<b></b> Pritet vendimi në procesin e parë gjyqësor për krimet e luftës në Ukrainë

Pritet vendimi në procesin e parë gjyqësor për krimet e luftës në Ukrainë

23.05.2022 09:48

Pritet një vendim në gjyqin e parë për krimet e luftës që do të mbahet në Ukrainë që nga fillimi i luftës.

Ushtari rus Vadim Shishimarin, 21 vjeç, është deklaruar fajtor për vrasjen e një civili të paarmatosur disa ditë pas fillimit të pushtimit.

Prokurorët thonë se Shishimarin komandonte një njësi në një divizion tankesh kur kolona e tij u sulmua.

Ai dhe katër ushtarë të tjerë vodhën një makinë dhe ndërsa udhëtonin pranë Chupakhivka, ata takuan një burrë 62-vjeçar në një biçikletë, thanë ata.

Sipas prokurorëve, Shishimarin u urdhërua të vriste civilin dhe përdori një pushkë kallashnikov për ta bërë këtë.

Ushtari përballet me burgim të përjetshëm.

Ukraina deri më tani ka identifikuar më shumë se 10,000 krime të mundshme lufte të kryera nga Rusia.

Moska ka mohuar që trupat e saj të kenë vënë në shënjestër civilët, por hetuesit kanë mbledhur prova të krimeve të mundshme të luftës për t'i sjellë përpara Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) në Hagë.

Tjera nga autori:
1