<b>Raketa e re e Rusisë,</b> e aftë të mbajë disa armë hipersonike

Raketa e re e Rusisë, e aftë të mbajë disa armë hipersonike

24.04.2022 18:05

Një oficer i lartë ushtarak rus, ka prezantuar të dielën raketën e re balistike ndërkontinentale e cila është e aftë të mbajë disa armë hipersonike.

Gjeneral Kolonel Sergei Karakayev, komandanti i Forcave Raketore Strategjike të Ushtrisë Ruse, tha në komentet televizive se ICBM e re “Sarmat” është projektuar për të transportuar disa automjete hipersonike Avangard.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se Sarmat u testua për herë të parë të mërkurën nga objekti i lëshimit të Plesetsk në Rusinë veriore dhe kokat e tij praktike kanë arritur me sukses objektivat në poligonin e qitjes Kura në gadishullin e largët lindor të Kamçatkës.

Nisja e proves së raketës erdhi në mes të tensioneve në rritje midis Moskës dhe Perëndimit mbi veprimin ushtarak rus në Ukrainë dhe nënvizoi theksin e Kremlinit mbi forcat bërthamore të vendit.

Presidenti rus Vladimir Putin përshëndeti lëshimin e Sarmat si një arritje të madhe, duke pretenduar se raketa e re nuk ka ekuivalent të huaj dhe është e aftë të depërtojë në çdo mbrojtje të mundshme raketore.

“Kjo armë vërtet unike do të forcojë potencialin luftarak të forcave tona të armatosura, do të sigurojë sigurinë e Rusisë nga kërcënimet e jashtme dhe do t'i bëjë të mendojnë dy herë ata që në vapën e retorikës së furishme agresive përpiqen të kërcënojnë vendin tonë”, tha Putin.

Sarmat është një raketë e rëndë që ka qenë në zhvillim prej disa vitesh për të zëvendësuar Voyevoda-n e prodhimit sovjetik, raketë që nga Perëndimi është quajtur Satan dhe përbën thelbin e armatimit bërthamor të Rusisë.

Ushtria ka thënë se Avangard është në gjendje të fluturojë 27 herë më shpejt se shpejtësia e zërit dhe të bëjë manovra të mprehta në rrugën e saj për të shmangur mburojën e raketave të armikut.

Në pritje të vendosjes së Sarmat, automjeti i ri hipersonik është montuar në ICBM-të ekzistuese sovjetike.

Drejtori dhe shefi i projektuesit të prodhuesit të raketave Makeyev që zhvilloi Sarmat, Vladimir Degtyar, tha në komentet televizive se diapazoni i Sarmat e lejon atë të fluturojë përgjatë çdo trajektoreje nëpër polet veriore ose jugore për të goditur çdo objektiv në mbarë botën.

Tjera nga autori:
1