<b></b> Putinit po i mbarojnë ushtarët dhe i drejtohet një

Putinit po i mbarojnë ushtarët dhe i drejtohet një "ushtrie gjyshërish" që doli në pension 10 vjet më parë

17.05.2022 19:23

Shumë nga ushtria në Ukrainë refuzojnë të rinovojnë kontratat e tyre. Kremlini ka frikë se një mobilizim i përgjithshëm do të pakësojë mbështetjen popullore për pushtimin. Dhe rekrutët e rinj do të kishin nevojë për muaj të tërë trajnimi përpara se të shkonin në vijën e parë.

Federata Ruse ka 768,000 ushtarë në forcat e saj aktive dhe 1,578,573 të tjerë në rezervë. Është ushtria e pestë më e madhe në planet. Pavarësisht kësaj, ajo ka probleme për të zëvendësuar ushtarët e lodhur pas gati tre muajsh luftë në Ukrainë. Dhe ajo tashmë po i drejtohet asaj që në zhargonin ushtarak njihet si "ushtria e gjyshërve", rezervistët e lartë. Janë ata që u larguan nga shërbimi aktiv më shumë se dhjetë vjet më parë. Dhe shumë prej tyre kanë kaluar moshën mesatare 45-vjeçare që konsiderohet kufiri për ushtarët që shërbejnë në vijën e parë, përtej oficerëve të lartë.

Ata gjithashtu po rekrutojnë me forcë ukrainas nga qytetet e pushtuara në Ukrainën jugore dhe lindore. Ato bazohen në "ligjet" e enklavave që kanë qenë në duart e forcave pro-ruse që nga viti 2014. Dy javë përpara pushtimit të 24 shkurtit, udhëheqësi pro-rus i Republikës Popullore së vetëquajtur të Donetskut, Denis Pushilin, urdhëroi një "gjeneral mobilizimin" e njerëzve për të luftuar kundër forcave ushtarake ukrainase. Shumë të rinj u fshehën ose u larguan në perëndim, por tani ata po “gjuhen” nga pushtuesit.

Ministria ruse e Mbrojtjes raportoi të dielën se Moska po përpiqej të "forconte numrin e trupave me personel të shkarkuar nga shërbimi ushtarak që nga viti 2012". Në pushtim, ajo përdori afërsisht 80% të totalit të forcës tokësore të disponueshme, të stërvitur dhe me përvojë luftarake prej 150,000 trupave. Mijëra mesazhe nga burra që ankoheshin se kishin marrë një njoftim për të raportuar në kazermat e tyre sa më shpejt të ishte e mundur u shfaqën në biseda dhe rrjete sociale orët e fundit. “Jam 44 vjeç, kam pushuar së qeni ushtar në vitin 2012, nuk mund të lë gruan dhe fëmijët, karrierën time. Nuk kam stërvitur për 9 vjet. Për çfarë më duan mua?”, ka shkruar Dimitri në një bisedë ushtarake të cituar nga Kyiv Independent.

Mobilizimi i gjerë është i njohur edhe në Transnistria, territori i pushtuar i Moldavisë, me një popullsi prej mezi gjysmë milioni. Ka një bazë të përhershme ushtarake ruse me rreth 2,500 ushtarë atje, por ajo strehon një rezervë prej 40,000 tonë municionesh, të mbetura nga koha sovjetike. Aty tashmë janë bërë disa mobilizime dhe janë rreth 15 mijë rezervistë të luftës së viteve ’90, shumica e tyre afër 50-vjeçare.

Nuk ka shifra zyrtare, por shumica e analistëve ushtarakë besojnë se Rusia humbi rreth 28,000 ushtarë në këto tre muaj, pothuajse një e treta e të gjitha forcave që pushtuan Ukrainën. Dmitry Peskov, zëdhënësi kryesor i Kremlinit, pranoi se ushtria kishte pësuar "humbje të konsiderueshme", duke i quajtur ato një "tragjedi për ne".

Në analizën e tij të hënën, Instituti për Studimin e Luftës (IWS) tha se numri në rritje i viktimave ruse do të thotë se do ta ketë të vështirë të ketë një fitore në rajonin e Donbasit. "Rusia ka të ngjarë të vazhdojë të nisë njësi të dëmtuara rëndë dhe pjesërisht të rindërtuara pjesë-pjesë në operacione sulmuese që arrijnë përfitime të kufizuara me kosto të madhe", spekuloi ai.

Ajo që po shihet në terren është një tërheqje e pushtuesve nga zona përreth qytetit të Kharkivit për t'u përqëndruar në Donbas. Të dielën, kompania satelitore Maxar publikoi imazhe që tregonin një kolonë 12 kilometrash me automjete të blinduara dhe artileri ruse duke u nisur drejt jugut. Dhe një video tjetër e postuar në Twitter tregonte një njësi ushtarësh ukrainas duke arritur në kufirin rus, duke treguar qartë tërheqjen nga një zonë që ishte në duart e Rusisë që nga shkurti. Kjo e redukton fokusin e operacioneve në një zonë shumë më të kufizuar në krahasim me ambiciet që forcat e Kremlinit kishin kur nisën pushtimin.

Problemet e rekrutimit të ushtrisë ruse filluan me tërheqjen e veriut rreth Kievit pas dështimit për të marrë kryeqytetin ukrainas. Kur ushtarëve në një brigadë elitare të ushtrisë ruse iu tha të përgatiteshin për një dislokim të dytë në Ukrainë në fillim të prillit, pati një dezertim të gjerë. Njësia, e vendosur në Lindjen e Largët Ruse në kohë paqeje, fillimisht hyri në territorin ukrainas nga Bjellorusia në fund të shkurtit, u angazhua në luftime të rënda me forcat ukrainase dhe pësoi viktima të rënda. “Së shpejti u bë e qartë se jo të gjithë ishin dakord. Shumë prej nesh thjesht nuk donin të ktheheshin”. Dmitri, një anëtar i njësisë që kërkoi të mos identifikohej me emrin e tij të vërtetë, u citua nga gazeta The Guardian të thoshte. "Dua të kthehem te familja ime, dhe jo në një arkivol". Së bashku me tetë komando të tjerë, Dimitri u tha komandantëve të tij se nuk pranoi të ribashkohej me pushtimin. “Ata ishin të tërbuar. Por në fund u qetësuan sepse nuk mund të bënin shumë”, shpjegoi ai.

Ai u transferua në Belgorod, një qytet rus pranë kufirit me Ukrainën, ku ai është vendosur që atëherë. “Kam shërbyer për pesë vjet në ushtri. Kontrata ime përfundon në qershor. Do të shërbej kohën që më ka mbetur dhe më pas do të iki”, tha ai. “Nuk kam asgjë për të cilën të turpërohem. Nuk jemi zyrtarisht në gjendje lufte, ndaj nuk mund të më detyrojnë të shkoj”.

Situata e Dmitrit është e ngjashme me atë të dhjetëra mijëra ushtarëve që morën pjesë në fushatën e parë ukrainase dhe tregon vështirësitë me të cilat përballet ushtria si rezultat i vendimit politik të Kremlinit për të mos i shpallur zyrtarisht luftë Ukrainës. Vladimir Putin e përshkruan pushtimin si një "operacion special ushtarak" dhe është e ndaluar në media të flitet për "luftë".

Sipas Mikhail Benyash, një avokat nga Moska që këshillon ushtrinë për nënshkrimin e kontratave, i cili foli për The Economist, sipas rregullave ushtarake ruse, trupat që refuzojnë të luftojnë në Ukrainë mund të pushohen nga puna, por nuk mund të ndiqen penalisht. Benyash tha se ditët e fundit ai mori "qindra e qindra" telefonata në studion e tij nga ushtarë që u liruan për refuzimin e kthimit në Ukrainë dhe nga shumë të tjerë që nuk duan të rinovojnë kontratat e tyre. Dhe ai sqaroi se do të ishte më e vështirë për ushtarët që të refuzonin të luftonin nëse Rusia shpallte një luftë në shkallë të gjerë. “Në kohë lufte, rregullat janë krejtësisht të ndryshme. Në atë rast, refuzimi do të nënkuptonte dënime shumë më të ashpra. Ata do të përballen me dënime me burg”, tha ai.

"Komandantët përpiqen t'i kërcënojnë ushtarët e tyre me burg nëse nuk pajtohen, por ne u themi ushtarëve që ata thjesht mund të thonë jo", tha Benyash. "Nuk ka asnjë bazë ligjore për të nisur një çështje penale nëse një ushtar refuzon të luftojë ndërsa ndodhet në territorin rus". Ai shtoi se nuk kishte dijeni për ndonjë rast të rëndë penal kundër ushtarëve që refuzuan të luftonin. Sergey Bokov, një ushtar 23-vjeçar i cili në fund të prillit vendosi të largohej nga ushtria pasi luftoi në Ukrainë, foli për shërbimin rus të BBC-së: "Komandantët tanë as nuk debatuan me ne, sepse ne nuk ishim të parët që u larguam”, tha ai ..

Analisti ushtarak Rob Lee i King's College në Londër tha se “Putini duhet të marrë një vendim për mobilizimin në javët e ardhshme. Rusisë i mungojnë njësitë tokësore të mjaftueshme me ushtarë me kontratë për rotacion të qëndrueshëm. Trupat janë veshur të hollë - ata nuk do të jenë në gjendje ta përballojnë këtë për një periudhë të gjatë”. Lee beson se një opsion për Kremlinin do të ishte autorizimi i dislokimit të njësive të rekrutëve që kryejnë shërbimin ushtarak, pavarësisht premtimeve të mëparshme të Putinit se Rusia nuk do të përdorte asnjë rekrut në luftë. “Rekrutët mund të plotësojnë disa nga boshllëqet, por ata do të jenë të trajnuar dobët. Shumë nga njësitë që supozohet të trajnojnë rekrutët po luftojnë vetë”, shkroi Lee.

Ministria ruse e Mbrojtjes po ofron kontrata speciale prej rreth 3,000 dollarë në muaj për njerëzit pa përvojë luftarake, pa specifikuar nëse do të duhet të shkojnë në Ukrainë për të luftuar apo jo. Ata kontaktuan edhe me drejtorët e disa kompanive të mëdha shtetërore për të bindur stafin e tyre për t'u bashkuar me ushtrinë "në këtë rrethanë shumë të veçantë". Dhe, natyrisht, janë mercenarët e grupit paraushtarak Wagner, i cili ka furnizuar Kremlinin me forca speciale prej vitesh. Por strategët ushtarakë besojnë se asnjë nga këto opsione nuk mund ta zgjidhë problemin. Rekrutët e rinj do të kenë nevojë për muaj trajnime përpara se të shkojnë në vijat e frontit dhe mercenarët nuk janë në numër të konsiderueshëm për të kthyer ekuacionin.

Një mobilizim i përgjithshëm mund të sjellë gjithashtu probleme politike në Kremlin. Andrei Kolesnikov, një studiues në Carnegie Endowment në Moskë, komentoi se “ndonëse 60 ose 70% e rusëve thonë se mbështesin pushtimin, nuk do të ishte njësoj nëse ata fillojnë të rekrutojnë fëmijët e tyre ose nëse fillojnë të tregojnë ardhjen e arkivoleve me ushtarët të vrarë në luftime”. Ky është një skenar që Vladimir Putin dëshiron ta shmangë me çdo kusht. Duke pasur parasysh këtë, në ditët në vijim do t'i duhet të zgjedhë një reduktim të konsiderueshëm të ambicieve të tij në Ukrainë me një përqendrim të forcave vetëm në Donbas. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1