<b></b> Rusët përdorin “shigjeta” vdekjeprurëse ndaj civilëve ukrainas, shpikje nga Lufta e Parë Botërore

Rusët përdorin “shigjeta” vdekjeprurëse ndaj civilëve ukrainas, shpikje nga Lufta e Parë Botërore

15.05.2022 20:31

Më shumë se një muaj pasi ushtria ukrainase mori Irpin nga rusët, Volodymyr Klimashevskyi po gjen ende predha të vogla si gozhda të shpërndara rreth kopshtit të tij dhe të ngulitura thellë në muret e shtëpisë së tij.

"Nuk mund t'i nxirrni me duar, duhet të përdorni pincë," tha Klimashevskyi, duke treguar murin e mbushur me shigjeta të errëta. 

Ivana Kottasová, CNN

Të quajtura flechete - në frëngjisht "shigjeta të vogla" - këto predha të mprehta, pak centimetra të gjata janë një shpikje brutale e Luftës së Parë Botërore, kur aleatët i përdorën ato për të goditur sa më shumë ushtarë armik. Ato janë të paketuara në predha që gjuhen nga tanket dhe kur predha shpërthen, disa mijëra shigjeta spërkaten në një zonë të madhe.

Predhat "Flechete" nuk janë të ndaluara, por sipas ligjit humanitar përdorimi i tyre në zonat civile është i ndaluar. Ato shkaktojnë dëme të rënda ndërsa çajnë nëpër trupa dhe mund të jenë vdekjeprurëse.

Shtetet e Bashkuara i përdorën ato gjatë Luftës së Vietnamit dhe sipas një raporti të Departamentit Amerikan të Shtetit, zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare akuzoi ushtrinë izraelite për përdorimin e tyre kundër civilëve në Gaza në vitin 2010, Por përveç kësaj, ato janë përdorur rrallë në luftën moderne.

Pasi forcat ruse u tërhoqën nga qytetet dhe fshatrat në veri të Kievit që kishin pushtuar në mars, dolën prova se ata i kishin përdorur predha të tilla gjatë sulmit të tyre.

Irpin, një periferi e Kievit, nuk është i vetmi vend ku dolën këto prova.

Në fshatin Andriivka, rreth 20 kilometra në perëndim të Irpin, fermeri Vadim Bozhko tha për CNN se gjeti shigjeta të shpërndara përgjatë rrugës që çon në shtëpinë e tij. Bozhko dhe gruaja e tij u fshehën në bodrum ndërsa shtëpia e tij ishte granatuar.

Shigjetat u gjetën gjithashtu në trupat e njerëzve të vrarë në periferi të Kievit, Bucha, sipas Liudmila Denisova, avokatja e Ukrainës për të drejtat e njeriut.

Denisova tha muajin e kaluar se pas "çlirimit të qyteteve në rajonin e Kievit, zbardhen mizoritë e reja të trupave ruse. Ekspertët mjeko-ligjorë gjetën shigjeta në trupat e banorëve të Bucha dhe Irpin. Rusët hodhën predha me to dhe i përdorën ato për të bombarduar ndërtesat e banimit në qytete dhe periferi," tha Denisova në një deklaratë.

Kjo foto e bërë më 13 maj, tregon predha shigjeta të ngulitura në murin e një shtëpie tjetër civile në Irpin.

Klimashevskyi, 57 vjeç, ende e kujton qartë ditën kur shigjeta të tilla filluan të binin si shi mbi të. Ishte 5 mars dhe ai ishte shtrirë përtokë në shtëpinë e tij, larg dritares, duke u mbuluar. Një predhë goditi shtëpinë ngjitur, por nuk arriti të shpërthejë.

Ai tha se shigjetat mbuluan zonën dhe shkatërruan dritaren në makinën e tij.

Fqinjët e tij Anzhelika Kolomiec, 53 vjeç dhe Ihor Novohatniy, 64 vjeç, u larguan nga Irpin mes luftimeve më të ashpra në mars. Kur u kthyen pas disa javësh larg, ata thanë se gjetën shigjeta të shumta të shpërndara rreth kopshtit të tyre dhe në majë të çatisë së tyre.

Ata po i mbajnë shigjetat në një kavanoz qelqi në oborr dhe herë pas here, ata shtojnë edhe ndonjë tjetër.

"Po i gjejmë të gjithë," tha Novohatniy, duke treguar shigjetat që janë ende të vendosura në çatinë e oborrit. "Këto dalin po i gjejmë nga çatia, por zakonisht, ato përhapen përreth."

Kur më në fund mundën të ktheheshin në shtëpi, Kolomiec bëri atë që bën çdo pranverë. Ajo u kujdes për kopshtin e saj, duke mbjellë gjethe sallate, qepë dhe bimë të tjera.

Duke gërmuar përreth, ajo vazhdonte të gjente shigjetat e vogla metalike që ushtarët rusë po gjuanin drejt saj dhe shtëpisë së saj. Por kujtimi i atyre ditëve të tmerrshme nuk e ka penguar atë të bëjë atë që do.

"Unë e dua kopshtarinë, nuk kam shumë hapësirë, por vitin e kaluar kam pasur qindra domate, po ua kam dhënë të gjithëve, këtë vit nuk kemi mundur të marrim domate, por kam rukola dhe qepë dhe pak lule."

Tjera nga autori:
1