<b></b> ShBA: Rusia ka përdorur 10 deri në 12 armë hipersonike në Ukrainë

ShBA: Rusia ka përdorur 10 deri në 12 armë hipersonike në Ukrainë

10.05.2022 21:44

Një zyrtar i lartë i Mbrojtjes amerikane, thotë se Rusia ka përdorur rreth 10 deri në 12 armë hipersonike gjatë luftës në Ukrainë.

Duke paralajmëruar se ShBA-ja nuk ka një "numërim të përsosur", zyrtari tha se numri i armëve hipersonike që ka përdorur Rusia është "ndoshta midis 10 dhe 12", raporton CNN.

Megjithëse zyrtari nuk specifikoi datat dhe vendndodhjet e lëshimeve, zyrtarët amerikanë vëzhguan përdorimin e parë luftarak të njohur të raketës hipersonike ruse Kinzhal të lëshuar nga ajri kundër një ndërtese në Ukrainën perëndimore.

Zyrtari nuk e vërtetoi pretendimin e Ukrainës se Rusia kishte lëshuar raketa Kinzhal në Odesa gjatë fundjavës.

Sergey Bratchuk, një zëdhënës i administratës ushtarake rajonale të Odesës, tha se Rusia kishte gjuajtur tre raketa Kinzhal në një "objektiv të infrastrukturës turistike".

Megjithatë, zyrtari amerikan tha se ShBA nuk ka parë asnjë indikacion se Rusia ka përdorur armë hipersonike në këto sulme.

"Natyrisht, ne i kemi parë ata të përdorin hipersonikë në të kaluarën dhe të godasin ndërtesat, por nuk kam fakte për të treguar se ato janë përdorur në Odesa," tha zyrtari.

Raketa Kinzhal, e cila u bë operacionale në vitin 2017, ka një shpejtësi maksimale prej 12 Mach, ose më shumë se 14,400 kilometra në orë. Është një version i lëshuar nga ajri i raketës balistike ruse Iskander me rreze të shkurtër veprimi.

Zyrtarët amerikanë minimizuan rëndësinë e përdorimit rus të raketës së tyre hipersonike Kinzhal.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin tha se ai nuk e konsideronte atë si "një lloj ndryshimi të lojës" pasi rusët njoftuan lëshimin e raketës.

Rusia gjithashtu pretendoi se përdori raketat Iskander në prill për të goditur depot e armëve dhe pajisjet ushtarake ukrainase.

Ukraina, nga ana tjetër, pretendon se Rusia përdori raketat Iskander të lëshuara nga Krimea për të goditur një vendbanim në distriktin Odesa në fillim të prillit.

Në thelb, të gjitha raketat janë hipersonike – që do të thotë se ato udhëtojnë të paktën pesë herë më shumë se shpejtësia e zërit. Pothuajse çdo kokë lufte e lëshuar nga një raketë në atmosferë do ta arrijë këtë shpejtësi duke shkuar drejt objektivit të saj. Nuk është një teknologji e re.

Ajo për të cilën fuqitë ushtarake – përfshirë Rusinë, Kinën, Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Veriut – po punojnë tani është një automjet me rrëshqitje hipersonike (HGV).

Një HGV është një ngarkesë shumë e manovrueshme që teorikisht mund të fluturojë me shpejtësi hipersonike ndërsa rregullon kursin dhe lartësinë për të fluturuar pa u zbuluar nga radari dhe mbrojtja raketore.

HGV është arma që është pothuajse e pamundur të ndalohet, dhe mendohet se Rusia një të tillë në arsenalin e saj, sistemin Avangard, të cilin presidenti rus Vladimir Putin në 2018 e quajti "praktikisht të paprekshëm" ndaj mbrojtjes ajrore perëndimore.

Tjera nga autori:
1