<b></b> Restoranti më i madh lundrues në botë u fundos në një thellësi prej 1 mijë metrash

Restoranti më i madh lundrues në botë u fundos në një thellësi prej 1 mijë metrash

22.06.2022 23:16

Potonuo është një restorant i famshëm lundrues në Hong Kong që është krijuar për t'i ngjasuar Pallatit Perandorak Kinez.

Rimorkiatorët tërhoqën Jumbo Kingdom, një anije trekatëshe, në det të martën e kaluar pasi ishin ankoruar në jugperëndim të qytetit për gati gjysmë shekulli. Ai u dërgua në një kantier të panjohur, por ajo u përmbys të shtunën dhe u mbyt pranë ishullit Paracel në Detin e Kinës Jugore.

Anija u mbyt në një thellësi prej më shumë se 1000 metrash dhe ishte pothuajse e pamundur të shpëtohej, tha të hënën Aberdeen Restaurant Enterprises Limited. Kompania shtoi se ishte shumë e pikëlluar nga ky incident dhe se asnjë anëtar i ekuipazhit nuk u lëndua në aksident.

Restoranti më i madh lundrues në botë

Varka, rreth 80 metra e gjatë, ishte pjesa kryesore e restorantit Jumbo Kingdom, i cili mund të strehonte më shumë se 2000 njerëz. Pranë anijes kryesore ndodheshin një anije më e vjetër dhe një anije më e vogël që kishte edhe funksionin e restorantit, një maune për tanke me ushqime deti, një anije në të cilën bëhej gatimi dhe tetë tragete të vegjël për transportin e mysafirëve, shkruan CNN.

Jumbo Kingdom, i cili dikur ishte restoranti më i madh lundrues në botë, mund ta shihnim në shumë filma, si seriali James Bond. Të famshëm të ndryshëm, duke përfshirë Mbretëreshën Elizabeth II, Jimmy Carter dhe Tom Cruise, darkonin atje.

Restoranti, i cili mund të arrihej vetëm me tragete të vegjël, ishte i njohur për fasadën e tij luksoze perandorake, bollëkun e dritave neoni dhe motiveve shumëngjyrëshe të stilit kinez (si një fron i artë në dhomën e ngrënies).

Pandemia dha një goditje përfundimtare

Por duke qenë se ka pasur gjithnjë e më pak peshq në zonë me kalimin e kohës, ky grup restorantesh ka filluar të humbasë në popullaritet dhe ka funksionuar me humbje që nga viti 2013. Pandemia dha goditjen përfundimtare, me pronarët e Jumbo që njoftuan humbjet në mars 2020 prej më shumë se 13 milionë dollarësh dhe se restoranti do të jetë i mbyllur deri në një njoftim të dytë.

U bënë përpjekje për të shpëtuar restorantin, por kostot e larta të mirëmbajtjes i penguan investitorët e mundshëm. Prandaj, pronari vendosi të zhvendosë restorantin Jumbo Floating, anija kryesore, në një kantier të panjohur. Fatkeqësisht, anija u mbyt. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1