Putinit i është dhënë

Putinit i është dhënë "ndihma mjekësore urgjente" pasi u sëmur gjatë bisedës me shefat ushtarakë

10.06.2022 16:10

Tabloidet britanike shkruajnë se mjekët e këshilluan Vladimir Putinin të shmangte daljet e gjata publike pasi, sipas tyre, ai ishte dukshëm i sëmurë gjatë bisedimeve me gjeneralët e tij. Tabloidët i referohen një burimi pranë Kremlinit, ndërsa mediat kryesore botërore nuk e kanë raportuar ende këtë lajm, i cili nuk është verifikuar. 

Putin thuhet se ndjeu dhimbje të mprehtë, dobësi dhe të fikët ndërsa u ngrit nga tavolina gjatë një video-konference të fundit që zgjati një orë e gjysmë.

“Presidentit iu dha kujdes mjekësor urgjent”, tha një burim që përsëriti se Putin kishte probleme shëndetësore, duke përfshirë kancerin dhe sëmundjen e Parkinsonit, raportoi Daily Mail, sipas informacioneve të pakonfirmuara, dhe raportuan tabloidë të tjerë. Presidenti rus u takua dje me sipërmarrës të rinj, duke e krahasuar veten me Carin rus Pjetri i Madh dhe duke kërcënuar vendet fqinje. Ai dukej mirë gjatë atij fjalimi. Gjithashtu, është duke u zhvilluar edhe konferenca për shtyp mes Putinit dhe Presidentit të Turkmenistanit.

Daily Mail distancohet dhe thekson se këto pretendime janë të pamundura për t'u verifikuar, por besimi se Putin vuan nga sëmundje të ndryshme po rritet tek liderët perëndimorë. Tabloidi britanik raporton gjithashtu se incidenti marramendës i Putinit është arsyeja e njoftimit të papritur të shtyerjes së kësaj konferene për një datë të pacaktuar, gjatë së cilës presidenti u përgjigjet pyetjeve të qytetarëve.

"Shtyheta për një kohë të pacaktuar për shkak të shëndetit të paqëndrueshëm të Vladimir Putin. Një javë më parë, presidenti po përgatitej t'u përgjigjej pyetjeve të qytetarëve rusë në fund të qershorit ose në fillim të korrikut. Por mjekët e këshilluan atë të mos dilte në publik për një kohë të gjatë në të ardhmen e afërt", tha dje gjenerali rus i inteligjencës. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1