<b></b> Putini do që ta vazhdojë lufën: Po ku do t'i gjejë ushtarët?

Putini do që ta vazhdojë lufën: Po ku do t'i gjejë ushtarët?

23.05.2022 15:09

Moska duhet ta gjejë mënyrën se si t’i kompenzojë humbjet e tmerrshme në pak më pak se tre muaj luftime.

Teksa forcat ruse vazhdojnë të pësojnë humbje të konsiderueshme në fushëbetejë me Ukrainën, Kremlini po përpiqet të mbyllë hendekun pasi presidenti rus Vladimir Putin mbetet i gatshëm të bëjë thirrje për një mobilizim ushtarak në shkallë të plotë.

Inteligjenca ushtarake britanike vlerëson se Rusia ka humbur një të tretën e forcave luftarake tokësore që kishte mbledhur përpara pushtimit të saj, pasi forcat e Moskës janë shpartalluar nga të metat e tyre operacionale dhe nga një rezistencë e ashpër ukrainase, e mbështetur nga armë të sofistikuara perëndimore.

Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së nuk ka parë prova të një mobilizimi masiv rus deri më tani, thanë zyrtarët. Por ndërsa Rusia po përpiqet të hedhë më shumë forca në luftë, ajo ndonjëherë po sjell grupe luftarake me më pak se fuqia e plotë, duke përfshirë njësitë që pësuan humbje në përpjekjet e tyre të dështuara për të kapur kryeqytetin, Kievin.

Në vend të një fushate mobilizimi masiv, që ka të ngjarë të jetë jopopullore, Rusia ka grumbulluar përforcime duke ridislokuar trupa nga territoret e pushtuara në Gjeorgji, duke sjellë mercenarë nga Siria, duke rekrutuar civilë në rajonet e pushtuara në Donbas dhe duke detyruar ushtarët të qëndrojnë në fushëbetejë dhe duke varur stimuj financiarë për rekrutët e rinj.

Zyrtarët dhe ligjvënësit ukrainas kanë vënë re gjithashtu se Rusia merr trupa me më pak përvojë nga zona më të largëta, si qyteti port më lindor rus – Vladivostok, në vend të përdorimit të njësive elitare që pësuan qysh në fillim të luftës. Dhe Pentagoni beson se grupi paraushtarak Wagner është aktiv në rajonin e Donbas.

"Ata me të vërtetë kanë gërvishtur çdo fund të fuçisë që mund të gjejnë," tha Frederick Kagan, drejtor i projektit të Kërcënimeve Kritike në Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve.

Projektligji i postuar në faqen e internetit të parlamentit rus të premten tregoi se ligjvënësit rusë janë të vendosur të peshojnë masat që do të heqin kufirin e sipërm të moshës në të cilin rusët mund të regjistrohen për shërbimin ushtarak.

Amendamenti, i paraqitur nga kreu i komisionit të mbrojtjes të parlamentit, Andrey Kartapolov, argumentoi se ishte e nevojshme të rekrutoheshin specialistë me vite përvojë në brezat e tyre. Kufiri aktual është 40 vjeç për rusët dhe 30 vjeç për shtetasit e huaj.

Për disa javët e para të fushatës së Donbasit, pasi përpjekja katastrofike e Moskës për të sulmuar Kievin përfundoi me dështim, Rusia u përpoq të mposhtte forcat ukrainase me forcë në numër në terrenin e saj më të sheshtë duke ngopur objektivat me zjarr të rëndë raketash dhe artilerie përpara se të dërgonte valët tokësore.

Por progresi po bie shumë prapa pritshmërive të Putinit në rajonin e kontestuar dhe njësitë ruse po largohen nga qytetet kufitare të Ukrainës si Kharkiv. Kjo po çon në një ndryshim tjetër në taktikat ruse.

Të mërkurën, një zyrtar i lartë i Pentagonit duke folur në bazë të rregullave tokësore të vendosura nga Departamenti i Mbrojtjes tha se Rusia po fillon të zvogëlojë përmasat e sulmeve të saj duke përdorur njësi më të vogla në Donbasin verior, me gjasë si përgjigje ndaj dëmtimit të rëndë të shkaktuar në luftë.

"Ushtria ruse po mposhtet.” tha Kagan

Të premten, inteligjenca britanike e mbrojtjes vlerësoi se komandantët rusë janë nën presion të shtuar për të arritur objektivat e tyre, duke i detyruar ata të ridislokojnë forcat e rraskapitura nga beteja pa kohë të mjaftueshme për t'u rimbushur, duke rrezikuar humbje të mëtejshme.

Zyrtarët britanikë besojnë se në disa zona të Donbasit, pavarësisht nga numri i forcave ukrainase me më shumë se tre me një, integrimi i dobët i artilerisë dhe njësive tokësore të Rusisë ka penguar përparimin, megjithëse zyrtarët ukrainas besojnë se zjarri rus ka qenë efektiv në shkaktimin e shumë më tepër viktimave sesa gjatë përpjekjeve të dështuara për të marrë Kievin.

“Ata kanë ende një problem për të dhënë efektin që duan, pjesërisht për shkak të asaj sfide integruese, pjesërisht sepse, nëse dyshojnë, kthehen në taktikat sovjetike të bombardimeve dhe breshërive masive me artileri mjaft të pasakta, të ndjekura nga shtytje, dhe godituni,” u tha gazetarëve javën e kaluar Sekretari Britanik i Mbrojtjes – Ben Wallace gjatë një vizite në Uashington.

“Kjo është ajo që po ndodh çdo ditë. Ata me të vërtetë nuk po përparojnë në shumë fusha, ... dhe zgjidhja e tyre është vetëm dorëzimi.”

Ky artikull është shkruar nga Amy Mackinnon – reporter i sigurisë kombëtare dhe inteligjencës në Foreign Policy, dhe Jack Detsch – gazetar i Pentagonit të Foreign Policy dhe i sigurisë kombëtare.

Vegëza e origjinalit: https://foreignpolicy.com/2022/05/20/putin-russia-war-troop-movement-ukraine/ 

Tjera nga autori:
1