<b></b> Snajperisti kryesor rus u vra nga forcat e Ukrainës

Snajperisti kryesor rus u vra nga forcat e Ukrainës

31.05.2022 18:00

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë vrarë snajperin kryesor rus, sipas burimeve pro-qeveritare ruse.

Lajmi për vdekjen e Alexander Kislinsky, një snajperist në Brigadën e 22-të Spetsnaz të Rusisë GRU/GU të vendosur në Ukrainë, u raportua më 24 maj në kanale të shumta ruse në Telegram dhe VK, platforma e mediave sociale ruse e ngjashme me Facebook.

Rrëfimet pro-ruse e karakterizuan snajperistin si një "hero" dhe "një luftëtar" që meriton "kujtim të përjetshëm". Një imazh i funeralit të Kislinsky qarkulloi në VK, duke sugjeruar se trupi i tij u kthye në Rusi për varrim.

Një llogari e VK-së që i atribuohet Njësive Speciale të Rusisë (SPR) konfirmoi se Kislinsky ishte varrosur në "atdheun e tij të vogël". Sipas llogarisë, snajperisti vdiq gjatë luftimeve në Donetsk.

"Ai vdiq jo vetëm në luftën kundër nazizmit, ai vdiq duke mbrojtur popullin rus dhe tokën ruse", thuhet në llogari.

Në një video të shpërndarë nga llogaria që tregon Kislinsky duke qëndruar përballë një tanku rus të etiketuar me simbolin pro luftës "Z". 

Llogaria e VK-së pretendonte se snajperisti ishte "shumë efikas" gjatë luftës në Ukrainë, "duke i shkaktuar dëme të konsiderueshme armikut". Ai shtoi se ndërsa Kislinsky ishte një "kundërshtar i ashpër" i armikut ukrainas, ai ishte një "person jashtëzakonisht i sjellshëm dhe simpatik".

Fotografitë e snajperit të shpërndara në mediat sociale ruse e shfaqnin atë pranë dhe brenda tankeve të etiketuara me simbolin "Z". Një fotografi e Kislinsky pranë dy snajperistëve të tjerë të datës në maj thuhet se është marrë në Donbas. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1