<b></b> Rusia lëshon raketa balistike Iskander në qiellin e Ukrainës

Rusia lëshon raketa balistike Iskander në qiellin e Ukrainës

26.05.2022 16:20

Në pamjet e publikuara më poshtë shihet një transportues i kamufluar që vendoset në pozicion përpara se të gjuajë një raketë balistike në qiellin e Ukrainës.

Video e publikuar nga The Sun, është marrë në ministria e Mbrojtjes ruse gjatë ditës së sotme.

Këto pamje shoqërohen me një përshkrim, ku thuhet, "pamjet e punës luftarake të ekuipazhit të sistemit raketor operativ-taktik Iskander gjatë një operacioni të posaçëm ushtarak.”

“Forcat e Armatosura të Federatës Ruse vazhdojnë të godasin me raketa me precizion të lartë objektet e infrastrukturës së rëndësishme ushtarake të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

OTRK ‘Iskander’ i referohet armëve me precizion të lartë me një rreze qitjeje deri në 500 kilometra. Koka e kësaj rakete mund të shkatërrojë pothuajse çdo objektiv: postet komanduese të armikut, kolonat e pajisjeve si dhe sistemet e mbrojtjes ajrore.

9K720 Iskander është një sistem i lëvizshëm i raketave balistike me rreze të shkurtër të prodhuar dhe vendosur nga ushtria ruse.

Ky sistem ka hyrë në shërbim në vitin 2006 dhe përdoret nga Rusia, Armenia, Algjeria dhe Bjellorusia.

Tjera nga autori:
1