<b></b> Tani është koha për të planifikuar pasojat e luftës në Ukrainë

Tani është koha për të planifikuar pasojat e luftës në Ukrainë

14.05.2022 16:27

Shkruan: David Ignatius

Shumë muaj luftimesh brutale ishin më herët në Evropë dhe Paqësor kur Shtetet e Bashkuara mblodhën partnerët e tyre në Bretton Woods, NH, në korrik 1944 për të planifikuar rendin global që do të pasonte Luftën e Dytë Botërore. Aleatët e dinin se cilat institucione do t'i duheshin botës – Fondi Monetar Ndërkombëtar, Banka Botërore dhe Kombet e Bashkuara – edhe para se të shihnin fitoren përfundimtare.

Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e saj në NATO duhet të tregojnë një imagjinatë të ngjashme krijuese tani kur lufta në Ukrainë po vazhdon. Udhëheqësit e Perëndimit mund të mos jenë në gjendje të përshkruajnë se si dhe kur do të përfundojë beteja e tmerrshme, por ata i dinë blloqet ndërtuese të së ardhmes: sigurinë, prosperitetin, ligjin dhe rendin, demokracinë. Dhe ata mund të fillojnë procesin e rindërtimit tani, edhe pse luftimet vazhdojnë ende, shkruan Washington Post.

Bota përfundimisht do të festojë një fitore përfundimtare të Ukrainës dhe dëbimin e pushtuesit të fundit rus. Por për kët mund të duhen vite të tëra, madje edhe dekada larg. Ne nuk do të shohim së shpejti një traktat paqeje të nënshkruar në luftanijen Misuri. Për një kohë të gjatë, Ukraina ka të ngjarë të jetë një vend pjesërisht i ndarë, me trupa ruse përtej asaj që ka të ngjarë të jetë një linjë e nxehtë armëpushimi.

Ky ngërç dhe kjo ndarje do të ishte mizore. Por, siç planifikojnë ukrainasit për vitet e ardhshme, ata duhet të marrin parasysh shembujt e Koresë së Jugut dhe Gjermanisë Perëndimore – të cilat u bënë demokraci jashtëzakonisht të suksesshme nën hijen e luftërave të papërfunduara dhe kundërshtarëve despotikë.

Durimi strategjik do të jetë një armë, së bashku me sfidën e ashpër të Ukrainës. Perëndimi duhet ta bëjë të qartë se do të refuzojë çdo njohje formale të sovranitetit rus në territorin që ka kapur – ashtu si Shtetet e Bashkuara për breza të tërë refuzuan të njohin kontrollin sovjetik të shteteve baltike. 

Për momentin, qëllimi për Ukrainën dhe aleatët e saj të NATO-s duhet të jetë që të frenojnë ofensivën ruse brenda Ukrainës juglindore, të shtyjnë forcat e Putinit aty ku është e mundur dhe ta bëjnë këtë luftë shumë të dhimbshme që Rusia të vazhdojë pafundësisht. Raportet e fundit të inteligjencës amerikane sugjerojnë se ky është një qëllim i arritshëm, por që mbart rreziqe si për Ukrainën ashtu edhe për aleatët e saj.

Avril Haines, drejtoreshë e inteligjencës kombëtare, dha një përmbledhje të qartë të vlerësimeve aktuale të SHBA gjatë dëshmisë në Senat të martën. Beteja e Ukrainës "po zhvillohet në një luftë të ashpër", shpjegoi ajo. Putini ende dëshiron të dominojë Kievin dhe të kontrollojë të gjithë bregun e Detit të Zi të Ukrainës. Por atij i mungon fuqia ushtarake konvencionale për të arritur këto synime. Kjo "mospërputhje" midis ambicieve dhe aftësive të tij mund të prodhojë "një trajektore më të paparashikueshme dhe potencialisht shkallëzuese", tha ajo.

Forma e Evropës po lëviz në mënyrë të pashmangshme kundër Putinit për shkak të marrëzisë së pushtimit të tij. Finlanda aplikoi të enjten për t'u anëtarësuar në NATO, dhe ka të ngjarë të pasohet nga Suedia. Ministria e Jashtme ruse kërcënoi me "hapa hakmarrëse" kundër këtij zgjerimi të NATO-s dhe ish-presidenti Dmitry Medvedev paralajmëroi ashpër se shtrëngimi ushtarak mbi Rusinë mund të përbënte përfundimisht një "rrezik për t'u kthyer në një luftë të plotë bërthamore".

Kjo është një bisedë frikësuese. "Ne besojmë se Moska vazhdon të përdorë retorikën bërthamore për të penguar Shtetet e Bashkuara dhe Perëndimin nga rritja e ndihmës vdekjeprurëse për Ukrainën", tha Haines, duke paralajmëruar se Moska mund të rrisë vëllimin duke organizuar stërvitje bërthamore me ICBM, bombardues dhe nëndetëse.

Britania po i ofron Finlandës dhe Suedisë një pakt mbrojtës në rrugën drejt anëtarësimit në NATO.

Rindërtimi duhet të fillojë tani në Ukrainë, edhe pse lufta vazhdon. Presidenti Volodymyr Zelensky ka publikuar një menu në internet për rindërtim, United24. Vendet perëndimore duhet të fillojnë të zotohen për të përmbushur këto kërkesa.

Fatura eventuale për këtë luftë do të jetë e madhe. Një zyrtar ukrainas më tha të mërkurën se kostoja eventuale do të kalojë 500 miliardë dollarë, sipas vlerësimeve të përgatitura nga Shkolla e Ekonomisë e Kievit. Agjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar dhe agjenci të tjera globale tashmë janë duke pompuar miliarda ndihma humanitare dhe ndihma të tjera.

Ky proces rindërtimi përfundimisht duhet të përfshijë edhe Rusinë, sado paradoksale që mund të tingëllojë. Nuk do të ndodhë së shpejti. Alexander Gabuev, një analist i lartë në Qendrën Carnegie në Moskë, i cili kohët e fundit u largua nga Rusia, tha të enjten se një shumicë e madhe e Rusisë mbështet luftën e Vladimir Putin. Rusia fatkeqësisht po shkon në rrugën e Iranit, duke u bërë një komb i dëbuar dhe i sanksionuar. Por nuk do të qëndrojë kështu përgjithmonë. Përfundimisht, tha Gabuev, "do të ketë një shkëndijë".

Edhe pse lufta vazhdon në Ukrainë, ka shpresë se Presidenti Biden do të vazhdojë të përsërisë mesazhin: "Populli rus nuk është armiku ynë". Shtetet e Bashkuara duhet të vazhdojnë të ndriçojnë një rrugë përfundimtare të kthimit. Një ditë, një Rusi e rraskapitur, e traumatizuar do të vijë nga i ftohti. /Nacionale/

Opinion i shkruan në Washington Post, i përkthyer nga Gazeta Nacionale

 

Tjera nga autori:
1