<b></b> Sanksionet perëndimore ndaj Rusisë mund të shkaktojnë vetëm fatkeqësi, thotë presidenti i Kinës

Sanksionet perëndimore ndaj Rusisë mund të shkaktojnë vetëm fatkeqësi, thotë presidenti i Kinës

22.06.2022 18:25

Presidenti Kinez Xi Jinping bëri thirrje sot në hapjen e forumit të biznesit BRICS për solidaritet dhe bashkëpunim për të mbështetur rimëkëmbjen ekonomike globale dhe ka kritikuar sanksionet perëndimore ndaj Rusisë, të cilat ai tha se mund të shkaktojnë vetëm katastrofë.

"Kriza e Ukrainës tingëllon si një alarm për botën", tha Xi, duke inauguruar forumin e biznesit të BRICS përmes lidhjes video, duke shtuar: Faktet kanë vërtetuar edhe një herë se sanksionet kanë një thikë me dy tehe.

Xi bëri thirrje për një koordinim më të fortë të politikave makroekonomike për të parandaluar një ngadalësim apo edhe një kërcënim për rimëkëmbjen globale dhe tha se vendet e mëdha të zhvilluara duhet të miratojnë politika ekonomike "të përgjegjshme".

"Lufta ka ngritur alarmin për njerëzimin"

Lufta në Ukrainë, të cilën Moska filloi në fund të shkurtit, ka ngritur edhe një herë një "alarm për njerëzimin", tha ai.

Presidenti kinez nuk e ka kritikuar Rusinë anëtare të BRICS.

Xi as nuk përmendi Perëndimin dhe NATO-n me emër, por tha se shtetet do të përfundonin në telashe "nëse besojnë verbërisht në forcën e tyre, zgjerojnë aleancat ushtarake dhe kërkojnë sigurinë e tyre në kurriz të të tjerëve".

“Konfliktet mes blloqeve nuk sjellin paqe, por luftë”

“Historia ka treguar se hegjemonia, politika grupore dhe konfliktet mes blloqeve nuk sjellin paqe apo stabilitet, por luftë dhe konflikt”, tha Xi në fjalimin e tij.

Komuniteti ndërkombëtar, theksoi ai, duhet të punojë së bashku për t'i rezistuar hegjemonisë dhe politikës së pushtetit.

Udhëheqësit e Brazilit, Rusisë, Indisë, Kinës dhe Afrikës së Jugut janë planifikuar të takohen praktikisht të enjten. Këtë herë samiti kryesohet nga Kina.

Të gjithë anëtarët e BRICS (Brazili, India, Kina dhe Afrika e Jugut) kundërshtuan sanksionet perëndimore pas pushtimit rus të Ukrainës. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1