<b></b> Situata me Covid në Korenë e Veriut, Kim Jong-un: Jemi në trazira të mëdha

Situata me Covid në Korenë e Veriut, Kim Jong-un: Jemi në trazira të mëdha

15.05.2022 21:31

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, ka paralajmëruar se vendi i tij është futur në "trazira të mëdha" pasi raportoi 21 vdekje të tjera, disa ditë pasi shteti sekret pranoi për herë të parë se ishte në fillimin e një shpërthimi të koronavirusit.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve të vendit tani është 27, me 524,440 infektime që i atribuohen një përhapjeje të shpejtë të etheve në përputhje me Covid që nga fundi i prillit.

Regjimi tha se 243,630 njerëz ishin shëruar dhe 280,810 mbetën në karantinë. Megjithatë, ai nuk specifikoi se sa nga rastet dhe vdekjet ishin konfirmuar si infeksione Covid-19.

Vala e rasteve me Covid-19 vjen pasi vende të tjera, si Afrika e Jugut, kanë raportuar shpërthime të reja të sëmundjes ndërsa ShBA zbuloi javën e kaluar se kishte regjistruar më shumë se 80 milionë raste Covid që nga fillimi i pandemisë. Nga pandemia në ShBA kanë vdekur më shumë se një milion njerëz, një shifër e përshkruar si "një moment historik tragjik" nga Presidenti Joe Biden.

E këto zhvillime globale tregojnë se pandemia Covid nuk po tregon shenja tërheqjeje.

Koreja e Veriut vendosi "masa maksimale parandaluese" në një bllokim mbarëkombëtar të premten pasi pranoi se përpjekjet e saj për të përmirësuar virusin gjatë dy viteve të fundit kishin dështuar.

"Përhapja e epidemisë malinje është një trazirë e madhe që do të bjerë mbi vendin tonë që nga fillimi," tha Kim në një takim urgjent të Partisë së Punëtorëve në pushtet.

“Por nëse nuk e humbim fokusin në zbatimin e politikës së epidemisë dhe ruajmë fuqinë e fortë të organizatës… ne mund të kapërcejmë më shumë se sa krizën.”

Përhapja paraqet një rrezik potencialisht serioz për Korenë e Veriut, e cila nuk besohet se ka vaksinuar 26 milionë njerëzit e saj. Sistemi i kujdesit shëndetësor me burime të dobëta gjithashtu do ta kishte të vështirë të luftonte për të përballuar një shpërthim të madh, thonë zyrtarët ndërkombëtarë të shëndetësisë.

Kee Park i Shkollës Mjekësore të Harvardit tha se regjimi po teston vetëm 1,400 njerëz në javë.

Korea e Veriut  më parë kishte këmbëngulur se nuk kishte regjistruar asnjë rast të vetëm Covid që kur mbylli kufijtë e saj në fillimin e pandemisë më shumë se dy vjet më parë. Por, ky veprim i ndërpreu tregtinë me Kinën dhe shkaktoi më shumë dëme në një ekonomi tashmë të goditur nga fatkeqësitë natyrore dhe sanksionet e OKB-së të vendosura në përgjigje të testeve të saj bërthamore dhe raketore.

Pasi realizoi një nga mbylljet më të rrepta të kufijve në botë për të mbrojtur sistemin e saj të dobët të kujdesit shëndetësor, Korea e Veriut përfundimisht rihapi trafikun hekurudhor të mallrave me Kinën në janar.

Vendi ka shmangur ofertat e vaksinave kundër Covid nga Kina dhe Rusia, si dhe nga skema Covax e Organizatës Botërore të Shëndetësisë - me sa duket sepse administrimi i vaksinave do të kërkonte monitorim të jashtëm.

Javën e kaluar, Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) riklasifikoi Omicron BA.4 dhe BA.5 si "variante shqetësuese" dhe tha se këto variante kanë sjellë një kërcënim për një rritje të konsiderueshme të rasteve të Covid-19 në BE në javët dhe muajt e ardhshëm, por jo ndonjë “rritje në ashpërsinë e infeksionit”.

Tjera nga autori:
1