<b></b> Putini po feston, por luftës në Ukrainë nuk i duket fundi

Putini po feston, por luftës në Ukrainë nuk i duket fundi

09.05.2022 16:40

Presidenti rus Vladimir Putin përdori një festë të madhe patriotike të hënën për të justifikuar përsëri luftën e tij në Ukrainë, por nuk deklaroi as një fitore të kufizuar apo sinjal se ku po shkonte konflikti, pasi forcat e tij e vazhdojnë ofensivën e tyre me pak shenja të ndonjë përparimi të rëndësishëm.

Udhëheqësi rus mbikëqyri një paradë të Ditës së Fitores në Sheshin e Kuq të Moskës, me trupa që marshonin në formacion, pajisje ushtarake të ekspozuara dhe një bandë që bëntë muzikë për të shënuar rolin e Bashkimit Sovjetik në humbjen e Gjermanisë naziste në vitin 1945.

Por, Associated Press shkruan se fjalimi i tij i shumëpritur nuk ofroi njohuri të reja se si ai synonte të dilte nga lufta e rëndë – dhe në vend të kësaj i qëndroi pretendimeve se Ukraina përbënte një kërcënim për Rusinë, edhe pse forcat e armatosura bërthamore të Moskës janë shumë më superiore në numër dhe fuqi zjarri. Ai u largua gjithashtu nga specifikat e fushëbetejës, duke mos përmendur betejën potencialisht të rëndësishme për portin jetik të Mariupolit apo edhe duke mos shqiptuar fjalën “Ukrainë”.

Putini ka kohë që ka nxituar zvarritjen graduale të NATO-s drejt lindjes, duke përfshirë edhe ish republikat sovjetike, dhe ka kërkuar të justifikojë pushtimin rus të Ukrainës përpara një përplasjeje "të pashmangshme".

Udhëheqësit ukrainas dhe mbështetësit e tyre perëndimorë kanë hedhur poshtë pretendimet se Kievi ose NATO përbënin ndonjë kërcënim për Rusinë – por tensionet mund të rriten më tej nëse Suedia dhe Finlanda vendosin të bashkohen me aleancën perëndimore, pasi mbështetja për këtë hap në të dy vendet.

 “Rreziku po rritej çdo ditë”, tha Putin. “Rusia i ka dhënë një përgjigje parandaluese agresionit. Ishte i detyruar, në kohë dhe i vetmi vendim i saktë.”

Ai gjithashtu u përpoq të portretizonte betejën aktuale për rajonin lindor të Donbasit, si një luftë në "tokat historike" të Rusisë.

Shumë analistë kishin sugjeruar se Putini mund të përdorte fjalimin e tij për të shpallur një lloj fitoreje të kufizuar - potencialisht në Mariupol - ndërsa ai kërkon një dalje nga konflikti që ka lëshuar sanksione ndëshkuese nga Perëndimi dhe ka tendosur burimet e Rusisë. Të tjerë sugjeruan se ai mund të urdhërojë një mobilizim mbarëkombëtar për të forcuar ushtrinë e varfëruar për një konflikt të zgjatur. Por, asnjëra nuk ndodhi.

Kritikët thanë se fjalimi anashkaloi disa realitete të pakëndshme me të cilat po përballet Putini: Me luftën në Ukrainë që lëkundet, ai nuk u ka kërkuar rusëve të pranojnë sakrificat e nevojshme për të përballuar një shtrëngim të sanksioneve ekonomike dhe izolimit diplomatik.

Ai la pa përgjigje gjithashtu pyetjen e afërt nëse Rusia do të mobilizojë më shumë forca përballë humbjeve të konsiderueshme.

E ndërsa Putini po vendoste një kurorë në Moskë, sirenat e sulmit ajror jehuan sërish në Kiev, kryeqytetin ukrainas. Por, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi në fjalimin e tij të Ditës së Fitores se vendi i tij përfundimisht do të mundte rusët.

"Shumë shpejt do të ketë dy Ditë Fitore në Ukrainë," tha ai në një video të publikuar për të shënuar festën. “Ne kurrë nuk kemi luftuar kundër askujt. Ne gjithmonë luftojmë për veten tonë. Ne po luftojmë për lirinë, për fëmijët tanë dhe prandaj do të fitojmë”.

Ndërkohë në shenjë reagimi anti-rus në Evropë, protestuesit hodhën bojë të kuqe mbi ambasadorin e Rusisë në Poloni, Sergej Andreev, ndërsa ai mbërriti në një varrezë në Varshavë për të nderuar ushtarët e Ushtrisë së Kuqe që vdiqën gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Tjera nga autori:
1