<b></b> Poshtërimi i fundit i Putinit në Donbas: Ukraina kalon në ofensivë, rusët në mbrojtje

Poshtërimi i fundit i Putinit në Donbas: Ukraina kalon në ofensivë, rusët në mbrojtje

12.05.2022 22:28

Rusia ka pësuar një tjetër poshtërim në fushën e betejës pasi Ukraina pengoi me sukses përpjekjen e saj për të kaluar një lumë në Donbas, duke shkatërruar dhjetëra automjete dhe duke shkaktuar shumë viktima.

Imazhet satelitore të publikuara nga DailyMail, shfaqën shkallën e dështimit me mbetjet e dy urave që lëvizin në lumin Donets në Bilohorivka, në perëndim të qytetit të Lysychansk, të rrethuar nga rrënojat e tankeve dhe automjeteve të blinduara.

Duket se komandantët rusë po përpiqeshin të rrethonin Lysychansk - dhe qytetin e afër tij Severodonetsk, por panë që sulmi i tyre i fshehtë u kthye në një masakër kur Ukraina i hamendësoi saktë planet e tyre.

'Maxim', një përdorues i Twitter që pretendon të jetë një inxhinier ushtarak ukrainas, thotë se ai identifikoi vendin ku Rusia kishte më shumë gjasa të provonte të kalonte lumin më 7 maj dhe u tha komandantëve të tij të dëgjonin zhurmën e motorëve rimorkiatorë.

Në mëngjesin e 8 majit Rusia e mbuloi lumin me tym duke djegur fushat e afërta dhe duke hedhur granata tymuese, tha ai, por komandantët zbuluan zhurmën e motorëve të varkave dhe thirrën sulmet e artilerisë që shkaktuan humbje shkatërruese.

Sulmi erdhi pasi gjeneralët e Ukrainës thanë se ofensiva e Rusisë në Donbass kryesisht ka ngecur, me trupat e Putinit të detyruara të kalojnë në veri të Kharkivit, ndërsa kundërsulmet i shtyjnë pushtuesit të kthehen përtej kufirit të tyre.

Në një përditësim të vonë të së mërkurës, komandanti i Ukrainës tha se nuk kishte pasur sulme të mëdha rreth Izyum - ku ndodhet pjesa më e madhe e forcës së saj Donbas.

Në veri të Kharkiv, komandantët thanë se "forcat pushtuese u zhvendosën në mbrojtje për të ngadalësuar ritmin e ofensivës së trupave tona". Kjo do të thotë se i vetmi seksion i vijës së frontit që mbetet aktiv është rreth Severodonetsk - ku u bë prita e urës.

Duke folur për momentin kur ndodhi prita në Severodonetsk, Maxim tha: "Afërsisht 20 minuta pasi njësia e rikonfirmimit konfirmoi se ura ruse ishte duke u montuar, artileria e rëndë u angazhua kundër forcave ruse dhe më pas u fut edhe aviacioni. Unë isha ende në zonë dhe kurrë nuk kam parë apo dëgjuar luftime kaq të rënda në jetën time."

“Pas një dite luftimi, në mëngjesin e 9 majit ura ishte rrëzuar. Disa forca ruse - afërsisht 30 deri në 50 automjete dhe këmbësoria - ishin bllokuar në anën ukrainase të lumit pa rrugë kthimi. Ata u përpoqën të iknin duke përdorur urën e thyer dhe pastaj ata u përpoqën të rregullonin një urë të re.

“Aviacioni filloi bombardimet e forta të zonës dhe shkatërroi të gjitha mbetjet e rusëve atje, dhe urën tjetër që ata u përpoqën të bënin. Thashethemet thonë se janë 1500 të vdekur rusë. Objektivi i tyre strategjik ishte të kalonin lumin dhe më pas të rrethonin Lysychansk. Ata dështuan keq.'

Humbjet e trupave ruse në bombardime janë pothuajse të pamundura për t'u vlerësuar, por vëzhguesit online kanë numëruar deri më tani 58 automjete të shkatërruara, duke përfshirë të paktën shtatë tanke dhe dhjetëra transportues të blinduar të këmbësorisë.

Kjo është vetëm humbja e fundit për forcat e Putinit, pasi një kundërsulm i suksesshëm ukrainas i shtyu trupat ruse nga qyteti i Kharkiv duke i kthyer përtej kufirit. Kjo do të thotë se artileria ukrainase tani mund të kapë qytetin e Vovchansk, i cili përmban një autostradë kryesore dhe linjë hekurudhore që furnizon forcat ruse në Donbas.

Komandantët ukrainas thanë të mërkurën vonë se ofensiva e Rusisë rreth Izyum, Kherson dhe Melitopol tani është ndalur, sepse ushtarët e Putinit kanë humbur vrullin duke u detyruar të kalojnë në mbrojtje.

Nëse sulmi konfirmohet, do të thotë se i vetmi seksion aktiv i vijës së frontit është në pjesën jugore të Donbasit - midis Severodonetsk dhe Avdiivka, ku po ndodhin sulme të kufizuara ruse - dhe në Mariupol, ku trupat ukrainase janë ende duke qëndruar brenda fabrikës së çelikut Azovstal.

Megjithëse lufta është larg përfundimit, një avancim i ngecur rus dhe kundërsulmet ukrainase janë ato që i paraprinë tërheqjes së Rusisë nga Kievi në fillim të luftës. E një tërheqje e ngjashme nga Donbasi do të sillte fatkeqësi për Putinin.

Konflikti deri më tani ka shkatërruar qytete dhe ka zhvendosur miliona, me rritjen e frikës për ndikimin e tij më të gjerë ndërkombëtar pasi furnizimet me gaz në Evropë u ndërprenë nga ndalimi i rrjedhave ruse përmes Ukrainës.

Kujtojmë se, Kievi ka akuzuar vazhdimisht trupat ruse për kryerjen e mizorive që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt dhe autoritetet ukrainase thanë të mërkurën se do të nisnin gjyqin e parë për krimet e luftës të konfliktit.

Tjera nga autori:
1