<b></b> Rusia ka kapur rreth 1000 luftëtarë në Azovstal - çfarë do të ndodhë me ta?

Rusia ka kapur rreth 1000 luftëtarë në Azovstal - çfarë do të ndodhë me ta?

18.05.2022 21:29

Pothuajse 1000 luftëtarë ukrainas të fshehur për javë të tëra në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol janë dorëzuar te forcat ruse dhe separatistët pro-rusë, tha Ministria ruse e Mbrojtjes.

Nuk dihet ende se si do të jetë fati i tyre. Ukraina po bën thirrje për shkëmbimin e të burgosurve, por disa zyrtarë rusë besojnë se ata duhet të gjykohen për të ashtuquajturat krime lufte.

"Ukraina ka nevojë për heronj të gjallë", tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të natës pas fillimit të evakuimit të personave nga fabrika e çelikut, duke shtuar se "po punohet për t'i kthyer djemtë në shtëpitë e tyre".

Por nuk dihet nëse dhe kur do të ndodhë një gjë e tillë. Gjegjësisht, ende nuk dihen detajet e marrëveshjes së arritur mes dy palëve, por edhe OKB-së dhe Kryqit të Kuq.

Një shkëmbim për ushtarët rusë të kapur?

Ukraina thotë se janë duke u zhvilluar bisedime për shkëmbimin e luftëtarëve të Azovstal me robër rusë të luftës, por Rusia nuk e ka konfirmuar informacionin. Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se ushtarët do të trajtohen "në përputhje me ligjin ndërkombëtar", por ka shqetësime se çfarë do të ndodhë me ta nëse ata mbeten në paraburgim rus.

Deputetja ukrainase Lesia Vasilenko tha për BBC se "nëse nuk kthehen në Ukrainë", fati i këtyre njerëzve të guximshëm do të jetë i panjohur".

"Do të jetë në duart ruse, gjë që është larg nga një situatë ideale", tha ajo.

“Këto janë kafshë në trupin e njeriut dhe duhet të ekzekutohen”.

Shqetësuese janë deklaratat e disa zyrtarëve rusë që krahasojnë ushtarët ukrainas me kriminelët nazistë.

"Ne nuk duhet të shkëmbejmë kriminelët nazistë. Ne duhet t'i gjykojmë ata", tha dje kryetari i parlamentit rus Vyacheslav Volodin.

Një tjetër politikan, Leonid Slutski, shkoi një hap më tej dhe tha se të evakuuarit ishin "kafshë në trupin e njeriut dhe duhet të ekzekutoheshin". Udhëheqësi i separatistëve në Donetsk, Denis Pushilin, tha se ukrainasit që janë të vendosur në Azovstal janë "kriminelë lufte neo-nazistë" dhe duhet të përfundojnë në një gjykatë ndërkombëtare.

Zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Hana Maliar, i tha BBC-së se deklarata të tilla "ka shumë të ngjarë të synonin propagandën e brendshme në Rusi".

Rusia pretendon, pa asnjë provë, se Ukraina është një vatër e neonazistëve dhe një nga qëllimet kryesore të "operacionit special ushtarak" në Ukrainë është denazifikimi i atij vendi. Rusët, veçanërisht Regjimenti Azov, anëtarët e të cilit janë në mesin e të evakuuarve nga Azovstal, pretendojnë se janë nazist.

Ata këmbëngulën se duhet të vazhdojnë të luftojnë

Azov u formua në vitin 2014 si një forcë policore vullnetare, por tani është pjesë e një njësie të Gardës Kombëtare. Fillimisht ishte e lidhur me të djathtën ekstreme.

Në fund të fundit, ka të ngjarë që Vladimir Putin të marrë vendimin përfundimtar se çfarë do të ndodhë me luftëtarët Azovstal.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ka thënë ushtarëve në fabrikën e çelikut për javë të tëra se ata janë të lirë të heqin dorë nga luftimet nëse lind një situatë e tillë dhe se nuk duhet të sakrifikojnë jetën e tyre. Por anëtarët e Batalionit Azov këmbëngulën se ata duhet të vazhdojnë të luftojnë.

Ngushëllimi për familjet e luftëtarëve është se në negociatat për sigurinë e tyre janë përfshirë edhe organizatat ndërkombëtare si Kryqi i Kuq dhe Kombet e Bashkuara.

Por Mariupol është një fitore strategjike për rusët dhe anëtarët e Batalionit Azov janë një fitore për Putinin, i cili mund t'i marrë si shembull dhe të thotë: "E shihni, ju thashë se ka nazistë në Ukrainë". /Nacionale/

 

Tjera nga autori:
1