<b></b> Stërvitje me raketa bërthamore në Rusi, a po e kërcënon Putini sërish Perëndimin?

Stërvitje me raketa bërthamore në Rusi, a po e kërcënon Putini sërish Perëndimin?

24.05.2022 21:24

Duket se Putini ka sjellë një paralajmërim tjetër për Perëndimin, pasi vendi ka organizuar stërvitje me raketa bërthamore, duke treguar aftësitë e saj “që mund ta shkatërrojnë Perëndimin brenda pak minutash.”

Në pamjet e publikuara nga The Sun, duken lëshuesit masivë të raketave balistike të cilat transportohen nëpër pyll në rajonin e Ivanovës. Raketat Yars dhe Topol M janë disa nga armët më vdekjeprurëse të Rusisë.

Raketa termonukleare Yars mund të shpërthejë objektivat me shpejtësi prej 15,000 mph dhe mund të mbajë gjashtë koka luftarake.

Stërvitjet paralajmëruese të Putinit vijnë një ditë pasi një nga aleatët e tij, Dmitry Rogozin, tha se Rusia do të vendosë 50 nga raketat e saj Satan-2.

Duke qëndruar në lartësinë kolosale të një blloku kullash 14-katëshe, raketa RS-28 Sarmat 208 ton është e aftë të godasë objektivat me gati 16,000 mph.

Aeroplani i fundit bërthamor mund të mbajë gjithashtu 15 koka luftarake dhe ka potencialin për të zhdukur një zonë në madhësinë e Mbretërisë së Bashkuar me një shpërthim të vetëm.

Kërcënimet e Putinit ndaj Perëndimit kanë nisur që javën e kaluar, kur filloi të vendosë raketa bërthamore drejt kufirit të Finlandës, me Moskën që e ka bërë të qartë se vendet nordike do të vuajnë pasojat e anëtarësimit në NATO.

Ndërkohë, kërcënimet e Putinit, janë mbështetur edhe nga aleatët e tij.

Vetëm një ditë më parë, Alexander Lukashenko tha se Perëndimi rrezikon Luftën e Tretë Botërore duke furnizuar Ukrainën me armë.

Ndërsa, në një letër drejtuar Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Lukashenko tha se Bjellorusia "u bën thirrje vendeve të botës të bashkohen dhe të parandalojnë që konflikti rajonal në Evropë të përshkallëzohet në një luftë botërore në shkallë të plotë!".

Javën e kaluar, kreu i agjencisë ruse të hapësirës Roscosmos, Dmitry Rogozin, u mburr para nxënësve të një shkolle se raketa vdekjeprurëse Satan-2 mund të shkatërrojë "gjysmën e bregut të ShBA-së".

Rogozin e bëri të qartë se Satan-2 "i pandalshëm" do të "marrë detyrë luftarake" këtë vjeshtë.

Ndërkohë, edhe zëvendëskryeministri Yury Borisov i ngarkuar për zhvillimin ushtarak tha se Rusia mund të përdorë armë lazer të epokës së re për të prishur satelitët perëndimorë dhe dronët ukrainas. Borisov njoftoi se tashmë sistemi i ri i quajtur Peresvet, është bërë pjesë e forcave të Moskës.

Tjera nga autori:
1