teatrin evropian të operacioneve.

“Këto lëvizje janë krijuar për t'iu përgjigjur mjedisit aktual të sigurisë. Përveç kësaj, këto forca nuk do të luftojnë në Ukrainë. Ata do të mbështesin mbrojtjen e fortë të aleatëve të NATO-s”, tha zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby.

Gjithashtu, ai saktësoi se “këto dislokime janë zëvendësime të njësive një nga një”, kështu që “njësitë e zëvendësuara do të kthehen në stacionet e origjinës pas një rotacioni adekuat të përgjegjësive”.

Në shkurt dhe mars, Uashingtoni dislokoi dhe ridislokoi mijëra trupa për të përforcuar aleatët e Aleancës Atlantike. Kohët e fundit, aviacioni shtesë është vendosur, duke e çuar numrin e trupave në 100,000 në rajonin evropian, siç raportohet nga "The Hill".

Austin i kërkoi homologut të tij rus, Sergei Shoigu, për një armëpushim "të menjëhershëm" në Ukrainë këtë të premte, me telefon, në atë që ishte biseda e parë mes të dyve që nga 18 shkurti, disa ditë përpara se Moska të fillonte pushtimin.

"Thirrja në vetvete nuk zgjidhi ndonjë problem serioz ose nuk çoi në ndryshime të drejtpërdrejta", u tha gazetarëve një zyrtar i lartë i Departamentit të Mbrojtjes të SHBA.

Në bisedë,  Austin i kërkoi Shoigut një armëpushim në Ukrainë,  por pa rezultat.

Në një deklaratë të shkurtër, Kirby shpjegoi se Austin gjithashtu i theksoi Shoigu "rëndësinë" e mbajtjes së hapur të kanaleve të komunikimit. Nga ana e saj, Ministria ruse e Mbrojtjes specifikoi se të dy kanë diskutuar "çështjet aktuale të sigurisë ndërkombëtare, duke përfshirë situatën në Ukrainë".

Në bisedën e tij të fundit, shefi i Pentagonit bëri thirrje për një "zhvlerësim" të tensioneve në Ukrainë, të cilën Uashingtoni e pa si një tërheqje të trupave ruse që ndodheshin pranë kufirit ukrainas.

Nga ana e saj, Ministria ruse e Mbrojtjes raportoi gjithashtu për bisedën midis Austin dhe Shoigu  dhe saktësoi se të dy diskutuan "çështjet aktuale të sigurisë ndërkombëtare, duke përfshirë situatën në Ukrainë". Në një deklaratë, sipas agjencisë ruse të lajmeve Interfaxportofoli rus tregoi se biseda u zhvillua me iniciativën e palës amerikane.

Thirrja vjen pasi avancimi i forcave ruse në Donbas kundër trupave ukrainase është disa javë prapa  planeve të Kremlinit, sipas Uashingtonit. /Nacionale/

 

Tjera nga autori:
1