<b></b> Scholz ende shpreson se Sofja do të heqë veton ndaj Shkupit

Scholz ende shpreson se Sofja do të heqë veton ndaj Shkupit

13.06.2022 10:21

Ka një shans për të bërë përparim në veton e Bullgarisë në bisedimet e pranimit të Maqedonisë së Veriut fqinje në BE, ka thënë kancelari gjerman, Olaf Scholz, pas një takimi me kryeministrin bullgar, Kiril Petkov, i cili konfirmoi se Sofja do të heqë veton e saj vetëm nëse Shkupi përmbush kërkesat e propozuara.

Kancelari ka thënë se Ballkani Perëndimor duhet të ketë një perspektivë të sigurt evropiane, por shtoi se Maqedonia e Veriut duhet të përmbushë kushtet.

Sipas tij, në BE ka një mirëkuptim të madh të përbashkët se cili duhet të jetë rezultati i negociatave, problemi është se si do të arrihet ky rezultat.

Pak para se koalicioni qeverisës i Bullgarisë të shpërbëhej në mes të javës së kaluar, kishte shpresa të mëdha për një përparim në negociatat midis Sofjes dhe Shkupit. Të dy vendet dhe Presidenca franceze negociuan me BE-në për të garantuar se kërkesat e Bullgarisë do të përmbusheshin përpara mbylljes së çdo kapitulli negociues të Maqedonisë së Veriut, raporton Euractiv.

Lideri i njërës prej partive në koalicionin ITN – Vendimi i Slavi Trifonov shpërbeu për ti dhënë fund  koalicionit. ITN kishte ministrin e jashtëm në koalicion, por Trifonov pretendoi se kryeministri po luante një lojë të dyfishtë dhe po premtonte se do të hiqte veton.

“Pozicioni i Bullgarisë në këtë fazë është se vetoja për fillimin e negociatave për anëtarësimin në BE në Maqedoninë e Veriut mund të hiqet vetëm nëse Shkupi jep garanci se do të zbatojë Marrëveshjen e Fqinjësisë dhe do të përfshijë bullgarët si një nga kombet shtetformuese në kushtetutën e tij”, ka thënë Scholz, raporton Euractiv.

Kancelari gjerman tha se mbështet fuqimisht një marrëveshje për fillimin e bisedimeve të pranimit në BE midis Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë. Megjithatë, ai pranoi se heqja e vetos deri në fund të qershorit do të ishte shumë e vështirë.

“Gjermania e kupton se nuk është e lehtë të kapërcehen dallimet historike mes vendeve fqinje, por përvoja jonë tregon se është pasuruese për të gjithë kur kapërcehet mosbesimi dhe ndërtohen marrëdhënie miqësore me fqinjët. Prandaj e mbështes fuqimisht marrëveshjen për fillimin e negociatave të anëtarësimit në BE ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë. Mendoj se ka një shans për të bërë përparim”, ka thënë Scholz.

Ai shpjegoi se diskutimet do të vazhdojnë deri në fund të presidencës franceze dhe shpreson për  përparim. “Jam i bindur se së bashku ne evropianët jemi përgjegjës për BE-në dhe për stabilitetin e Ballkanit. Është e rëndësishme që ne ta përdorim procesin e zgjerimit tani për të mirën e Evropës”, ​​tha Scholz.

Scholz këtë vikend vizitoi edhe Shkupin, ku riafirmoi mbështetjen e tij për Maqedoninë e Veriut. Megjithatë, kryeministri maqedonas Dimitar Kovaçevski tha se ishte skeptik se Sofja do të ndryshonte qëndrimin e saj. “Një nga parakushtet për negociata të suksesshme është që palët negociuese të kenë besim në proces. Ne jemi vendi që duam zgjidhje. Bullgaria gjithashtu duhet të jetë e përgatitur për ta bërë këtë. Meqë ra fjala, ka një dallim të madh mes nesh dhe Bullgarisë”, tha Kovaçevski.

Qeveria e Kovaçevskit nuk ka shumicën për të ndryshuar kushtetutën maqedonase për të përfshirë bullgarët. Kjo varet nga VMRO-DPMNE, e cila kundërshton zbatimin e kërkesave të Bullgarisë.

Tjera nga autori:
1