<b></b> Përleshjet e ashpra në rrugë vazhdojnë për Severodonetsk: Situata është jashtëzakonisht e ndërlikuar

Përleshjet e ashpra në rrugë vazhdojnë për Severodonetsk: Situata është jashtëzakonisht e ndërlikuar

10.06.2022 22:44

Forcat ukrainase po mbajnë pozicionet e tyre në Severodonetsk duke u përballur me granatimet dhe trupat ruse duke luftuar luftimet në rrugë, thanë zyrtarët ndërsa Rusia përpiqet të pushtojë një qytet kyç për kontrollin e Ukrainës lindore, raporton Reuters.

Severodonetsk dhe Lisichansk në anën e kundërt të lumit Donetsk janë vendet e fundit nën kontrollin e Ukrainës në rajonin e Luhansk, pushtimi i të cilit është një nga qëllimet kryesore të luftës ruse. Sekretari i Këshillit të Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Danilov tha të enjten se situata në Severodonetsk ishte "jashtëzakonisht e komplikuar" dhe se forcat ruse po përqendronin të gjitha forcat e tyre në zonë.

"Ata nuk po kursejnë njerëzit e tyre, ata thjesht po dërgojnë njerëz si mish për top... Ata po bombardojnë ushtrinë tonë ditë e natë", tha Danilov në një intervistë për Reuters. Ushtria ukrainase thotë se shpresa e saj e vetme për të përmbysur situatën në qytetin industrial është më shumë artileri, sepse Rusia është superiore në këtë aspekt.

Petro Kusik, komandanti i Batalionit të Lirisë në Gardën Kombëtare, tha se ukrainasit po i tërhiqnin rusët në luftë në rrugë për të neutralizuar epërsinë e artilerisë.

"Dje ishte një ditë e suksesshme për ne - ne shkuam në kundërofensivë dhe në disa zona arritëm t'i shtynim një ose dy blloqe", tha ai në një intervistë televizive.

Por ai tha se forcat e tij po vuajnë nga një mungesë "katastrofike" e zjarrit kundër baterive. Reuters deklaron se ai nuk mund të verifikonte në mënyrë të pavarur pretendimet për situatën në fushën e betejës. Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës njoftoi se ushtria ukrainase ka pushtuar zona të reja në ofensivën në rajonin Kherson.

Rusët pushtuan pjesën më të madhe të Khersonit dhe pjesë të rajonit të Zaporizhia. Në fjalimin e tij të mbrëmjes, presidenti Volodymyr Zelensky tha se Ukraina ka "disa zhvillime pozitive në rajonin e Zaporizhias, ku po arrijmë të prishim planet e pushtuesve".

Reuters nuk mund të kontrollonte në mënyrë të pavarur situatën në terren në Zaporizhia ose Kherson. Qeveria e re e vendosur nga Rusia pas okupimit po planifikon referendume për t'u bashkuar me Rusinë. Mijëra kanë humbur jetën dhe miliona janë larguar që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt.

Kryebashkiaku i Severodonetsk Oleksandr Strjuk tha se rreth 10,000 civilë ishin ende të bllokuar në qytet - rreth një e dhjeta e popullsisë së paraluftës. Në perëndim të Donetskut të Veriut, Rusia po sulmon nga veriu dhe jugu, duke u përpjekur të rrethojë forcat ukrainase në të gjithë Donbasin.

Rusia bombardoi më shumë se 20 qytete në Donetsk dhe Luhansk të enjten, duke shkatërruar ose dëmtuar 49 shtëpi, disa fabrika prodhuese, ndërtesa dhe një stacion hekurudhor, tha ushtria ukrainase. 

Sipas Ministrisë Britanike të Mbrojtjes, ndoshta ka mungesë të barnave në Kherson dhe Rusia ka probleme me ofrimin e shërbimeve publike bazë për popullsinë në territoret e pushtuara.

Gruri

Ukraina është një nga eksportuesit më të mëdhenj në botë të drithërave dhe vajit ushqimor, dhe vëmendja ndërkombëtare javët e fundit është përqendruar në kërcënimin e urisë ndërkombëtare që besohet të jetë shkaktuar nga bllokimi i Rusisë ndaj porteve të Detit të Zi të Ukrainës.

“Miliona njerëz mund të vdesin nga uria nëse bllokada ruse e Detit të Zi vazhdon”, tha Zelensky. Rusia fajëson sanksionet nga Perëndimi që kufizojnë eksportet e saj të drithërave për krizën ushqimore. Moska thotë se është e gatshme të hapë portet e Ukrainës për eksport nëse Ukraina heq minat dhe plotëson kushtet e tjera. Ukraina i quan këto oferta premtime naive. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1