<b></b> Snajperisti më vdekjeprurës në botë

Snajperisti më vdekjeprurës në botë "Wali" largohet nga Ukraina

11.05.2022 19:28

Snajperi kanadez "Wali" luftoi së bashku me ushtarët ukrainas kundër Rusisë për muaj të tërë. Tani ai është kthyer në atdheun e tij, duke folur për luftën brutale dhe shpresën e tij se Ukraina do të fitojë.

Ai është një nga heronjtë e shumtë të luftës së Ukrainës dhe snajperisti kanadez njihet vetëm me pseudonimin "Wali". Në fillim të marsit, ushtari, i cili fitoi famë botërore për vrasjen e një terroristi të IS-it nga një distancë prej 3.5 kilometrash në vitin 2017, udhëtoi për në Ukrainë për të mbështetur vendin kundër Rusisë.

Tani, pas gati dy muajsh dhe vendosjeve të shumta në vijën e frontit në Ukrainë, Wali është kthyer në Kanada, tek gruaja dhe djali i tij i vogël - dhe me kujtimet e një lufte brutale.

Ish-ushtari i shpëtoi vdekjes tri herë 

Në një intervistë për “Bild” ai ka shpjeguar pse ka udhëtuar në zonën e luftës. “Nuk mund të thosha jo. Kur je një luftëtar, ndjen një përgjegjësi, këta njerëz po i rezistojnë asaj që besohej të ishte ushtria e dytë më e fortë në botë në atë kohë - ata kishin nevojë për ndihmën time".

“Mirë se erdhe në ferr”, kështu u prit nga kolegët ukrainas të grupit luftarak. Dhe kishin të drejtë. Misioni i parë e çoi atë në Irpin, ku mbulesa e tij u shkatërrua nga qindra predha mortajash dhe zjarri i rëndë i pushkëve. E vetmja mundësi për t'u tërhequr ushtarëve ishte vdekja e sigurt", siç thotë ai për gazetën.

Gjithsej tre herë, Vali i shpëtoi vdekjes mezi, plumbi i armikut nuk e kapi atë për një fije floku - dhe u mori jetën disa miqve të tij ushtarë, përfshirë në frontin lindor në Donbass.

Një natë snajperisti thirri gruan e tij. “Kam bërë mjaftueshëm, a nuk mendon?” e pyeti ai, duke vendosur që të kthehej në Kanada. E dija që djali im po më harronte dalëngadalë, se telefonatat me video nuk kishin asgjë për të dhe se po të kisha rënë do të kisha qenë vetëm një histori për të”, tregon ai për “Bild”.

Në fund të prillit ai në fakt u kthye në Kanada, ku jeton me gruan dhe djalin e tij në një kasolle të ndërtuar vetë në mes të pyllit. Dhe arsyeja e jetës së tij si vetmitar është se Rusia u ndërgjegjësua shpejt për kanadezin dhe madje përhapi thashetheme për vdekjen e tij.

Sipas kësaj, Wali thuhet se ka vdekur në Mariupol më 15 mars. U fol për një histori suksesi të ushtrisë ruse, e cila kishte arritur të vriste "snajperin më vdekjeprurës në botë, i aftë të vriste 40 deri në 60 rusë në ditë". 

Në pyllin kanadez, Wali do të donte të ishte në gjendje të pushonte përsëri, pa luftëra mizore dhe frikë nga vdekja. Ndonëse kasollja e tij është e mbushur deri në tavan me armë, ish-ushtari nuk është gjuetar - të paktën jo tradicional. “Unë gjuaj – por vetëm njerëz”, bën shaka ai në një intervistë me humor të zi.

Megjithatë, ai tregon se nuk ka vrarë njeri në Ukrainë. "Unë kisha dikë në fushëveprimin tim një herë, por nuk isha 100% i sigurt se ishte një rus. Prandaj nuk e tërhoqa këmbëzën”.

Pasi shërbeu në Ukrainë, Wali është plotësisht i bindur se vendi mund ta fitojë luftën kundër Rusisë.

Megjithatë, ai pret një luftë të madhe, veçanërisht në Donbass, e cila mund të zgjasë me vite. Rusët nuk janë aq të fortë sa pritej, por mbeten shumë të rrezikshëm”.

Nga ana tjetër, ukrainasit janë luftëtarët më të guximshëm që ai ka takuar ndonjëherë. Ky është një avantazh vendimtar: "Më e rëndësishmja është që të kesh vullnet dhe guxim për të dëshiruar të fitosh luftën!". /Nacionale/

Tjera nga autori:
1