<b></b>  SHBA po humbet avantazhin ushtarak në Azi, dhe Kina e di këtë

SHBA po humbet avantazhin ushtarak në Azi, dhe Kina e di këtë

15.06.2022 19:52

Opinion nga Ashley Townshend dhe James Crabtree, i botuar në New York Times

Ndërsa forcat e armatosura të Kinës rriten në forcë, sofistikim dhe besim, parandalimi ushtarak i udhëhequr nga SHBA në Indo-Paqësorin humbet kafshimin e tij.

Merrni praninë ushtarake amerikane në rajon. Ajo ka rreth 55,000 personel ushtarak në Japoni dhe 28,000 në Korenë e Jugut. Disa mijëra të tjerë janë vendosur në Australi, Filipine, Tajlandë dhe Guam. Ky qëndrim ka ndryshuar pak që nga vitet 1950. Por planet për të rigjallëruar praninë e SHBA-së janë penguar nga buxhetet e pamjaftueshme, prioritetet konkurruese dhe mungesa e konsensusit në Uashington se si të merret me Kinën.

Pentagoni ka rritur investimet e tij në teknologjitë e avancuara si inteligjenca artificiale dhe sistemet kibernetike dhe hapësinore për t'u përgatitur për një konflikt të mundshëm të teknologjisë së lartë me Kinën në vitet 2030. Por balanca e fuqisë ka të ngjarë të ndryshojë në mënyrë të vendosur në favor të Kinës në kohën kur ato të vendosen, përveç nëse Shtetet e Bashkuara sjellin burime të reja në tryezë së shpejti.

Presidenti Biden prezantoi buxhetin më të madh të mbrojtjes në dollarë këtë vit, por pjesa më e madhe e rritjes do të konsumohet nga rritja e inflacionit. Biden, ashtu si ish-Presidenti Donald Trump, nuk arrin të arrijë një objektiv prej 3-5% për rritjen reale të buxhetit vjetor, një objektiv dypartiak i vendosur edhe para luftës në Ukrainë dhe shpesh i përmendur si minimumi për të cilin Pentagoni ka nevojë në kohën e sotme epoka e konkurrencës me fuqi të lartë.

Me ushtrinë amerikane të shpërndarë nëpër botë, Kina mund të përqendrojë forcat e saj për të fituar një konflikt të ardhshëm në lagjen e saj. Ajo tani ka aftësinë. Kina ka marinën më të madhe në botë dhe forcën më të madhe ajrore në Azi dhe një arsenal masiv raketash të dizajnuara për të penguar Shtetet e Bashkuara nga projektimi i fuqisë ushtarake në Paqësorin Perëndimor në një krizë. Aeroplanmbajtësja e tretë dhe më e avancuar e Kinës është drejt përfundimit dhe pajisje të tjera të reja janë në zhvillim ose tashmë në shërbim.

Përkundrazi, qëndrimi ushtarak i SHBA-së në Azi është penguar nga shqetësimet e dekadave për konfliktin në Lindjen e Mesme. Lufta në Ukrainë është shndërruar në një angazhim afatgjatë prej 54 miliardë dollarësh dhe e ka detyruar zotin Biden të vonojë dhe të rinovojë Strategjinë e Mbrojtjes Kombëtare dhe Strategjinë e Sigurisë Kombëtare të administratës së tij – dokumente kyçe që përcaktojnë prioritetet globale dhe nevojat për burime – ndërsa zyrtarët po luftojnë se si të të trajtojë Kinën dhe Rusinë në të njëjtën kohë.

Ekipi i Biden i dha fund ndërhyrjes së gjatë dhe të kushtueshme të SHBA-së në Afganistan, por kjo nuk liroi shumë burime për Indo-Paqësorin. Uashingtoni nuk duhet të harrojë faktin se Kina është një kërcënim shumë më i madh për sigurinë se Rusia, tani dhe në planin afatgjatë.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha se "Indo-Paqësori është në zemër të strategjisë së madhe të Amerikës" gjatë një fjalimi javën e kaluar në samitin e mbrojtjes Shangri-La Dialogu në Singapor, por ai ofroi pak burime ose angazhime të reja.

Për të kthyer rrjedhën, Shtetet e Bashkuara duhet t'i japin përparësi kërcënimit kinez, të ndërtojnë forcën e tyre ushtarake në Azi dhe t'i ofrojnë Australisë, Japonisë dhe Indisë aftësi më të sofistikuara ushtarake dhe teknologjike për të forcuar një strategji të mbrojtjes kolektive.

Ajo duhet të zgjerojë urgjentisht Iniciativën e Parandalimit të Paqësorit, e cila do të drejtonte shpenzime shtesë drejt forcimit të pranisë ushtarake të SHBA-së në perëndim të Havait duke përhapur forcat më gjerësisht në të gjithë rajonin, duke përmirësuar logjistikën dhe mbrojtjen ajrore dhe masa të tjera. Këto nevojiten për të reduktuar ekspozimin e forcave amerikane ndaj raketave kineze me rreze të gjatë dhe për të rritur vendndodhjet nga ku ato mund të operojnë në një krizë. Por kjo iniciativë ka vuajtur nga financimi i pamjaftueshëm dhe kritikat se nuk po përmbusheshin prioritetet e saj kryesore.

Shtetet e Bashkuara mund të forcojnë gjithashtu pozicionin e tyre ushtarak në rajon duke rritur numrin e nëndetëseve sulmuese me bazë në Guam nga pesë në gjashtë, duke zgjeruar operacionet detare në Paqësor dhe duke vendosur luftëtarë, anije luftarake, drone dhe raketa më të avancuara me rreze të gjatë veprimi për rajonin. 

Por e gjithë kjo mund të mos jetë e mjaftueshme. Sfida e paraqitur nga Kina po bëhet aq e madhe saqë vetëm Shtetet e Bashkuara nuk mund të ruajnë më ekuilibrin e fuqisë ushtarake në Azi.

Uashingtoni ka ndërmarrë një hap të parë të guximshëm drejt ndarjes së më shumë barrës me marrëveshjen AUKUS të shpallur vitin e kaluar, sipas së cilës do të punojë me Britaninë për të furnizuar Australinë me nëndetëse me energji bërthamore dhe për të bashkë-zhvilluar ndërkohë teknologji të tjera të avancuara ushtarake. Por nëndetëset nuk do të hyjnë në shërbim deri në fund të viteve 2030 dhe përpjekjet e tjera bashkëpunuese të AUKUS do të kërkojnë reforma të ashpra ndaj kufizimeve të vjetra të SHBA-së për ndarjen e teknologjisë së ndjeshme të sigurisë kombëtare.

Uashingtoni duhet të mbështesë qëllimet australiane dhe japoneze për të ndërtuar raketa me rreze të gjatë veprimi në tokën vendase duke ndarë pronësinë intelektuale, të sigurojë më shumë armë amerikane për Indinë dhe të forcojë fondet e huaja ushtarake në rajon, duke filluar me një fond të dedikuar për forcimin e aftësive parandaluese të Tajvanit.

Amerika ka neglizhuar prej kohësh strategjinë e saj të mbrojtjes në Azi, duke e parë sfidën e Kinës si të rëndësishme, por jo urgjente. Skenat që shpalosen tani në Evropë janë një kujtesë e ashpër e asaj që mund të ndodhë kur parandalimi dështon. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1