<b></b> Problemi i Ukrainës nuk është mungesa e armëve, por fakti që ajo nuk di t'i përdorë ato

Problemi i Ukrainës nuk është mungesa e armëve, por fakti që ajo nuk di t'i përdorë ato

14.06.2022 16:16

Zëvendës Shefi i Shërbimit të Inteligjencës ushtarake ukrainase, Vladim Skibitsky foli për meidumin angnlez Guardian se Ukraina po merr shumë pak armë artilerie për të qenë në gjendje t'i rezistojë sulmeve ruse.

Skibicki tha: "Kjo është tani një luftë artilerie. E ardhmja tani do të vendoset në skajet e fushës së betejës dhe ne po humbasim në aspektin e artilerisë. Tani gjithçka varet nga ajo që na jep Perëndimi. 

Në pamje të parë, kjo deklaratë pasqyron situatën e vështirë të ushtrisë ukrainase, sepse Perëndimi heziton të japë edhe më shumë artileri dhe vetëm gjithnjë e më shumë armë artilerie mund të sigurojnë fitoren e Ukrainës. Aktualisht, problemi më i madh ukrainas nuk është mungesa e armëve, çfarëdo që ata pretendojnë, por mungesa e njohurive se si të përdoren siç duhet sasitë e mëdha të armëve që vijnë në Ukrainë.

Kjo është arsyeja pse ushtria ukrainase po përpiqet t'i rezistojë Rusisë në të njëjtën mënyrë siç sulmon Rusia - me doktrinën e goditjeve masive të artilerisë që po pastrojnë zonën dhe më pas depërtimin e forcave të blinduara, pavarësisht humbjeve. Të edukuar mbi të njëjtën doktrinë, gjeneralët ukrainas besojnë se përdorimi masiv i obusit dhe raketave me shumë fuçi sjell fitore, edhe pse ata morën armë që u dëshmuan se ishin një zëvendësues shumë më i mirë i artilerisë - dronët kamikaze.

Efektiviteti i dronëve kamikaze në luftë u vërtetua në vitin 2020, kur forcat Azerbajxhane, kryesisht përmes përdorimit masiv dhe të mirë-projektuar të dronëve luftarakë, shkatërruan plotësisht mbrojtjen e ushtrisë armene në Nagorno-Karabakh.

Përballë një kundërshtari të mirë-fortifikuar, të varrosur thellë dhe shumë të pajisur mirë, Azerbajxhanit iu desh të gjente një mënyrë për të mposhtur forcat armene pa pësuar humbje të mëdha. Ata iu drejtuan izraelitëve për ndihmë, duke u propozuar atyre përdorimin masiv të dronëve luftarakë (BBL), kryesisht dronët kamikaze.

Qasja inovative u reflektua edhe në ngritjen e njësive speciale që u trajnuan për të përdorur BBL për të shfrytëzuar maksimalisht aftësitë e tyre.

Para sulmit, në fazën e parë u hartua plani i veprimit i BBL-së, me fokus objektivat e parapërzgjedhur (kryesisht pozicionet kundërajrore) dhe pas neutralizimit të tyre në fazën e dytë, u ofrua mbështetje e afërt për njësitë në kontakt luftarak. Rezultati përfundimtar ishte shkatërrues për ushtrinë armene.

Dronët kamikaze zëvendësuan plotësisht artilerinë

Megjithëse forcat armene në kohën e sulmit ishin të pajisura shumë mirë me sisteme raketore të mbrojtjes ajrore, si S-300PT-1A dhe S-300PS, 9K37 Buk-M1-2, Tor-M2KM dhe 9K33 Osa-AK / AKM, ata nuk arritën të mbronin as njësitë e tjera dhe as veten e tyre. Pasi mbrojtja ajrore u neutralizua, BBL-të e Azerbajxhanit shkatërruan sasi të mëdha të pajisjeve ushtarake armene, kryesisht tanke, automjete të blinduara dhe artileri, dhe përfundimisht siguruan epërsi në fushën e betejës. 

Surpriza më e madhe për analistët ushtarakë ishte përdorimi masiv i dronëve kamikaze, të cilët zëvendësuan plotësisht dhe me shumë sukses artilerinë, nga niveli i mortajave deri te artileria e kalibrit më të madh. Ushtria Azerbajxhan përdori dronët kamikaze Harop dhe Orbiter 1K si avion zbulues dhe luftarak në të njëjtën kohë. Të dy avionët janë të pajisur me sisteme monitorimi elektro-optik dhe datalinka me dy drejtime. Prandaj, në fazën e parë të fluturimit, ato u përdorën si avionë zbulues për zbulimin e objektivave.

Switchblade 300 dhe Phoenix Ghost për ushtrinë ukrainase

Tani për tani, dihet se Shtetet e Bashkuara kanë dorëzuar dy modele të dronëve kamikaze në Ukrainë - Switchblade 300 dhe Phoenix Ghost. Dhe në sasi të konsiderueshme. Uashingtoni është zotuar të dorëzojë të paktën 700 Switchblads (të paktën 100 kopje janë dorëzuar deri në fund të majit) dhe 121 Phoenix Ghost.

Sipas prodhuesit AeroVironment, Switchblade 300 ka një distancë maksimale prej 10 kilometrash. Pesha totale e avionit është vetëm 2.5 kilogramë dhe mbahet në një çantë shpine me lëshuesin dhe njësinë e kontrollit. Prandaj, kërkon vetëm një operator. 

Uashingtoni ka njoftuar se do të fillojë dërgimin e Switchblade 600 shumë më të fuqishëm në Ukrainë, me një distancë prej 40 kilometrash dhe një autonomi prej 40 minutash. Me një masë prej 14,97 kilogramësh dhe një kokë lufte, është më i madh se droni paraprak. Gama e Switchblade 600 është e mjaftueshme për të sulmuar shumicën dërrmuese të armëve të artilerisë ruse.

Deri vonë, as që dihej se ekzistonte një fantazmë Phoenix

Dihet shumë pak për dronin kamikaz Phoenix Ghost. Deri vonë, as që dihej se ekzistonte. Avioni nuk përmendet fare në faqen zyrtare të prodhuesit AEVEX Aerospace. Asnjë foto e avionit nuk është publikuar ende dhe as të dhënat teknike nuk dihen. Dihet vetëm se zhvillimi filloi përpara pushtimit rus të Ukrainës dhe se ndërkohë avioni u zhvillua në përputhje me kërkesat e Ukrainës.

Në vitin 2019, Ukraina porositi dronë luftarak nga Turqia Bayraktar TB2, të cilat u provuan të ishin armë vdekjeprurëse në luftën e vitit 2020 kundër Nagorno-Karabakut. 

Rrezja luftarake e Bayraktar TB2 është e mjaftueshme që në kombinim me raketat e drejtuara me lazer MAM mund të shkatërrojë sistemet ruse të artilerisë me rreze të gjatë, të tilla si lëshuesit me shumë fuçi BM-30 Tornado me rreze 70 km dhe obusët vetëlëvizës 2S7. Kalibri Pion 203 mm dhe një distancë prej 47.5 km. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1