<b></b> Të gjitha gënjeshtrat e Putinit në fjalimin e djeshëm

Të gjitha gënjeshtrat e Putinit në fjalimin e djeshëm

10.05.2022 23:48

Në paradën ushtarake me rastin e 77-vjetorit të fitores së Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore, presidenti rus Vladimir Putin hodhi akuza të rënda kundër Ukrainës dhe Perëndimit. DW kontrolloi faktet.

Armët atomike të Ukrainës?

"Në Kiev, ata njoftuan blerjen e mundshme të armëve bërthamore. NATO ka filluar stervitjet aktive ushtarake aktiv në zonat në kufi me ne", tha Putin.

Kjo është e gabuar.

Me sa duket, deklarata i referohet fjalimit të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në Konferencën e Sigurisë në Mynih në vitin 2022. Më pas ai përmendi marrëveshjen e Budapestit të vitit 1994, sipas së cilës Ukraina, Bjellorusia dhe Kazakistani ranë dakord të dorëzonin ose shkatërronin armët bërthamore në territorin e tyre. Me të njëjtën marrëveshje, Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Rusia morën përsipër të garantojnë paprekshmërinë e kufijve të atyre vendeve.

Zelensky tha në Mynih se Ukraina mund të tërhiqej nga marrëveshja pas aneksimit të Krimesë nga Rusia. Por kjo tërheqje do të ishte ligjërisht pothuajse pa pasoja. Marrëveshja e Budapestit nuk e ndalon në mënyrë eksplicite Ukrainën që të përpiqet të prodhojë përsëri armë bërthamore.

Pas kësaj marrëveshjeje, Ukraina gjithashtu nënshkroi një marrëveshje që ndalon përhapjen e armëve bërthamore. Prandaj, Ukraina do të mbetej e lidhur me këtë traktat të veçantë, edhe nëse do të tërhiqte nënshkrimin e saj nga marrëveshja e Budapestit.

Megjithatë, nuk ka asnjë provë se ka plane ligjore të rëndësishme që Kievi të marrë armë bërthamore. Kjo do të thotë se deklarata e Putinit është e gabuar. Fjalimi i tij për infrastrukturën që NATO po ndërton pranë kufijve të Rusisë është mashtruese. Natyrisht, NATO ka forcuar praninë e saj në Evropën Lindore, por i përmbahet kushteve të rënë dakord nga NATO dhe Rusia në marrëveshjen themeluese të vitit 1997.

Nuk ka asnjë provë për përgatitjet e supozuara për një pushtim të Krimesë

Në fjalimin e tij, Putin deklaroi se Rusia po vepronte në mënyrë parandaluese, sepse Ukraina po përgatiste një operacion ushtarak kundër Donbasit dhe një "pushtim" të "zonave historike" ruse, duke përfshirë Krimenë.  

Edhe kjo është e gabuar

Udhëheqësit ukrainas kanë theksuar vazhdimisht se duan një zgjidhje diplomatike, jo ushtarake. Kur Rusia përqendroi trupat përgjatë kufirit ukrainas në vjeshtën e vitit 2021, dhe nuk kishte asnjë indikacion për një ofensivë të afërt ukrainase. Kjo është edhe më e vërtetë për Krimenë, e cila është kthyer në një kështjellë të vërtetë ushtarake me sistemet më moderne të armëve që nga aneksimi në 2014, të cilën ushtria ukrainase nuk e ka. Rusia është ushtarakisht superiore në Krime.  

Megjithatë, disa anëtarë të Aleancës së Atlantikut të Veriut i kanë dorëzuar Ukrainës armë moderne, si raketa antitank, por me hezitim dhe në sasi të kufizuar. Vetëm në prag të pushtimit rus në fund të shkurtit u intensifikuan dërgesat. Armët e rënda si tanket dhe obuset u dorëzuan vetëm pas fillimit të luftës.

Dhe krahasimet historike të Putinit janë të gabuara. Ai e krahasoi ndërhyrjen e ushtrisë ruse në Donbas me kryengritjen popullore kundër ndërhyrjes polake në shekullin e 17-të, me betejën e Moskës në fushatën e Napoleonit kundër Rusisë dhe me luftën kundër Gjermanisë naziste. Në të tre rastet, Rusia, pra Bashkimi Sovjetik, u sulmua nga jashtë. Dhe Ukraina nuk e sulmoi Rusinë.

Ne te kunderten. Më 24 shkurt, Rusia filloi një luftë pushtuese kundër Ukrainës. Dhe pretendimi se këto janë "territore historike" të Rusisë është i gabuar. Sipas ligjit ndërkombëtar, si Donbasi ashtu edhe Krimea i përkasin Ukrainës dhe Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara në vitin 2020 dënoi aneksimin e Krimesë.

Akuzat për neo-nazizmin ukrainas

Putin përsëriti se konflikti është "i pashmangshëm" sepse "neo-nazistët" sundojnë Ukrainën. Ai përmendi gjithashtu civilët në Donbas të cilët "vdesin nën zjarrin e paskrupullt dhe sulmet barbare të neo-nazistëve".

Dhe kjo nuk është e vërtetë.

Në fillim të luftës, Putin përmendi "denazifikimin" e Ukrainës. Por krahasimi i Gjermanisë naziste me 1945-ën dhe Ukrainën me zgjedhjet demokratike është qartësisht i papërshtatshëm. Nuk ka sistem totalitarUkrainë dhe e djathta ekstreme nuk është në pushtet.

"Në dhjetor të vitit të kaluar, ne propozuam lidhjen e një marrëveshjeje për arkitekturën e sigurisë. Rusia i bëri thirrje Perëndimit për një dialog të hapur, në kërkim të zgjidhjeve të arsyeshme kompromisi, për të marrë parasysh interesat e të dyja palëve. Gjithçka ishte e kotë. Vendet e aleancës nuk donin të na dëgjonin, që do të thotë se ata kanë plane krejtësisht të ndryshme”, tha Putin.

Dhe kjo deklaratë është mashtruese.

Më 17 dhjetor, Rusia i dërgoi NATO-s një listë kërkesash që duhet të bien dakord për të shmangur konfliktin. Kërkesat më të rëndësishme ishin përfundimi i zgjerimit lindor të Aleancës dhe tërheqja e trupave të saj në pozicionet e vitit 1997.

Kjo do të nënkuptonte tërheqjen e trupave të NATO-s nga Polonia, Hungaria, Republika Çeke, Bullgaria, Rumania dhe shtetet Baltike. Përveç kësaj, ajo bëri thirrje për heqjen dorë nga aktivitetet ushtarake të NATO-s në fqinjësinë e Rusisë. Ukraina përmendet në mënyrë eksplicite në këtë kontekst. Ai bëri thirrje gjithashtu për ndalimin e raketave me rreze të shkurtër dhe të mesme që mund të kërcënojnë territorin nënshkrues.  

Analistët perëndimorë besojnë se disa nga këto kërkesa janë të papajtueshme me parimet themeluese të NATO-s. Neni 10 i Traktatit garanton të drejtën e çdo shteti sovran për të zgjedhur lirisht një aleancë ushtarake. Vendet në fqinjësi të Rusisë duhet të kenë gjithashtu të drejtën për t'u anëtarësuar në NATO.

Rusia e njohu këtë parim në 1975 Helsinki, në 1994 Marrëveshjen e Budapestit dhe në 1997 në Marrëveshjen me Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut. Ministri i Jashtëm amerikan Antony Blinken e përmblodhi si më poshtë: "Dyert e NATO-s janë të hapura dhe mbeten të hapura".

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i ka ofruar Moskës bisedime për kontrollin e armëve, çarmatimin dhe transparencën në stërvitjet ushtarake. Ai tha se marrëveshjet e reja mund të përfshihen në marrëveshjen e Vjenës të vitit 2011. Stoltenberg kërkoi tërheqjen e trupave ruse nga territoret e Ukrainës, Gjeorgjisë dhe Moldavisë.  

Interpretimi i Putinit për dialogun midis Rusisë dhe Aleancës së Atlantikut të Veriut në prag të luftës është i njëanshëm dhe mashtrues. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1