<b></b> Shfaqen çarjet e para të Perëndimit për luftën Ukrainë - Rusi

Shfaqen çarjet e para të Perëndimit për luftën Ukrainë - Rusi

31.05.2022 20:14

Po shfaqen çarjet e para në frontin Perëndimor kundër Moskës, me aleatët evropianë dhe SHBA-së që ndahen gjithnjë e më shumë nëse do të vazhdojnë dërgimin e armëve më të fuqishme në Ukrainë, për të cilat disa prej tyre kanë frikë se mund të zgjasë konfliktin dhe të rrisë pasojat e tij ekonomike.

Në qendër të mosmarrëveshjes - e cila po ndan një grup fuqish evropiane perëndimore nga SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe një grup vendesh kryesisht të Evropës qendrore dhe veriore - janë perceptimet divergjente për kërcënimin afatgjatë që paraqet Rusia dhe nëse Ukraina mund të mbizotërojë në të vërtetë në fushën e betejës.

Blloku i parë, i udhëhequr nga Franca dhe Gjermania, po ngurron t'i sigurojë Ukrainës llojet e armëve sulmuese me rreze të gjatë veprimi që do t'i duheshin për të rikuperuar tokën e humbur nga ushtritë ruse në jug dhe lindje të vendit. Ata dyshojnë se Rusia do të kërcënonte drejtpërdrejt Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut.

Nga ana tjetër, Uashingtoni, Londra dhe një grup vendesh kryesisht të Evropës qendrore dhe veriore, disa prej tyre ish-anëtare të bllokut sovjetik, e shohin ofensivën ruse si një pararojë të zgjerimit të mëtejshëm nga Moska, duke e bërë Ukrainën në vijën e parë të një lufte më të gjerë të Rusisë kundër Perëndimit.

Dallimet midis dy grupeve – të cilat zyrtarët evropianë thanë se janë ndërtuar javët e fundit, pasi Ukraina humbi terren në zonën e saj të Donbasit – po transmetohen më me zë të lartë në publik këtë javë, ndërsa krerët e qeverive të Bashkimit Evropian mbajnë një samit për Ukrainën.

Kolektivisht, qeveritë evropiane kanë qenë në gjendje të bien dakord për masat për të izoluar ekonominë ruse që dikur do të ishin të paimagjinueshme, duke përfshirë një embargo për shumicën e naftës së papërpunuar që Rusia i shet Evropës. Por opinioni është ashpërsisht i ndarë mbi aksionet e luftës dhe shanset e Ukrainës.

Deklaratat publike të liderëve të Francës dhe Gjermanisë dhe komentet e zyrtarëve të këtyre vendeve sugjerojnë se ata janë skeptikë se Kievi mund të dëbojë pushtuesit dhe ata kanë bërë thirrje për një armëpushim të negociuar.

Udhëheqësit në shtetet baltike, Poloni dhe gjetkë argumentojnë në vend të kësaj se furnizimi i Ukrainës me armë të rënda gjithnjë e më të sofistikuara është kritike jo vetëm për të mbajtur linjën, por për të rikthyer përparimet ruse dhe për t'i dhënë Moskës llojin e goditjes që do të pengonte presidentin rus Vladimir Putin nga çdo ushtri e mëtejshme.

Disa vende të Evropës Perëndimore po humbasin oreksin për të mbështetur një luftë që ata mendojnë se është e pafitueshme dhe ka arritur në një ngërç të përgjakshëm që po shteron burimet evropiane dhe po përkeqëson një recesion të afërt. Në të kundërt, Polonia dhe vendet baltike, të cilët dikur jetonin nën çizmet e Kremlinit, e shohin veten si në radhë për zgjerimin imperialist rus.

Rrjedha e miliona refugjatëve ukrainas në ato vende e ka sjellë luftën shumë më afër jetës së zakonshme të qytetarëve, ndërsa për Gjermaninë, Austrinë dhe Italinë, konflikti ndihet kryesisht përmes kostove më të larta të energjisë.

Ndryshe nga liderët e Britanisë, Polonisë, vendeve baltike dhe disa vendeve të Europës Qendrore, liderët francezë dhe gjermanë nuk e kanë vizituar ende Kievin. Kancelari gjerman Olaf Scholz ka paralajmëruar vazhdimisht se konflikti mund të çojë në një Luftë të Tretë Botërore dhe në asgjësimin bërthamor. Qëllimi i angazhimit perëndimor, ka thënë z. Scholz, ishte që të mos fitonte Rusia.

Gjermania nuk ka dërguar tanke në Ukrainë dhe ka rënë dakord të dërgojë shtatë pjesë të artilerisë së rëndë. Deri më tani, ekonomia më e madhe e Evropës, me një popullsi që tejkalon 83 milionë banorë, ka dërguar ndihmë ushtarake me vlerë rreth 200 milionë euro, sipas vlerësimeve të qeverisë—më pak se Estonia, me një popullsi prej pak më shumë se një milion. Franca ka dërguar 12 topa të tipit howitzer në Kiev dhe nuk ka dërguar tanke apo mbrojtje ajrore.

Polonia i ka dorëzuar Ukrainës më shumë se 240 tanke T72 të dizajnuara nga sovjetikët, së bashku me dronët, raketat lëshuese, dhjetëra automjete luftarake të këmbësorisë dhe kamionë me municione. Republika Çeke ka dërguar helikopterë, tanke dhe pjesë të nevojshme për të mbajtur fluturimin e forcave ajrore të Ukrainës.

Qytetarët e zakonshëm në Lituani dhe Republikën Çeke kanë dhuruar dhjetëra milionë euro për fushatat e grumbullimit për blerjen e dronëve turq dhe armëve të epokës sovjetike për Ukrainën.

"Ne po dërgojmë çdo gjë që mundemi, çfarëdo që kemi dhe kurdo që të kemi mundësi", tha presidenti polak Andrzej Duda, i cili e ka vizituar Zelensky dy herë dhe flet me të shumicën e ditëve. “Pse? Sepse ne besojmë se kjo është një luftë kundër qytetërimit. Bëhet fjalë për një luftë për mbrojtjen e Evropës”.

Gjermania, e cila ka ndjekur për dekada një politikë miqësore me Rusinë dhe ekonomia e së cilës varet shumë nga importet e gazit rus, është ende e lidhur me një qasje që ka dështuar dukshëm pas pushtimit të paligjshëm të Putin, tha ambasadori.

Rreth 70% e gjermanëve mbështesin politikën e kujdesshme të zotit Scholz, sipas një sondazhi të Forsa nga fillimi i majit. Ai tregoi se 46% e gjermanëve kanë frikë se dërgesat e armëve të rënda rrisin rrezikun e përhapjes së luftës përtej Ukrainës. Sondazhe të tjera kanë treguar dyshime të ngjashme në Itali dhe Francë.

Zyrtarët francezë dhe gjermanë hedhin poshtë akuzat se po bëjnë shumë pak ose se po e shtyjnë zotin Zelensky të bëjë lëshime. Presidenti francez Emmanuel Macron dhe Scholz, të cilët flasin rregullisht me presidentin ukrainas dhe homologun e tij rus, kanë thënë vazhdimisht se Kievi do të vendosë për kushtet e çdo marrëveshjeje paqeje.

Gjermania dhe Franca janë dakord me SHBA-në, Kanadanë dhe Evropën Perëndimore në lidhje me luftën në Ukrainë, tha Wolfgang Schmidt, shefi i shtabit të zotit Scholz dhe një ministër i qeverisë. Ai tha se kishte disa dallime në qasje midis Berlinit dhe vendeve të tjera në Evropën Qendrore dhe Lindore, por jo në vlerësimin e tyre për kërcënimin e paraqitur nga Putin.

"Nëse nuk i përballojmë ambiciet e Putinit në mënyrë vendimtare dhe të bashkuar, konflikti do të përhapet në republikën e Moldavisë, Gjeorgjisë, por edhe në Ballkanin Perëndimor", paralajmëroi Schmidt në një debat të fundit të panelit në Berlin. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1