<b></b> Putin mungon në një ndeshje hokej dhe nxit më shumë dyshime për shëndetin e tij

Putin mungon në një ndeshje hokej dhe nxit më shumë dyshime për shëndetin e tij

11.05.2022 23:17

Statusi i shëndetit të presidentit rus Vladimir Putin është përsëri nën spekulime pasi ai humbi një lojë hokej mbi akull që luan zakonisht.

Thashethemet rreth shëndetit të Putinit janë rritur që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në shkurt, pjesërisht për shkak të videove që janë shfaqur që e tregojnë atë në dukje të lëkundur ose të sëmurë. Disa media kanë sugjeruar së fundmi se ai mund të ketë sëmundjen e Parkinsonit, megjithëse thashethemet e tilla nuk janë konfirmuar.

Më shumë dyshime u ngritën pasi Putini nuk u paraqit në ndeshjen Gala në Festivalin Kombëtar të Ligës së Hokej në Soçi të martën mbrëma, edhe pse ai "pritej" të luante. Presidenti kishte marrë më parë pjesë në ligën e hokej mbi akull që u krijua në vitin 2011.

Në fillim të majit, Dmitry Peskov, sekretari i shtypit i Kremlinit, njoftoi se presidenti rus nuk do të merrte pjesë në lojë. Në vend të kësaj, Putin tha përmes një video se “Rusia e do sinqerisht këtë sport të mrekullueshëm dhe është e natyrshme që Liga e Hokej ka fituar njohje të gjerë në të gjithë vendin dhe ka bashkuar mijëra lojtarë të hokej në akull nga shumica e rajoneve në vendin tonë.

New York Post raportoi se Putini dukej se kishte njolla të errëta në fytyrën e tij në videon kur po e filmonte për të pranishmit në ndeshje, duke shtuar shqetësimet për shëndetin e presidentit rus.

Gjithsesi, ai dukej se ishte në humor të mirë në video. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1